Eğitim Bilimleri

Unutma Eğrisi Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir?

Herhangi bir kitabı okuduktan ya da bir eğitime katıldıktan edindiğiniz bilgilerin ne kadarını anımsıyorsunuz? Muhtemelen çok azını. Bu Ebbinghaus unutma eğrisi ile ilişkili bir durum. Ebbinghaus’un unutma eğrisi, kaybetmemek için hiçbir girişimde bulunmazsak bilgiyi zaman içinde ne kadar hızlı unuttuğumuzu gösterir. Unutma eğrisiyle nasıl mücadele edebileceğimiz konusuna geçmeden önce kısaca tam olarak ne olduğunu açıklayalım.

Ebbinghaus Unutma Eğrisi Nedir?

Hermann Ebbinghaus 1895’te öğrenme ve hafıza üzerinde sistematik olarak çalışan ilk psikolog olmuştur. Unutma eğrisi onun ortaya attığı matematiksel bir formüldür. Eğri, bilginin zaman içinde unutulma oranını gösterir. Ebbinghaus çalışmalarını kendi üzerinde uzun ve zorlu bir deneyle yapmıştır. Araştırmasının sonuçlarına baktığında hiç de şaşırtıcı olmayacak şekilde ezberlemeye en çok zaman harcadığı listeleri daha az unuttuğunu ve anımsamanın en iyi olduğu noktanın öğrenmeden hemen sonrası olduğunu bulmuştur.

Ebbinghaus ayrıca hafızada tutma konusunda beklenmedik bir bulguya da rastlar. Anımsama ilk saatte en hızlı biçimde kayba uğramakta, sonra hafifçe yavaşlamakta ve dokuz saat sonunda öğrenilenler yüzde 60 oranında unutulmaktadır. 24 saat sonra ezberlenen herhangi bir şeyin yaklaşık üçte ikisi unutulmaktadır. Bir grafikle gösterildiğinde bu keskin bir düşüşle başlayan ve sonra hafif bir eğimle devam eden “unutma eğrisini” oluşturmuştur. Ebbinghaus’un araştırması yeni bir sorgulama alanı açmış ve psikolojinin yeni bir bilimsel disiplin olarak yerleşmesine yardımcı olmuştur. Titiz yöntemleri hal§. tüm psikolojik deneylerin temelindedir.

unutma eğrisi
Unutma Eğrisi: Grafik, bir şeyi ilk öğrendiğinizde, bilginin üstel bir oranda kaybolduğunu, yani çoğunu ilk birkaç gün içinde kaybettiğinizi ve ardından kayıp oranının azaldığını göstermektedir. Eğitim bağlamında, unutma eğrisi, öğrencilerin ilk ay içinde öğrendiklerinin ortalama% 90’ını unutacaklarını göstermektedir.

Unutma eğrisi bu denklemle görüntülenebilir:

R = e (- t / s)

 • R – öğrenilen bilginin ne oranda geri çağrılabileceği
 • t – öğrenmenin gerçekleşmesinden bu yana geçen zaman
 • s – hafızanın gücü
 • e – Euler sayısı

Saklama şunlara bağlıdır:

 1. Hafızanın gücü 
 2. Öğrenmeden bu yana ne kadar zaman geçti 

Unutma oranı

Bilgiyi unutmanın hızı birçok faktörden etkilenebilir:

 • Malzemenin karmaşıklığı – bilgi ne kadar karmaşıksa, o kadar çabuk unutulacaktır
 • Materyal kullanımı– örneğin, görsel yardımcılar, ses, denemeler, slayt gösterileri vb.
 • Bilginin anlamlı olması – bu, öğreniminizi önceden bilinen kavramlara bağlayabileceğiniz kapsamdır. Bilgi ne kadar ilişkilendirilebilirse, unutma hızı o kadar yavaş olacaktır.
 • Fizyolojik faktörler – uykusuzluk veya açlık gibi
 • Psikolojik faktörler – örneğin, stres veya kaygı

Unutma Eğrisi İle Mücadele Etmek İçin

1. Aralıklı tekrarlama

Ebbinghaus, bilgileri giderek artan zaman aralıklarında gözden geçirirseniz, unutma eğrisinin daha kademeli olarak azaldığını keşfetti. Buna ” aralıklı tekrar ” denir ve şu şekilde çalışır:

 • Beyninizin, tekrarlanan bilgileri önemli olarak etiketleme olasılığı daha yüksektir
 • Tekrarlama, beynin hafıza izlerini yeniden yapılandırmasına ve güçlendirmesine neden olur.
 • Bilgiyi her tekrarladığınızda elde tutma oranınız% 100’e geri döner
 • İlk tekrar, ilk eğitim seansından sonraki 24 saat içinde yapılmalıdır.

2- Etkileşimli öğrenme

Daha fazla dahil olduğunuzda ve öğretilen becerileri uygulayabildiğinizde öğrenmek daha etkilidir. Materyalleri hatırlamak, materyali uygulamakla aynı şey değildir.

3. Daha anlamlı bilgiler

Optimum öğrenme için, öğrenilen bilgilerin sizinle ilgili olması gerekir. Bilgileri daha ilişkilendirilebilir hale getirerek veya materyalleri zaten bildiğiniz kavramlara bağlayarak, bilgileri hatırlama olasılığınızı arttırabilirsiniz.

4. Ortamın önemi

Bilgi kapsamlı bir şekilde sunulmalı ve bu nedenle anlaşılması kolay olmalıdır. Örneğin bilgini üç sayfalık bir metin yerine bir videoda toparlanması akılda kalıcılığını arttıracaktır. Eğitimcilerin edindirdikleri bilgilerin kalıcı olmalarını sağlamaları eğitimin ilk hedefi olmalıdır…

Okuma Önerisi: Sınava Son Gece Çalışmak Neden İşe Yaramaz?

Kaynak:

MatematikselSibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.