Eğitim Bilimleri

Doğru Öğrenme Teknikleri İle Başarınızı Arttırabilirsiniz!

Okul yılları çok eskilerde kalsa da öğrenme açlığı hiçbir zaman bitmez. Yeni bir el becerisi edinmek, bir yabancı dili akıcı konuşmak, bir müzik aleti çalmak veya yeni keşiflerde bulunmak gibi girişimler, yaşam boyu süren öğrenme açlığının dışa vurumudur.

Bir şey öğrenmek (ister yeni bir bilgi olsun ister yeni bir beceri), beynin mimarisini yeniden yapılandıran fiziksel bir süreçtir.

Ancak öğrenme eyleminde de maksimum verim elde edebilmek için bazı teknikleri bilmek ve uygulamak gerekebilir. Araştırmalar sonucunda öğrenme hakkında önerilen bilgilere bir göz atalım…

Verimli öğrenme teknikleri

verimli öğrenmek

1- En İyi Öğrenme Zamanızı Keşfedin

Yapılan çalışmalar ileri yaşlarda sabahları 8:30 ile 10:30 arasında bir konu üzerinde daha iyi odaklanabildiklerini, dikkat dağıtıcılarından etkilenmediklerini, öğleden sonra ise beynin tembelleştiğini ortaya çıkartıyor.

Daha genç yetişkinlerde ise bunun tam tersi, dikkat yoğunluğu öğleden sonraları daha aktif hale geliyor. Aslında biraz deneme ile herkes kendi verimli öğrenme zamanını belirleyebilir.

2- Kendinizi Sınayın

Purdue Üniversitesi’nden Jeffrey Karpicke, öğrenme konusunda yaptığı  çalışmasında öğrencilerinden Swahili dilinde 40 sözcüğünün anlamını öğrenmelerini istedi. Bu sözcükleri eğitim süresi boyunca kendi kendilerine anımsamaya çalışan deneklerin bir hafta sonraki testte ortalama % 80 doğru yaptıkları görüldü.

Oysa bu sözcükleri tekrarlamayan öğrenciler yalnızca % 36 doğru yapabildi. Daha sonraki çalışmalar da kendi kendini sınama alışkanlığının diğer yaygın öğrenme taktiklerinden daha iyi sonuç verdiğini kanıtladı.

Kendi kendini sınamak çok çalışmak anlamına gelmez. Kendi kendini sınama yaklaşımında önemli olan öğrendiğiniz bilgiyi anımsamaktır; bu doğru bilgiye erişip tekrarlamak ile aynı şey değildir.

3- Fark Etmeden Öğrenin

İdeal öğrenme şekli öğrenmeye çalışmadan öğrenmektir. Ancak bu yol formal eğitim kurumlarında pek de uygulanamaz. Yine de insanların akılları başka yerde iken de bir şeyler öğrenebilecekleri gerçeğini yabana atmamak gerekir.

Northwestern Üniversitesi’nden Beverly Wright, çalışmalarından birinde deneklerden, birbirine çok yakın frekansa sahip sesleri ayırt etmelerini istedi. Diğer bir denek grubuna zamanlarının yarısını bu sesleri
ayırt etmeye ayırmalarını (aktif öğrenme), kalan yarısında ise geri planda sesleri dinlerken, aynı anda yazılı bir metin üzerinde çalışmalarını (pasif öğrenme) istedi.

Bu iki denek grubu çalışmanın sonundaki sınavda benzer dereceler aldılar. Bu iki grubun benzer sonuçlar almasının altında, pasif öğrenme sürecinin aktif öğrenmeden sonraki 15 dakika içerisinde hayata geçirilmesi yatıyordu; eğer bu ikisi arasına 40 dakikadan daha uzun bir süre girerse istenilen etki tümüyle ortadan kalkıyordu.

Peki bu arada ne oluyor olabilir?

Wright, aktif eğitimin, belirli bir işle ilgili beyin devrelerini öğrenmeyi kolaylaştıran bir konuma getirdiğine ve bu konumun aktif eğitim sona ermiş olsa bile bir süre devam ettiğini ileri sürüyor. Öğrenmeye açık konum devam ederken, devreye benzer uyarıcılar girerse, beyin bunları aktif eğitimdeymiş gibi işleme sokuyor.

Toronto Üniversitesi’nden Lynn Hasher  de aktif çalışmayı izleyen pasif eğitimin, erişkinlerde bir sözcük listesini öğrenmelerine yardımcı olduğunu keşfetti. Pasif dönemde denekler, sözcüklerin tekrarlandığının bile farkında değildi.

Bunu günlük yaşamınızda denemek isterseniz, zihinsel çaba istemeyen bir işle uğraşırken -örneğin ütü yaparken veya ayakkabı cilalarken- pasif öğrenme olgusundan- yabancı dil eğitimi veren bir yayını dinlemek gibi- yararlanabilirsiniz.

4-Dikkat Dağıtıcılardan Yararlanın

Dikkatinizi bir konuya odaklayamıyor musunuz? Bu durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Brown Üniversitesi’nden Joo-Hyun Song, bölünmüş dikkatin iyi bir şey olmadığı yönündeki yaygın görüşe katılmıyor. Ona göre ileride öğrendiklerinizi kullanırken dikkat dağıtıcılar yarar sağlayabilir.

Song ayrıca akıl dağıtıcılar konusunda şunları söylüyor: “Öğrendiklerinizi gürültülü ve kalabalık ortamlarda kullanacaksanız, öğrenme aşamasında da dikkat dağıtıcıların bulunması gerekir. Böylece dikkat dağıtıcıları sizi artık rahatsız etmemeye başlar.”

5- Birlikte Öğrenin

Bazen tek başına çalışmayı öğrenmek gerekli olsa bile, zor bir konuyu birkaç kişiyle tartışarak öğrenmek beyninizde daha sağlam bir edinmesine yol açar.

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden Saundra McGuire ve Kimya Nobel ödüllü Roald Hoffman, grup çalışmasının ve yalnız çalışmanın dönüşümlü olarak yapılmasını öneriyor. Özellikle tek başına bir süre çalıştıktan sonra 3-6 kişilik gruplarla görüş alışverişinde bulunmak konuyu daha iyi anlamanızı sağlıyor.

McGuire ve Hoffman çalışma gruplarında iki anahtar unsura öncelik tanınmasını öneriyor. Bunlardan biri tartışma, diğeri problem çözme.

6- Video Oyunlarının Yararı

Toronto Üniversitesi’nden Jay Pratt, aksiyon içeren video oyunlarını günde en az 6-8 saat oynayan insanların laboratuvar tipi görevleri daha kolay öğrendiklerini ortaya çıkarttı.

Diğer oyunların gerçek hayattaki performansı nasıl etkilediği konusunda bir belirsizliğin hüküm sürdüğüne dikkat çeken Pratt, “Ancak bir insanın yeni atandığı iş, duyusal-motor yeteneği gerektiriyorsa, o zaman her hafta birkaç saat aksiyon oyunları oynamak doğru bir yatırımdır” diyor.

7- Mola Vermek Beyni Resetler

Uyku belleği hizaya sokuyorsa, çalışmaya ara vermek de benzer etkiyi yaratır mı? New York Üniversitesi’nden Lila Davachi yaptığı bir deneyde çalışma arası dinlenmenin belleği daha etkin hale getirdiğini keşfetti.

“Eğer yabancı dilde bazı sözcükleri veya tarih dersinde bazı antlaşma maddelerini ezberlemeye çalışıyorsanız uygun bir zamanda ara vermek işe yarar” diye konuşan Davachi, “Bu fırsatı günümüzde yeterince değerlendiremiyoruz; özellikle bilgi teknolojileri bizleri ara vermeden çalışmaya zorluyor” diyor.

8- Öğretmenliğe Soyunun

Bir insan öğrendiklerini bir başkasına anlatmaya kalkışırsa öğrendikleri belleğinde daha iyi organize olur. Daha da iyisi, öğrenilen bilgiyi hayali olarak başkalarına anlatmaya çalışmaktır. Araştırmacılar bu tekniğin yararları şöyle sıralıyor:

• Belleğinizdeki bilgilerin büyük bir kısmına erişirsiniz.

• Düşüncelerinizi daha iyi organize edersiniz.

•Bilgi açıklarını fark edip kapatma şansını yakalarsınız.

9- Öğrenme ve Anımsama Arasını Değerlendirmek

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden Hal Pashler ve ekibi ilk öğrenme süreci ile bu bilgileri anımsamak istediğiniz zaman arasındaki sürenin çok iyi ayarlanması gerektiğini söylüyor.

Örneğin bir bilgiyi bir hafta sonra kullanacaksanız, bilgiyi öğrendikten iki veya üç gün içinde revize etmeniz gerekiyor. Bir bilgiyi bir yıl sonra kullanacaksanız, öğrendikten bir ay sonra revize etmelisiniz. Daha sonra da her ay gözden geçirmelisiniz. 10 yıl sonda kullanacağınız bir bilginin her yıl bir kere üzerinden geçmelisiniz. Öğrenme ve hatırlama arasına uzun aralar koyarsanız, beyninize bu bilginin uzun süre saklanması gerektiği yolunda mesaj iletmiş olursunuz.

10- Bilgiyi Parçalara Ayırın

Örneğin 8, 3, 2, 4, 9, 0, 1, 9, 8’den oluşan bir diziyi 832-490-198 olarak ezberleyin. Böylece “kısa süreli bellekte” yani beynin yeni bilgiyi, kullanılana, öğrenilene ya da yerine yeni girdi koyulana kadar sakladığı sinirsel tekrar döngüsünde tutmak kolaylaşıyor. Çoğu kişi bu döngüde beş civarı “maddeyle” başa çıkabiliyor.

Öğrenmek irade ve özdenetim gerektirir. İrade bir kas gibidir. Dolayısıyla ne kadar çok kullanırsanız o kadar güçlenir ancak bunun için elbette öncelikli yapmanız gereken şey bunu yeterince istemek…

Okumaya devam edelim: Verimli Öğrenme İçin, Öğrenme Yönteminizi Değiştirin

Derleyen: Reyhan Oksay

http://www.psychologicalscience.org/index.php/publications/journals/pspi/learning-techniques.html

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir Yorum

  1. Merhaba ,
    Yazıların hepsi o kadar baştan çıkarıcı ki ; şekerleme deposuna düşmüş çocuklar gibi , bir oraya bir başka tarafa saldırıyorum . Açlığım henüz dinmedi. Faruk YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu