Günlük Hayatımızda Matematik

Parmakla Çarpma Yapmanın Püf Noktaları

Birçok çocuk matematiği ilk öğrenirken parmaklarını kullanır. Bu elbette son derece doğaldır. Ne de olsa parmaklar, her zaman elimizin altında olan harika bir araçtır. Ancak öğretmenler genellikle birinci sınıfın sonlarında çocuklara parmaklarıyla saymayı bırakmalarını söylemeye başlar. Parmakla sayma zayıf matematik yeteneğinin bir işareti olarak görülür.

Ancak bunu yaparken gözden kaçırdıkları bir şey var. Araştırmalar, özellikle küçük yaştaki çocukların matematik hesaplarını parmakları ile yapmalarının beyin gelişimini güçlendirdiğini gösteriyor. İşte tam da bu nedenle parmaklarımızı hesap makinesi yerine de kullanabiliriz. Sadece toplama değil, çarpma işlemlerini de bu sayede yapabiliriz.

Başta uygulaması zor ve zaman alıcı gelse de hemen vazgeçmeyin. Sonuçta insanlar bir zamanlar sadece bu yönteme güvenerek matematik işlemlerini yapıyorlardı. Biraz alıştıktan sonra pratikliğini siz de fark edebilirsiniz. Özellikle çarpım tablosunu ezberlemekte zorluk çekenler ve küçük çocuklar bu tekniği sevebilir. Vereceğimiz örnekler 6, 7, 8 ve 9 ile çarpma hakkında olacak.

9 ile Çarpma

Parmakla Çarpma Yapmanın Püf Noktaları
 1. Başlamak için avuç içleriniz size bakacak şekilde on parmağınızı kaldırın
 2. Sol elinizin başparmağından başlayarak her parmağa bir numara verin. Sol elinizin başparmağı bir, işaret parmağı iki olacaktır. Bu biçimde numaralandırmaya devam edin. En sonunda sağ el başparmağı 10 ile bitmek zorundadır.
 3. Çözüme ulaşmak için 9 ile çarptığınız sayıya denk gelen parmağı indirin.
 4. Örneğin görselde de gördüğünüz gibi eğer 9×3’yi çarpıyorsanız sol elinizdeki üçüncü parmağı indirmelisiniz.
 5. İndirdiğiniz parmağın solundaki tüm parmakları 10’ar 10’ar sayın. Bu durumda 20 bulursunuz.
 6. İndirdiğiniz parmağın sağındaki tüm parmakları 1’er 1’er sayın. Bu durumda 7 bulursunuz. Bu durumda cevabınız 27 olacaktır.

6, 7, 8 ve 10 İçin Parmakla Çarpma

Parmakla Çarpma Yapmanın Püf Noktaları
 1. Ellerinizi avuç içleriniz vücudunuza bakacak ve parmaklarınız birbirine bakacak şekilde tutun. Yine her parmak bir sayıyı temsil edecektir. Serçe parmaklarınız altı rakamını, yüzük parmaklarınız yedi rakamını, orta parmaklarınız sekiz rakamını, işaret parmaklarınız dokuz rakamını ve baş parmaklarınız on rakamını temsil edecek.
 2. Çarpma probleminizi temsil eden parmaklara birlikte dokunun. Örneğin, problemi (7×6) bulmak istiyorsanız, sol yüzük parmağınıza sağ serçe parmağınızla dokunursunuz.
 3. Bir sonraki adım, dokunan parmakları ve altındaki parmakları saymak olacak. Bunlar 10’ları temsil edecek. Bu durumda dokunan iki parmak ve altında kalan serçe parmağı saydığınızda toplam 30 elde edeceksiniz.
 4. Bir sonraki adım, dokunan parmaklar hariç her elde üstte kalan parmakları saymak ve sonuçlarını birbiri ile çarpmak olacaktır. Görselde de görebileceğiniz gibi bir elde 3 diğer elde ise 4 parmak var. Bu sayıları birbiri ile çarptığınızda da elde edeceğiniz sayı 12 olacaktır.
 5. Son olarak da ilk bulduğunuz 30 ile ikinci bulduğunuz 12 sayısını toplamalısınız. Sonucunuz 42 çıkacaktır.

Bu çarpma tekniği 6,7,8,9 ve 10 için kullanabilirsiniz. Hepsinde doğru cevabı verecektir. Bir örnek daha verelim. Aşağıdaki görseli inceleyelim. Birbirine dokunan parmaklar ve onların altında kalan parmakların toplam sayısı gördüğünüz gibi 6. Bunlar onlar basamağını temsil ettiği için elimizde 60 var.

Dokunan parmakların yukarısında da sağ elde iki, sol elde de iki parmak var. Şimdi bunları çarpmalısınız. Bu durumda da 2 çarpı 2 sonucunda 4 elde edersiniz. Bunu 60 ile de toplarsanız doğru cevap olan 64 sayısına ulaşırsınız.

Parmakla Çarpma Yapmanın Püf Noktaları

Biraz pratik yaparak siz de bu parmakla çarpma metotlarını hayatınıza geçirebilirsiniz. Özellikle matematik ile sorunlar yaşayanların işine yarayacağını düşünüyoruz. Ayrıca da uygulaması eğlenceli. Matematik ile kalalım. Konu ilginizi çekti ise bu yazımıza da göz atabilirsiniz. Parmakla Sayma Biçimi Kültürden Nasıl Etkileniyor?


Kaynak: How to Multiply With Your Hands; https://www.wikihow.com/


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu