MATEMATİK HER YERDE

Kulaklıkların Düğümlenmesinin Matematiksel Nedeni

Çantamıza düzgünce yerleştirdiğimiz kulaklıklarımıza ihtiyaç duyduğumuz anda karmakarışık olmuş, düğümlenmiş bir biçimde ulaşırız.

Birçoğumuzun anlam veremediği bu durumun matematiksel bir açıklaması olduğunu biliyor muydunuz?

Çantanızın içinde acaba nasıl bir gizem yaşanıyor, hiç düşündünüz mü?

Aslında bilim insanları düşündüler ve ne tür gizemli cep-boyutunda oluşumların var olduğunu bulmak için her araştırmacının yapacağını yaptılar. Denemeler…

Farklı kablo parçalarını bir arada bir kutuya koydular ve tamamen düğüm haline geldiğini görene kadar kutuyu sallamaya devam ettiler. Sadece bir iki kere değil, binlerce kez denediler elbette…

Sonuçlar Dorian M.Raymer ve Douglas E.Smith tarafından  “Spontaneous knotting of an agitated string(Çalkalanmış Bir Dizinin Spontan Düğümlemesi) başlıklı makalede kaleme alındı.

Buna göre dolaşma ve düğüme sebep olan iki ana neden vardı: ”Dizinin uzunluğu” ve ”Sallanma süresi”

Tabloda da görebildiğiniz gibi, kablonun uzunluğu arttıkça ve daha uzun süre sallandıkça dolaşma olasılığı artıyor. Kablonun sertliği ve kalınlığı gibi biçimsel özellikler de önemli faktörler gibi gözükse de, aslında bunların sonuca bir bir katkıları yok.

Raymer ve Smith’in elde ettikleri bulgulara göre boyu 46 santimetreden kısa kabloların düğümlenme ihtimali oldukça azken, kablonun düğümlenme olasılığı 2 metre civarında sabitlenmeye başlıyor. Ayrıca kulaklarımızın şeklinin Y biçimde olması dolaşma ihtimalini arttıran etkenlerden.

Ortalama uzunlukta kulaklıkların (yaklaşık 139cm) bu durumda kapalı bir çantanın içerisinde düğümlenme olasılığı neredeyse yüzde elli.

Sonuç olarak, ikili denemelerinde 120 farklı dolaşma türü tespit ettiler. Bundan sonra, düğümlenmiş kulaklığınızı çözmeye çalışırken bunun sizin hatanız olmadığını bilmek iyi gelebilir…

Kaynak: http://www.independent.co.uk

Matematiksel 

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu