Eğitim Bilimleri

Unutma Eğrisi Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir?

Herhangi bir kitabı okuduktan ya da bir eğitime katıldıktan edindiğiniz bilgilerin ne kadarını anımsıyorsunuz? Muhtemelen çok azını. Bu Ebbinghaus unutma eğrisi ile ilişkili bir durum. Ebbinghaus’un unutma eğrisi, kaybetmemek için hiçbir girişimde bulunmazsak bilgiyi zaman içinde ne kadar hızlı unuttuğumuzu gösterir. Unutma eğrisiyle nasıl mücadele edebileceğimiz konusuna geçmeden önce kısaca tam olarak ne olduğunu açıklayalım. Hermann Ebbinghaus 1895’te öğrenme ve hafıza üzerinde sistematik olarak çalışan ilk psikolog olmuştur. Unutma eğrisi onun ortaya attığı matematiksel bir formüldür. Eğri, bilginin zaman içinde unutulma oranını gösterir. Ebbinghaus çalışmalarını kendi üzerinde uzun ve zorlu bir deneyle yapmıştır. Araştırmasının sonuçlarına baktığında hiç de şaşırtıcı olmayacak şekilde ezberlemeye en çok zaman harcadığı listeleri daha az unuttuğunu ve anımsamanın en iyi olduğu noktanın öğrenmeden hemen sonrası olduğunu bulmuştur.

Ebbinghaus Unutma Eğrisi Nedir?

Ebbinghaus ezberlediği bir kelime listesinin ne kadarını hatırlayacağını test ederek başlamıştır. Ardından çağrışım unsurunu ortadan kaldır­mak için sessiz-sesli-sessiz biçiminde 2300 tane 3 harfli “anlamsız hece” yaratmıştır. Listeler halinde grupladığı bu hecelerin her birine saniyenin küçük bir bölümü bakmış ve listeye ikinci kez göz atmadan önce 15 saniye beklemiştir. Bu işlemi, tüm seriyi hızla tekrarlayabilene kadar sürdürmüştür. Farklı uzunlukta listeler ve farklı öğrenme aralıkları deneyerek öğrenme ve unutma hızlarını not etmiştir.

Ebbinghaus, şiir gibi anlamlı materyalleri kendi anlamsız listelerinden on kat daha kolay hatırlayabileceğini görmüştür. Ayrıca (anlamsız heceler) ne kadar çok tekrarlanırsa ezberlenmiş bilginin üretilmesi için o kadar az zaman gerektiğini de belirtmiştir. Bunun yanı sıra bir listeyi ezberlerken en etkili olanın ilk tekrarlar olduğu da kanıtlanmıştır. Ebbinghaus ayrıca hafızada tutma konusunda beklenmedik bir bulguya da rastlar. Anımsama ilk saatte en hızlı biçimde kayba uğramakta, sonra hafifçe yavaşlamakta ve dokuz saat sonunda öğrenilenler yüzde 60 oranında unutulmaktadır. 24 saat sonra ezberlenen herhangi bir şeyin yaklaşık üçte ikisi unutulmaktadır. Bir grafikle gösterildiğinde bu keskin bir düşüşle başlayan ve sonra hafif bir eğimle devam eden “unutma eğrisini” oluşturmuştur. Ebbinghaus ‘un araştırması yeni bir sorgulama alanı açmış ve psikolojinin yeni bir bilimsel disiplin olarak yerleşmesine yardımcı olmuş­tur.

unutma eğrisi
Unutma Eğrisi: Grafik, bir şeyi ilk öğrendiğinizde, bilginin üstel bir oranda kaybolduğunu, yani çoğunu ilk birkaç gün içinde kaybettiğinizi ve ardından kayıp oranının azaldığını göstermektedir. Eğitim bağlamında, unutma eğrisi, öğrencilerin ilk ay içinde öğrendiklerinin ortalama% 90’ını unutacaklarını göstermektedir. Bilgiyi saklama hafızanın gücü ve öğrenmeden sonra geçen süreye bağlıdır.

Unutma eğrisi bu denklemle görüntülenebilir: R = e (- t / s)

 • R – öğrenilen bilginin ne oranda geri çağrılabileceği
 • t – öğrenmenin gerçekleşmesinden bu yana geçen zaman
 • s – hafızanın gücü
 • e – Euler sayısı

Unutma oranı

Bilgiyi unutmanın hızı birçok faktörden etkilenebilir:

 • Malzemenin karmaşıklığı – bilgi ne kadar karmaşıksa, o kadar çabuk unutulacaktır
 • Materyal kullanımı– örneğin, görsel yardımcılar, ses, denemeler, slayt gösterileri vb.
 • Bilginin anlamlı olması – bu, öğreniminizi önceden bilinen kavramlara bağlayabileceğiniz kapsamdır. Bilgi ne kadar ilişkilendirilebilirse, unutma hızı o kadar yavaş olacaktır.
 • Fizyolojik faktörler – uykusuzluk veya açlık gibi
 • Psikolojik faktörler – örneğin, stres veya kaygı

Unutma Eğrisi İle Mücadele Etmek İçin

 • 1. Aralıklı tekrarlama: Ebbinghaus, bilgileri giderek artan zaman aralıklarında gözden geçirirseniz, unutma eğrisinin daha kademeli olarak azaldığını keşfetti. Beyninizin, tekrarlanan bilgileri önemli olarak etiketleme olasılığı daha yüksektir. Bilgiyi her tekrarladığınızda elde tutma oranınız % 100’e geri döner. İlk tekrar, ilk eğitim seansından sonraki 24 saat içinde yapılmalıdır.
 • 2- Etkileşimli öğrenme: Daha fazla dahil olduğunuzda ve öğretilen becerileri uygulayabildiğinizde öğrenmek daha etkilidir. Materyalleri hatırlamak, materyali uygulamakla aynı şey değildir.
 • 3. Daha anlamlı bilgiler: Optimum öğrenme için, öğrenilen bilgilerin sizinle ilgili olması gerekir. Bilgileri daha ilişkilendirilebilir hale getirerek veya materyalleri zaten bildiğiniz kavramlara bağlayarak, bilgileri hatırlama olasılığınızı arttırabilirsiniz.
 • 4. Ortamın önemi: Bilgi kapsamlı bir şekilde sunulmalı ve bu nedenle anlaşılması kolay olmalıdır. Örneğin bilgini üç sayfalık bir metin yerine bir videoda toparlanması akılda kalıcılığını arttıracaktır.

Kaynak:

MatematikselSibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu