Matematik keşif mi yoksa icat mı?

Kimilerine göre matematik insanın soyut düşünebilme yeteneğinin bir sonucu olarak insan beyninin bir icadıdır, kimileri içinse matematik zaten dünya düzeni içine kodlanmış durumdadır, insanın matematikle uğraşması bu kodları çözebilme çabasıdır.

Yani kimisi için matematik icattır, kimisi içinse keşif.

İki görüşünde kendine göre savunucuları vardır. Bu soru eski zamanlardan beri yolu matematik ile kesişen birçok kişinin kafasını kurcalarken akla bir başka soru gelmektedir: İnsanlar olmasaydı matematik olur muydu?

Bu konu üzerinde sayfalarca yazılar yazılabilir ama burada lafı uzatmadan zamanı olanlar için bu PDF’i incelemelerini öneriyorum:

Eğer zamanınız yok ise ve bu soruya bilim insanlarının nasıl yaklaştığını kısaca öğrenmek isterseniz aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Otomatik açılmaz ise altyazı seçeneklerinden Türkçeyi seçebilirsiniz bu arada.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bence, matematik örneğin bir insanın para sayarken toplamayı, para öderken çıkarmayı (vb.) keşfetmiştir. Sonra bunları şekillendirerek 1’i, 2’yi, 3’ü… icat etmiş, bununla da kalmayıp, bölmeyi, çarpmayı, artıyı, eksiyi (vb.) şekilleri ve işlemleri icat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı