Bilim Ve Teknoloji Hakkında Konuşmadan Önce Düşünün

Her geçen gün bilim ve teknolojide olan gelişmeleri takip ediyor ve için için gelecekte dünyanın nasıl olacağı konusunu merak ediyoruz. Uçan arabalar, mesai arkadaşımız robotlar ve daha bir çok fikir, bir çoğumuza şu an için imkansız gibi geliyor. Ya da gerçekleşseler bile, yaygınlaşmayacaklarını düşünüyoruz.

Aslında geçmişte de insanlar geleceği merak ettiler. Bunun sonucunda o dönemlerde ortaya çıkan bazı yeniliklere de şüphe ile yaklaştılar ya da önemini kavrayamadılar. Oysa ki özellikle bilim ve teknoloji hakkında bir şeyin yapılamayacağını söylemek kesinlikle kötü bir fikirdir. Okuyacaklarınız zamana yenik düşen talihsiz sözlerdir.

Trenler Hakkında

 Tren, dünyada ilk kez 1800’lü yılların başında, İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. Tren, Richard Trevithick adında bir mühendis ile İngiltere’nin Pennydarran bölgesinde bir maden sahibinin iddialaşmaları yüzünden doğmuştur.

„Rail travel at high speed is not possible because passengers, unable to breathe, would die of asphyxia.“

Petrol Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk modern petrol sondajı, 1850’li yıllarda Batı Virginia ve Pennsylvania’da başladı. Edwin Drake’in 1859 yılında Titusville, Pennsylvania yakınlarındaki keşfi ve kuyudan petrolün fışkırması ilk gerçek ve modern petrol kuyusu olarak kabul edilmektedir

“Drill for oil? You mean drill into the ground to try and find oil? You’re crazy.”

Telefon Hakkında

7 Mart 1876’da Alexander Graham Bell, telefonun patentini aldı. Ancak lik telefon aslında Antonio Meucci adında bir İtalyan göçmen tarafından yapılmıştır. Aslında Antonio Meucci, Bell bir patent başvurusunda bulunmadan on yıllar önce kendi icat ettiği çalışan bir telefonu kullanıyordu. ( Detaylar bu yazımızda: Telefonun Mucidi Kimdir? Cevap Alexander Graham Bell Değil)

teknoloji sözleri
“This ‘telephone’ has too many shortcomings to be seriously considered as a means of communication. The device is inherently of no value to us.” 

Ampul Hakkında

Ampulün icadı uzun ve zorlu bir süreçtir. Ampul deyince aklımıza ilk Edison gelse de bu süreçte bir çok bilim insanı çaba göstermiştir. Ampulün hikayesi, Edison’un 1879’da ticari olarak başarılı ilk ampulün patentini almasından çok önce başlar. Bu sürecin başında ise, 1800’de İtalyan mucit Alessandro Volta tarafından, elektrik üretmenin ilk pratik yöntemi olarak kabul edilen, voltaik pilinin geliştirilmesi gelir. Detayları incelemenizi öneririz. Thomas Edison Kimdir? Başarılı Bir Mucit mi? Yoksa Bir Hırsız mı?

teknoloji sözleri
Everyone acquainted with the subject will recognize it as a conspicuous failure.” 

Otomobil Hakkında

Tarihin ilk otomobilinin hangisi olduğunu söylemek oldukça zor olsa da genel olarak 1890’da Karl Benz tarafından üretilen Benz Patent Motorwagen ilk otomobil olarak kabul edilmektedir.. İlk elektrikli ve istenildiğinde benzinle de çalışabilen Mixte-Wagen adını verdiği motoru ise 1902’de genç bir mühendis olan Ferdinand Porsche yapmıştır. 

teknoloji sözleri
 The horse is here to stay, but the automobile is only a novelty — a fad.

Uçak Hakkında

Uçağın gelişimi de uzun bir sürece yayılmıştır. Wright Kardeşler olarak tanınan Orville Wright ve Wilbur Wright, tarihte ilk defa motorlu uçak uçuran Amerikalı kardeşlerdir. Kendileri ilk uçuşu gerçekleştirseler de teknolojinin bugünkü geleceği hali öngörmeleri elbette mümkün olamazdı.

teknoloji sözleri
“No flying machine will ever fly from New York to Paris

Tanklar Hakkında

Tank ilk defa Birleşik Krallık tarafından I. Dünya Savaşı sırasında Batı Cephesi’nde ortaya çıkan siper harbi çıkmazını aşabilmek için geliştirilmiştir. İlk tank prototipi İngiliz Ordusu tarafından 6 Eylül 1915 tarafından test edilmiştir. Ancak tankın atların yerine alması kolay kabul edilmeyecekti.

teknoloji sözleri
“The idea that cavalry will be replaced by these iron [tank] coaches is absurd.” 

Sinema Hakkında

Fransız mucit Louis Le Prince tarafından kayda alınan 1888 yapımı sessiz kısa film Roundhay Garden Scene, ilk sinema filmi olarak bilinir. Aynı zamanda film Guinness Rekorlar Kitabına dünyada varlığını sürdürebilen en eski film olarak geçmiştir. Saniyede 12 kare hızında kaydedilmiş ve çekimi 2.11 saniye sürmüştür. Anlaşılan Chaplin’in kendisi de sürece fazla inanmamıştı.

teknoloji sözleri
“The cinema is little more than a fad. It’s canned drama. What audiences really want to see is flesh and blood on the stage.” 

Gramofon Hakkında

Edison kendi okuduğu bir parçayı 12 Ağustos 1877 tarihinde fonografa kaydederek ses kayıt tarihinin başlangıcını yapmış oldu. 1887‘ de Emil Berliner Edison’un fonograf patentini almasından 10 yıl sonra buluşunu Gramofon adıyla tescil ettirecekti. Sonrasında da benzer cihazlar piyasaya sürülmeye başlayacaktı.

teknoloji sözleri
“The wireless music box has no imaginable commercial value. Who would pay for a message sent to nobody in particular?” 

Sesli Sinema Hakkında

1920’lerin sonunda Hollywood’da senkronize sesli diyaloğa geçilmiştir. Alan Crosland’in Caz Şarkıcısı filmi ( The Jazz Singer, 1927) ilk sesli film olarak kabul edilebilir. Sonucunda bir film yapımcısının bu sözü söylemesi talihsiz bir tesadüftür.

teknoloji sözleri
“Who the hell wants to hear actors talk?”

Televizyon Hakkında

İskoç mühendis John Logie Baird, 1925 yılında çok sayıda çark ve parçadan oluşan ilk mekanik televizyonu yaptı. Birkaç yıl sonra Rus asıllı ABD’li mucit Vladimir Zworykin görüntüleri ekranda göstermeye yarayan katot ışınlı tüpü geliştirdi. Bu sırada bazı şüpheciler öngörülerde bulunacaktı.

teknoloji sözleri

Bilgisayar Hakkında

İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirilen ENIAC, çoğu kişi tarafından ilk modern bilgisayar olarak görülüyor. John Mauchly ve J. Presper Eckert tarafından tasarlanan ENIAC, savaş sırasında atılan bombanın nereye düşeceğini hesaplamak için üretildi. 1975’te ise Altair 8800 adlı ilk kişisel bilgisayar satışa sunuldu. 

teknoloji sözleri
“There is no reason anyone would want a computer in their home.” 

İnternet Hakkında

İnternetin tarihi, 1950’lerde bilgisayarların gelişmesi ile başlar. Paket ağlarının ilk tasarımları ABD, İngiltere ve Fransa’daki çeşitli laboratuvarlarda şekillenmiştir. 1990’ların ortalarından itibaren, anlık mesajlaşmalar, e-posta, VoIP, video görüşmeler ve tartışma forumlarıyla, bloglarıyla, sosyal ağlarıyla ve online alışveriş siteleriyle gelen world wide web, kültürümüzde ve toplumumuzda bir devrim yarattı. Ancak bu süreç de bazı kişiler yine de sürece kuşkucu yaklaşmaktaydı. Teknoloji sözleri arasında en talihsiz olanlardan birisi de bu olabililir.

teknoloji sözleri
The truth is no online database will replace your daily newspaper, no CD-ROM can take the place of a competent..


Kaynak: 13 Future Predictions That Were So Wrong People Would Probably Regret Saying Them; yayınlanma tarihi: Bağlantı: https://www.boredpanda.com


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu