Eğitim Bilimleri

Etkili Bir Not Tutma Yöntemi: Cornell Tekniği

Not almak, öğrenciler ve aslında yetişkinler için önemli bir beceridir. Notlar tutmak öğrenme sürecine aktif olarak dahil olmanızı sağlar aynı zamanda da bilgiyi yapılandırmaya yarar. Öte yandan, birçok kaynaktan not almak ve bu notları bir arada düzenli bir biçimde tutmak oldukça zorlayıcı bir görevdir. Bununla birlikte, birçok durumda diğerlerinden daha üstün olduğu kanıtlanmış bir not alma tekniği vardır. Bu teknik Cornell Tekniği olarak bilinir.

Cornell Tekniği, 1949 yılında, Cornell Üniversitesi öğrencilerinin okuduğunu ve dinlenileni anlama alanlarında başarılarını artırmak için Profesör Walter Pauk tarafından geliştirildi. Devamında yapılan çalışmalar bu tekniğin, örneğin bir sınava hazırlanırken notları incelemeyi çok daha kolay hale getirdiğini ve başarıyı arttırdığını kanıtlamıştır. Cornell tekniği, yurt dışında sık kullanılmasına rağmen ülkemizde çok fazla tanınmamaktadır. Teknik temelinde nasıl not alınacağını anlatmaz. Alınan notların düzenli bir biçimde saklanmasında yardımcı olur. Bu nedenle bu tekniğin uygulanmasını öğrenmeden önce nasıl not tutulacağı hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.

Cornell Tekniğinin Uygulanışı

Cornell tekniği, gözden geçirme ve notlarınızı düzenlemenin daha hızlı bir yoludur. Kısa sürede çok şey öğrenebileceğiniz için de etkili bir öğrenme yöntemidir. Bu yöntemde tüm notlar ana not alma sütunlarına yazılmalıdır. Sütunun geri kalanı notlar hakkında sorular veya ipuçları için kullanılmalıdır. Bu teknikte olası kâğıt düzeni aşağıdaki gibidir.

Yaprağın sağ tarafına özet notlar alınır. Daha sonra bu notlardan anahtar kelimeler çıkartılır ve sola yazılır. Devamında notların yazıldığı sağ taraftaki kısım kapatılır ve sol taraftaki anahtar ifadelerden yararlanarak not alınan önemli bilgiler hatırlanmaya çalışılır. Kaynak: https://birimler.dpu.edu.tr/app/views/panel/ckfinder/userfiles/17/files/DERG_/29/29-36.pdf

Uygulamanız Gereken 6 Adım

Cornell tekniği hem bir not alma hem de çalışma sistemidir, bu nedenle izlenmesi gereken altı adımı içerir.

  • 1- Kaydetme: Önemli olduğuna inanılan herhangi bir bilginin deftere kaydedilmesi gerekir. Bir ödevi okurken veya bir dersi dinlerken, kağıdın sağ tarafına notlar alın. Bu sütunu cümleler, paragraflar, ana hatlar, çizelgeler veya çizimlerle doldurun.
  • 2- Soru Sorma: Kağıdın sağ tarafında aldığınız notları bir dizi cevap olarak düşünün. Şimdi sol tarafa notlarınıza karşılık gelen olası test sorularını listeleyin. Her ana terim veya nokta için bir soru yazın. Bu kısma notlarınızdaki anahtar kelimeleri de listeleyebilirsiniz. Bu kısmı fazla detayla doldurmamalısınız.
  • 3- Tekrarlama: Notlarınızın sağ tarafını boş bir kağıtla kapatın. Ardından sol sütuna yazdığınız her öğeye bakın ve bunun hakkında konuşun. Soru yazdıysanız, her soruyu cevaplayın. Anahtar kelimeler yazdıysanız, her kelimeyi tanımlayın ve neden önemli olduğu hakkında konuşun. İşaret sütununa başlıklar yazdıysanız, her birinin ne anlama geldiğini açıklayın ve destekleyici ayrıntılar sunun. Okuduktan sonra notlarınızı açın ve kaçırdığınız önemli noktaları öğrenin.
  • 4- Yansıtma: Bu, öğrenilen bilgileri düşünmekle ilgilidir. Belirli bir konu üzerinde derinlemesine düşünmenin bir yolu, sorular sormaktır. Bu, tartışılan konu hakkında “daha büyük ve net bir resme” sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • 5- Özetleme: Kendi kelimelerinizi kullanarak belirli bir konunun özetini çıkarmanız gerekir. Bunu yaparak, bilgiyi sadece ders kitabından veya öğretmenden gelen bilgilerden daha iyi anlayabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt kısmını kullanabilirsiniz.
  • 6- Gözden Geçirme: Notlarınızı kendi belirleyeceğiniz belirli aralıklarla gözden geçirmeniz önemlidir.

Basit ve etkili ve fazla çaba istemeyen bu tekniği öğrenci arkadaşlarımızın uygulayabileceğini düşünüyoruz.

Göz Atmak İsterseniz

İleri okumalar: The Cornell Note Taking System; http://lsc.cornell.edu/

Ana sayfa » SOSYAL BİLİMLER » Eğitim Bilimleri » Etkili Bir Not Tutma Yöntemi: Cornell Tekniği


Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu