Biyografiler

Nikola Tesla Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Nikola Tesla bize sadece aydınlığı değil, aydınlanma yolunda hayallerimizi takip etmek için cesaret ve ilham veren yaşam öyküsünü de hediye etti. Tesla’nın neredeyse yüz yıl süren bir unutkanlık döneminden sonra tekrar hak ettiği yere; bilimin gündemine oturtulmuş durumda olması bizler için sevindirici. Bunun belki de en önemli sebebi, daha güzel bir gelecek hayalini gerçeğe dönüştürmek için buluşlarını insanlığa adamış olması. Bir diğer sebebi ise kimsenin cesaret edemediği kadar derine inip, başkalarının ne düşündüğünü pek umursamadan evrenin sırlarını aydınlatmanın peşinde koşuşu. Tesla’nın zaferlerle ve trajedilerle dolu bir yaşamı vardır. Daha önceki yazılarımız da Tesla’nın hayat hikayesini etraflıca ele almıştık. Bu yazıda da bu fırtınalı yaşam serüveninden fazla bilinmeyen bir kaç ayrıntıyı paylaşalım.

Nikola Tesla Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Tesla bu ünlü fotoğrafında, filozof Roger Boscovih’in The Theory of Natural Philosophy adlı kitabını okuyor.

Doğa Sevgisi

Nikola Tesla, insanların doğal kaynakları umarsızca tükettiğini, özellikle fosil yakıtların yerine bir alternatif bulunması gerektiğini düşünüyordu. Ona göre, bu yakıtlar yüzünden gezegenimize geri dönüşü olmayacak zararlar verecektik. Bu yüzden hayatını adadığı hayallerin başına yenilenebilir ve sınırsız enerji üretmeyi koymuştu.

Hümanizm

İnsan hayatının kalitesinin, finansal kazanımlar için değil, insanın mutluluğu ve refahı için artırılması gerektiğini savunuyordu. Hiçbir zaman para hırsına tutulmadı. Tüm varlığını icatlarına harcadı. Yeni keşifler yapıp insanın yaşamını biraz daha kolaylaştırmak onun için her şeyden önemliydi.

Tesla’nın Mark Twain ve Fransız aktris Sarah Bernhardt da dahil olmak üzere ünlü ve zengin arkadaşları vardı, ancak finansal olarak her daim mücadele içinde oldu.

Garip Takıntılar

Tesla; 3,6 ve 9 rakamının evrenini sırlarını aydınlatabileceğini düşünüyordu.”36 ve 9‘un önemini bilseydiniz evrenin sırlarının kilidini açacak anahtarı elinizde tutuyor olurdunuz” deyişi ile ne demek istediği maalesef hiç bir zaman anlaşılamadı. Tesla’nın kişisel olarak da 3 sayısına karşı bir takıntısı olduğu, tüm alışkanlıklarını da 3 ya da 3’ün katı biçiminde sergilediği bilinmektedir.

Müthiş Bir Hafıza

Tesla, deneylerinin detaylarını defterine yazmaz, önemli kısımlarını sadece zihninde korurdu. Okuduğu kitapların hepsini ezbere biliyor, seslendirdiği bir pasajın hangi sayfada olduğunu bile söyleyebiliyordu. Fotografik hafızası öyle kuvvetliydi ki bazen icatlarının tasarımını bile sadece kafasının içinden yapıyor, sonra bir anda zihninde canlandırdığı bu modeli hayata geçirip çalıştığını görüyordu.

Az Uyku

Tesla geceleri iki saat kadar uyurdu ve gündüzleri de nadiren şekerleme yapardı. Mücevherlerden, yuvarlak nesnelerden ve saçına dokunulmasından da hiç hoşlanmazdı.

Eldeki Ampulun Sırrı

Vücudundan elektrik geçirerek elinde tuttuğu ampulü yakabiliyordu. Diğer eli ise genelde cebinde oluyordu. İşin sırrı cepteki elde olmalıydı ama bu sır hiçbir zaman çözülemedi. Tesla deneylerini halka açık bir gösteri olarak sunuyordu. Belki de bu nedenle, tıpkı bir illüzyonist gibi bazı sırlarını saklı tutmayı tercih etti.

Başka Dünyalarda Yaşam

Tesla başka dünyalarda da yaşam olduğuna inanıyordu. Henüz radyo astronomi bilimi doğmamıştı ama o radyo dalgalarını atmosferi aşacak şekilde yollamayı deniyordu. Deneylerinin detaylarını kimseyle paylaşmadı. Ancak Mars ve Venüs’ten radyo sinyalleri aldığını, şifrelerini çözdüğünü söylüyordu.

Radyo Patenti Sorunu

Radyo dalgalarını Tesla keşfetti ama bir zamanlar asistanı olarak yanında çalışan Marconi, patentini ondan önce almayı başardı ve büyük bir servet kazandı. Tesla’nın ölümünden kısa süre sonra Marconi’nin patenti iptal edilip gerçek sahibine yani Tesla’ya geri verildi.

Nobel Ödülünü Kabul Etmedi

Tesla, 1915 yılında kendisine verilecek olan Fizik Nobel ödülünü Edison ile paylaşacağı söylendiği için reddetti. Tesla reddedince ödül Edison’a da verilmedi. Böylece o yılın ödülü, Tesla’nın buluşu olan X-ışınları üzerinde çalışma yapan W. Henry Bragg’a gitti.

Tesla’nın Ayak Röntgeni

X ışınlarının mucidi olarak bilinen Röntgen’den 3 yıl önce, Tesla bu ışınlarla deney yapmış ve insan vücudunun içine dair başarılı resimler elde etmiştir. Yani, röntgen cihazlarında kullanılan X-ışınları Nikola Tesla’nın keşfiydi. Buna “shadowgraph” adını vermişti. . Fotoğrafta, cihazı kendi üzerinde denerken çektiği röntgeni görüyorsunuz.

Albert Einstein ve Nikola Tesla

75. doğum gününde, Einstein’ın Görelilik Teorisi’nin yetersiz olduğunu, dinamik yerçekimi teorisi üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu teoriyi hiç paylaşmadı ancak Einstein’ın teorisinde bulduğu hatalar konusunda haklı olduğu sonraki yıllarda anlaşıldı. Albert Einstein ve Nikola Tesla hiç tanışmadılar.

Ölümünün Ardından

Tesla 1943’te öldüğünde, ABD hükumeti çalışmalarına, özel eşyalarına ve notlarına el koydu. Birkaç yıl boyunca inceledi ve devamında eşyalarının çoğunu ailesine geri verildi. Bazı kişisel eşyaları hala hükumetin elinde tutuluyor.

Ailesi eşyaları 1950’lerde açılan Belgrad’daki Tesla Müzesi’ne bağışladı. Günümüzde bu müzede eşyalarının yanısıra ölümünün ardından dileği üzerine bedeni yakılan Tesla’nın külleri, altın bir kürenin içinde sergileniyor.

“Bırakın gelecek gerçeği ortaya çıkarsın ve herkesin değerini göstersin. Şimdiki zaman onların olsun, üzerinde çok çalıştığım gelecek ise tamamen benim.”

Matematiksel

Kaynak
5 Surprising Facts About Nikola Tesla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu