Mühendislik ve Teknoloji

Nikola Tesla’nın Ölüm Işını İle İlgili Gizem Çözüldü mü?

Bilim kurgu filmlerinde veya romanlarında sıkça karşımıza çıkan ölüm ışını, 1920’ler ve 1930’larda ortaya atılmış teorik bir elektromanyetik silahtı. Ölüm ışını dediğimiz zamanlarda akla ilk olarak Tesla gelir. Oysa ki 20. yüzyılın başlarında, birçok bilim insanı bir ölüm ışını icat etme yarışına başlamıştı.

1924’te İngiliz mucit Harry Grindell Matthews, İngiliz Hava Bakanlığı’na uzak mesafedeki uçakları düşürecek, ölüm ışını adını verdiği şeyi satmaya çalışıyordu. Ancak işleyen bir model üretememiş veya orduya gösterememişti.

Grindell Matthews, şeytani makineyi 1914-18 savaşının ardından, düşman uçaklarını gökten düşürmek için bir silah olarak tasarladı.  1924’te ‘Ölüm Işını’ Londra’da halka açık bir şekilde test edildi 

Yine de bunun haberi Amerikalı mucit Edwin R. Scott’ın bir ölüm ışını geliştiren ilk kişi olduğunu iddia etmesine neden oldu. Ardından ölüm ışını makinesi icat ettiğini iddia edenlere 1934’te İspanyol mucit Antonion Longoria dahil oldu.

Antonio Longoria, 1934’te güvercinleri dört mil uzaklıktan öldürebilecek ve “kalın duvarlı metal bir oda” içine alınmış bir fareyi öldürebilecek bir ölüm ışını olduğunu iddia etti.

Ancak hiçbiri başarılı olamamıştı. Aslına bakarsanız II.Dünya Savaşı sırasında, sözde ölüm ışınları yaratmak için Almanların en az iki projesi ve Japonların da bir projesi vardı. Ancak böyle bir cihaz için en ayrıntılı çerçeveyi sağlayan kişi gerçekten de ünlü mucit ve elektrik mühendisi Nikola Tesla ( 1856-1943) olacaktı. Bugün akla ölüm ışını dendiği zaman onun adının gelmesi de işte bu sebepledir.

tesla ölüm ışını
“Bırakın gelecek gerçeği ortaya çıkarsın ve herkesin değerini göstersin. Şimdiki zaman onların olsun, üzerinde çok çalıştığım gelecek ise tamamen benim.”

1934’te Time Magazine ile yaptığı bir röportajda Tesla, 400 km mesafedeki uçak filolarını veya tüm orduyu yok edebilecek bir “teleforce” (veya yönlendirilmiş enerji) silahı kavramını açıkladı. Ancak diğer bir çok kişinin aksine Tesla bu cihazı farklı amaçlarla yaptığını da sözlerine ekleyecekti. O, buluşunun uygulamalarının barışçıl olabileceğini umuyordu.

Tesla’nın Ölüm Işını Nasıl Çalışıyordu?

Aslında, bu yeni cihaz Tesla’nın yaşamının son on yıllarına hükmedecekti. Tesla, ölüm ışınının işe yaradığına dair hiçbir zaman fazla kanıt sağlamadı. Ama kimse bu fikri de tamamen reddedemezdi. Sonuçta bahsedilen kişi Tesla’ydı.

Tesla, o sırada ABD Savaş Departmanı ve birkaç Avrupa ülkesinin ilgisini cihaza çekmeye çalıştı. Ancak hiçbiri onu inşa etmek için Tesla ile sözleşme yapmadı. Tesla ölüm ışını hakkındaki detayları 1935’te Liberty Magazine’de çıkan bir yazısında açıkladı. Üstelik 1937’de Yugoslavya Büyükelçiliği’ndeki bir toplantıda Tesla bir tane inşa ettiğini de söyledi.

Açıklamalarına göre cihaz, bir binanın tepesine monte edilecekti. Bu silah savunma amaçlı kullanılacaktı. Çünkü onu kullanan herhangi bir ulus 322 km’ye kadar her türlü saldırıya karşı dayanıklı olacaktı. Yani bu ışın bir nevi kalkan görevi yapacaktı.

İddiasına göre bu silah, yoğunlaştırılmış ve sıkıştırılmış bir elektrik ışınını çok uzak mesafelere yöneltme becerisine sahip idi. Uzun mesafedeki bu başarısıyla adeta elektrikten bir duvar örerek orduları durduracaktı. Bu sayede de ülkelerin sınırlarının askeri yöntemlerle aşılmasının önüne geçilmesini sağlayacaktı.

Tesla Bir Ölüm Işını Yapmış Olsa Bile Bunun İşleyişini Göremezdi

tesla ölüm ışını
Nikola Tesla etrafınıza baktığınızda karşılaşacağınız, modern hayatı modern yapan birçok unsurdan bir şekilde sorumludur. Buluşları, Amerika’nın güçlü bir sanayi ülkesi haline gelmesinde etkili oldu. Fikirleri, milyar dolarlık şirketleri ortaya çıkardı. Ve kafası asla ticarete yatmayan bu deha, başkaları onun buluşlarıyla servet yaparken beş parasız yaşadı ve öldü. T

Tesla hayatının son döneminde, borçlardan kaçmak için otellerde yaşamaya başlamıştı. Tesla’nın yeğeni Sava Kosanovich, söyleşi için iki bilim editörüyle Tesla’yı New Yorker Oteli’nde ziyarete gittiğinde tarih 7 Ocak 1943’tü. Ancak ne yazık ki Tesla’yı odasında ölü bulacaklardı. Ölüm sebebi ise kalp yetmezliği idi.

Tesla’nın öldüğünü öğrenen FBI, Sovyetlerin eline geçmemesi için Tesla’nın bütün çalışmalarına el koydu. Ayrıca, Tesla’nın makalelerini New York’ta bir depoda 50 adet kutuda sakladığı ve bu kutulardan birinin Grosvernor Clinton Otel’ine emanet olarak bırakıldığı istihbaratı da aldı.

Bu oteldeki kutuda kablosuz enerji aktarımı ve ölüm ışınıyla ilgili çalışmaların da olduğu iddia edilmektedir. Yine iddiaya göre, bu belgelere savaş amacıyla onları isteyen ABD ordusu tarafından el konulmuştur.

Ölüm ışını ya da Tesla’nın deyimiyle ‘teleforce’un gücünü duyan tüm ordular, bu silahı üretmek için çalışmalara başladı. Hatta birçoğu Tesla’nın taslak çizimlerini kullanarak ölüm ışınını hayata geçirmeyi denedi. Sonucunda bu kimin eline geçerse geçsin çok büyük bir güç demekti.

Tesla Gerçekten Böyle Bir Cihaz Yapmış mıydı?

Bu sorunun cevabını ne yazık ki tam olarak bilmiyoruz. Ancak kimileri bunun olası olduğunu düşünüyor. Ama Tesla bir ölüm ışını yarattıysa ve kimse onu almadıysa, nereye koymuş olabileceğine dair hiçbir ipucu yok. Ayrıca bunu asla halka göstermemesinin bariz bir nedeni de yoktu.

İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra Soğuk Savaş hızlanacaktı. Amerikan askeri liderleri, Sovyetler Birliği’ne karşı üstünlük sağlama çabasındayken akla Nikola Tesla’nın adı gelecekti. Detaylar çok belli olmasa da bir ölüm ışını inşa etmek için çok gizli bir askeri operasyon başlattılar. Görünüşe göre başarılı olamadılar. Ancak bu konuya ilgileri asla azalmadı.

İlerleyen süreçte, Japonya ve Almanya dahil olmak üzere birçok ülke bu silahı üretebilmek için milyarlarca dolar harcadı ancak silahı üretmek mümkün olmadı. Belki de Tesla bunu asla yapmamıştı. Sonuçta Tesla, hayatının büyük bir kısmında akıl sağlığı sorunları yaşadı.

Daha sonraki yıllarda, bir ölüm ışını inşa ettiğini iddia ettiği sıralarda, durumu hızla kötüleşiyordu. Aslında ölüm ışını, yarattığını iddia ettiği ancak asla üretmediği tek buluş değildi. Onun bazı buluşları sadece zihninin derinliklerinde saklıydı.

Ancak yine de insanlığın Tesla’yı haklı çıkartma çabası bilimsel çalışmaları hızlandırdı. Lazer silahları ve sonik silahlar gibi pek çok şey, Tesla’nın ölümünün ardından icat edildi.

Ancak şu an kadar kimse Tesla’nın ölüm ışını adı verilen silahını geliştiremedi. Yani gizem henüz çözülmedi. Bu nedenle de bu fikir hala bir çok bilim kurgu filminin yanısıra komplo teorilerini de beslemeye devam ediyor. Ayrıca göz atmak isterseniz: Nikola Tesla’nın Günümüzü Şekillendiren Buluşları


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu