Eğitim Bilimleri

Not Almanın En İyi, En Etkili Yolu Nedir?

Birkaç ince ayar, daha fazlasını hatırlamanıza ve daha düzenli kalmanıza yardımcı olabilir. 

Yeni öğrendiğimiz bilgilerin neredeyse %40’ını, onu ilk okuduğumuz veya duyduğumuz ilk 24 saat içinde kaybetme eğilimindeyizdir. Ancak etkili bir şekilde not almayı öğrenirsek, edindiğimiz bilgilerin neredeyse %100’ünü saklayabilir ve gerekli zamanlarda hatırlayabiliriz. Etkili not alma becerileri, pasif öğrenmeden ziyade aktif öğrenmeyi içerir. Aktif öğrenme ise, öğrenme sorumluluğunu öğrenciye yükler.

Alman psikolog Hermann Ebbinghaus, 1895’te hafıza, hatırlama ve aralıklı öğrenme üzerine ilk deneylerden bazılarını gerçekleştirdi. Devamında bilgiyi korumak için herhangi bir strateji veya çaba yoksa bilginin zaman içinde nasıl hızla kaybolduğunu gösteren unutma eğrisini geliştirdi. Ebbinghaus, bilgileri giderek artan zaman aralıklarında gözden geçirirseniz, unutma eğrisinin daha kademeli olarak azaldığını keşfetti. Bulgularına göre, beyninizin tekrarlanan bilgileri önemli olarak etiketleme olasılığı daha yüksektir. Bilgiyi her tekrarladığınızda elde tutma oranınız % 100’e geri döner. İlk tekrar, ilk eğitim seansından sonraki 24 saat içinde yapılmalıdır.

unutma eğrisi
Grafik, bir şeyi ilk öğrendiğinizde, bilginin üstel bir oranda kaybolduğunu, yani çoğunu ilk birkaç gün içinde kaybettiğinizi ve ardından kayıp oranının azaldığını göstermektedir. Eğitim bağlamında, unutma eğrisi, öğrencilerin ilk ay içinde öğrendiklerinin ortalama% 90’ını unutacaklarını göstermektedir. Bilgiyi saklama hafızanın gücü ve öğrenmeden sonra geçen süreye bağlıdır.

Teknoloji Yardımı İle Not Alma

Araştırmalar göre, teknoloji yardımıyla not tutan öğrenciler, kağıt-kalem kullanarak not tutan öğrencilere göre daha az başarılı oluyor. Bunun temel nedeni de beynimizin hızlı düşünmeye alışık olmaması. En verimli öğrenme, duyulanları sentezleyerek ve özetleyerek tutulan notlar aracılığıyla gerçekleşiyor. Not tutma çalışmalarına genel olarak bakıldığında, teknoloji kullanımı, özellikle de internet erişimi varsa dikkat dağınıklığına sebep oluyor ve verimsiz not alma davranışına da zemin hazırlıyor. Uzaktan eğitimin gündemde olduğu bu günlerde okullar giderek daha fazla dijitalleşiyor ve el yazısı önemini giderek yitiriyor. Ancak çalışmalar bizlere kalemin klavyeden hala daha üstün olduğunu gösteriyor. Ancak etkili bir biçimde not almayı başarabilmek için sadece bir kağıt ve bir kalem yeterli değil. Aynı zamanda başka stratejilere de ihtiyaç var.

En Etkili Not Alma Teknikleri

1- Not alırken yalnızca kelimelere odaklanmayın.

İnsan beyni, tek tek nöronlar arasındaki bağlantılardan geniş beyin bölgesi boyunca kıvrılan liflere kadar bir sinirsel kablolama harikasıdır. Bu nedenle beyni farklı biçimlerde uyarmanız etkili sonuçlar elde etmenize neden olur. Bu yüzden kendinizi kelimelerle sınırlamayın. Not alırken çizimler, diyagramlar, kısaltmalar olguları hatırlamanızı kolaylaştırabilir. Akıcı not tutmak için yapmanız gereken, önce konu başlıklarını yazmak daha sonra oklar, şekiller, grafikler ve diyagramlar yoluyla konuyu çeşitlendirmektir. Muhtemelen sonrasında sadece sizin anlayacağınız bu oklar ve şekiller aynı zamanda diğer konular ve alanlarla ilgili de bağlantılar kurmanıza yardım edecektir.

2- Daha çok dinleyin, daha az yazın.

Kimilerinin bir konuşmacının söylediklerinin çoğunu mümkün olduğunca yazmaya veya PowerPoint’inin kopyasını oluşturmaya çalışmak gibi büyük bir eğilimi vardır. Bunu temelde önemli bir şeyi kaçıracağımızdan ve daha sonra bu sebeple hata yapacağımızdan korktuğumuz için yaparız. Ancak muhtemelen her şeyi yazmak için zamanınız asla yetmez. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki, bilgiyi sosyalleştirirseniz yani birisine sözlü olarak anlatırsanız daha iyi hatırlarsınız. Bu nedenle, konuşmacıya odaklanın ve onu gerçekten dinleyin. Gerekli olduğunda etkileşim kurun (örneğin, bir soru sorun, açıklama alın). Sadece en kritik bilgileri bir kağıda yazın. Sonrasında da bu notlar üzerinde düşünmek için zaman harcayın.

3 – Notlarınızı renklendirin, özgürleştirin.

Elbette yanınızda boya kalemi seti taşımanıza gerek yok. Ancak not alırken bir kaç renk kullanmanız iyi bir fikir olabilir. Bu sayede, ihtiyacınız olduğunda belirli bilgileri hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu görsel organizasyon sizi bilgilerin nasıl kategorize edildiğini veya diğer bilgilerle alakalı olduğunu düşünmeye zorlayabilir. Ayrıca notlarınızı bir kitap tarzında yazmanız gerektiğini söyleyen bir kural yok. Önünüzdeki boş sayfaya size uygun bir biçimde yaklaşabilirsiniz. Örneğin yazının sonunda detaylarına bakabileceğiniz Cornell yönteminde sayfayı üç bölüme ayırırsınız ve notlarınızı belli bir sisteme uygun alırsınız.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, notlarınızı kişiselleştirin. Unutmayın, birkaç ince ayar, daha fazlasını hatırlamanıza ve daha düzenli kalmanıza yardımcı olabilir. 

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu