Eğitim Bilimleri

Doğru Öğrenme Teknikleri İle Başarınızı Arttırabilirsiniz!

Bir şey öğrenmek (ister yeni bir bilgi olsun ister yeni bir beceri), beynin mimarisini yeniden yapılandıran fiziksel bir süreçtir. Ancak öğrenme eyleminde de verim elde etmek için bazı teknikleri bilmek ve uygulamak gerekir. Araştırmacı John Dunlosky ve arkadaşları, 2013 yılında öğrenmeyle ilgili teknik ve modellerin kapsamlı bir incelemesini yaptılar. Kullanımı kolay olan ve bu nedenle birçok öğrenci tarafından benimsenen 10 farklı öğrenme tekniğini incelediler. Daha sonra her tekniği öğrenme hedefe uygunluk açısından derecelendirdiler. Ekibin öğrenme açısından zayıf olduğunu düşündüğü beş model, tartışmasız en yaygın kullanılanlar oldu. Öğrencilere hangi çalışma tekniklerinin verimli ya da verimsiz olduğunu öğretmek, onların yaşamları boyunca başarılı bir şekilde öğrenmelerini sağlayacaktır.

Verimsiz Öğrenme Teknikleri

verimli öğrenmek

Altını Çizme: Hepimizin evrensel olarak kullandığı popüler bir tekniktir. Süreç basitçe ilgili metni parlak renkli bir kalem ile altını çizerek işaretlemekten ibarettir. Araştırmacılara göre bu teknik gerçekten zor bir metin üzerinde çalıştığımızda kullanılırsa, bir miktar bize yardımcı olacaktır. Ancak öğrencilerin çalışma materyalinden ek anlam veya çıkarımlar elde etmelerine yardımcı olmaz. Bu nedenle verimsiz bir öğrenme tekniğidir.

Özetleme: Öğrencilerden genellikle metinlerin kendi özetlerini yazmaları istenir. Özetlemenin amacı, “önemsiz veya tekrar eden materyalleri hariç tutarak bir metnin ana noktalarını belirlemek ve özünü yakalamaktır.”. Ancak bu durum yalnızca öğrenci bunun nasıl yapılacağını biliyorsa işe yarayacaktır. Bu eğitimi olmayan öğrencilerin çoğu için teknik uygulanamaz ve etkili olmaz. Başka bir deyişle, teoride bu etkili olsa da muhtemelen yanlış yapıyorsunuz.

Anımsatıcılar: Pratikte eski bir uygulamadır. Fıstıı Şahap anımsatıcısını muhtemel hatırlarsınız. ( Ünsüz harf sertleşmesi). Araştırmaya göre bu tarz anımsatıcılar hızlıca bilgiyi zihnimizden geri çağırma potansiyeli taşısa bile kalıcı öğrenmeye herhangi bir katkı sağlamaz.

Görsel Anımsatıcılar: Süreci, öğrencileri okudukları metini temsil etmek için zihinsel olarak veya kağıt üzerinde bir görüntü oluşturmaya teşvik etmek gibi düşünebilirsiniz. Bu teknik diğerlerinden daha umut verici olsa da daha çok hafıza testlerine hazırlık gibi bir süreçte işe yarıyor. Yani bir gün sonraki sınavınıza hazırlanırken kullanmanız pek fayda sağlamayacaktır.

Yeniden okuma: Bir metni defalarca okuma son derece yaygın olarak kullandığımız bir teknik. Ancak kısa sürede bu da fazla etkili bir öğrenme tekniği değil. Esas olarak metnin yeniden okunması aralıklı olduğu zaman etkili olabiliyor. Ayrıca araştırmacılar yeniden okumanın öğrencilerin konuyu derinlemesine kavramaları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olduğuna dair ikna edici kanıt olmadığını da iddia ediyorlar.

Verimli ve Önerilen Öğrenme Teknikleri

Sorgulama: Bilgilerin neden doğru olduğuna dair açıklamalar yaratma çabasıdır. Öğrenci bir görev üzerinde çalışıyormuş gibi sorular oluşturur. Belirli nesnelerin nasıl ve neden çalıştığını sorar. Cevapları belirlemek için çalışma materyallerini gözden geçirir ve öğrendiği tüm fikirler arasında bağlantılar bulmaya çalışır. Cevaplar, notların temelini oluşturur. Etkilidir çünkü basittir. Bununla birlikte, sağlam sorular oluşturmak için konuyla ilgili bazı mevcut bilgileri gerektirir. Çalışma konusuyla ilgili biraz deneyiminiz varsa en iyi öğrenme tekniklerinden birisidir.

Geri Çağırma: Tipik olarak kafamıza soktuğumuz bir şeyi öğrendiğimizi düşünürüz. Ancak bu sadece bilgi birikimidir ve pasif bir eylemdir. Oysa öğrenme aktif bir süreçtir. Geri çağırma bir kitapta okuyarak veya sınıfta öğretmenden duyarak öğrendiğiniz bir şeyi bir süre sonra aklınıza getirmeni sürecidir. Burada geri çağırmanın etkili olabilmesi için bilgileri en azından biraz unutmanız gerekir! Konu bitimindeki pekiştirme sorularını çözmek, ya da benzer soruları türeterek çözmeye çalışmak, öğrendiklerimizden aklımızda kalanı bir kağıda çizmek, kavram haritaları oluşturmak için bir çok farklı yöntemle geri çağırma süreci gerçekleşir. Bu süreçlerin sonunda mevcut notlara göz atmak, hatalı ve eksik noktaları pekiştirmek öğrenme sürecini tamamlayacaktır.

Kendi kendine açıklama: Süreç yüksek sesle düşünmektir. Bir problem çözümünü, hangi aşamalarda yapıldığını, bir konunun ne anlama geldiğini kendi kendine anlatma biçiminde gerçekleşir. Bu yöntem aynı zamanda belirli bir konuyu gerçek anlamda anlayıp anlamadığınızı da ölçmenize de olanak tanır. Açıklamalarınızın uzun, başıboş veya tutarsız olduğunu düşünüyorsanız, konuyu düşündüğünüz kadar iyi anlamamış olabilirsiniz.

Konuları Karıştırma: Bir seferde yalnızca bir kavrama odaklanmak yerine iki veya daha fazla ilgili kavram arasında geçiş yapmak faydalı olabilir. Örneğin, ​​matematikte üstlü sayıları, grafikleri ve köklü sayıları çalışmanız gerekiyorsa sırasıyla çalışmak yerine önce üstlüye bakıp, sonra grafik oluşturup, sonra köklü sayılardan bir bölüm çalışıp, tekrar üstlü sayılara geri dönebiliriz.

Aralıklı Çalışma: Sınavdan hemen önce yoğun bir şekilde çalışmak yerine, daha etkili bir strateji, sınav hazırlığınızı birden çok oturuma dağıtmaktır. Böylece zaman içine yayarak daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bunları uzun süre kalıcı hale getirebilirsiniz. Aslında bu yöntem muhtemelen hepimizin bildiği ancak uygulamadığı bir yöntemdir. Ancak hatırlatalım yüzyılı aşkın süredir, 200’den fazla araştırma çalışması yöntemin tutarlılığını kanıtlamıştır.

Kaynak ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

  1. Merhaba ,
    Yazıların hepsi o kadar baştan çıkarıcı ki ; şekerleme deposuna düşmüş çocuklar gibi , bir oraya bir başka tarafa saldırıyorum . Açlığım henüz dinmedi. Faruk YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu