Matematik Başarısını Arttırmak İçin 5 Etkin İpucu

Öğrenciler genellikle, matematik eğitiminde sınıf seviyeleri arttıkça başarılı olabilmek adına daha çok çabalarlar. Bazı durumlarda, öğrencilerin matematik hakkında erken olumsuzluklar yaşamaları, daha sonraki zamanlarda matematik derslerini takip etmekten vazgeçmelerine sebep olur ya da geçmiş tecrübeler matematik öğrenmelerinde bir tabu olarak kalır. Ama öyle olmak zorunda değil. Sanılanın aksine matematik başarısı, doğuştan gelen bir beceri değildir. Yaşınız ne olursa olsun, buradaki ipuçları, ilkokuldan üniversiteye herkesin, matematiği daha iyi öğrenmelerine ve anlamalarına yardımcı olabilir…

Matematiği Ezberlemek Yerine Anlayın

matematik zeka gelişimi

Çoğu zaman, öğrenciler bir yöntemde niçin belirli adımların gerektiğini anlamak için işlemleri veya adımları ezberlemeye çalışırlar. Bu sebepten, öğretmenlerin öğrencilerine matematik kavramlarının arkasındaki nedeni ve neden böyle olduğunu açıklamaları çok önemlidir. Çünkü herhangi bir işlemin nedenini mantıklı şekilde açıklayabiliyorsak artık ezberlemiş değil, öğrenmiş oluruz. Bir işlem yaptığınızda neden yaptığınızı sormalısınız. İşlem yapmayı bilmeniz yeterli değildir. Asıl önemli olan cevabın ne anlama geldiğini bilmektir.

Ancak bu noktada dikkat etmemiz gereken bir şey var. Ezbersiz eğitime evet ancak bazı matematik becerilerinin yerine oturması için tekrar yapılması önemlidir. Örneğin çarpım tablosunun ne anlama geldiğini tam olarak anladıktan sonra bu tabloyu belli bir düzeyde ezberlemek size hız kazandıracaktır. Temel matematik becerileri matematik başarısı için esastır. Örneğin, cebir matematik başarısı için temeldir. Problem çözme, grafik yorumlama, çıkarımda bulunma gibi becerileri kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Matematik Öğrenmek İçin Pasif Değil Aktif Olmalısınız

Düşünülenin aksine matematik dersi öğrencilerin pasif konumda olmasına izin vermez. Matematik, öğrencileri konfor alanlarından çıkartma potansiyeli taşır. Bu alandaki çoğu kavramı ilişkilendirmeye başladıkça öğrenci öğrenmenin bir parçası olarak aktif katılım sağlayacaktır. Sorular öğrenmemiz için birer araçtır.

Eğer sorunuz varsa, sorun. Bu sayede başka arkadaşlarınızın da sormak istediği soruyu sormuş olursunuz belki de. Bir şeylerin zor olduğunu, içinden çıkamayacağınızı fark ettiğiniz an, bu anlamadığınız yerler birikmeden yardım arayın. Faydalı sorular sormak, bir ömür boyu sürer ve bunu deneyimleyeceğiniz en iyi yer okuldur. İyi bir öğretmen size matematik becerisi kazandıracak tüm sorulara saygı gösterecektir.

matematik becerisi

Matematik Başarısı İçin Her Fırsatta Pratik Yapın

Matematik, sayıların, şekillerin, sembollerin arasındaki ifadelerle kendine özgü bir dildir. Yeni öğrenmeye başladığımız bir dili nasıl pratik ederek öğreniyorsak matematikte de bu geçerlidir. Size verilen ev ödevlerini yapın: İşin kolayına kaçmak için alternatifler üretmeyin. Bu, öğrencilerin sınıfta öğretilen kavramları uygulayıp, pratik yapmalarını sağlayan en etkin yoldur. Zira tekrar ve pratik yoksa unutulmaya konu unutulmaya mahkum olacaktır.

Öğrenciler, ödev yada testte yaptıkları bir hatayı geçip, devam etme isteğinde olurlar. Ancak hataları düzeltmek ve nedenini anlamak önemlidir, aksi halde bu hatalar tekrar edecektir. Bir hatanın arkasındaki düşünceyi anlamak için, zaman ayırın ve bunu nasıl doğru yapacağınızı öğrenin. Ayrıca, matematik dersi devamsızlıkları cezalandıracaktır. Matematik dersini ders zamanında öğrenmeye ve devamsızlık yapmamaya gayret edin.

Gerektiği Zamanlarda Yardım Alın

Bazı insanlar yalnız çalışmayı severler, fakat bir problemi çözmeye gelince kimi zaman arkadaş yardımına ihtiyaç duyulur. Çünkü farklı bir bakış açısı ve yaklaşım, farklı bir açıklama tarzı bazen çözümün yardımcısı olur. Öncelikle öğretmenler ile iyi ilişkiler kurun. Matematik dersi ile ilgilendiğinizi dersi takip ettiğinizi fark eden öğretmen ile diyaloğunuz daha verimli olacak ve başarınızın artmasına katkı sağlayacaktır.

Öğrenciler, zor sorular ya da konulara takılıp kalmak yerine, yardım almaya teşvik edilmelidir. Bazen öğrencilerin soru için sadece biraz daha fazla açıklamaya ihtiyacı vardır, bu yüzden anlamadıkları zaman konuşmaları önemlidir. 

Ayrıca Öğrenim sürecinize ortak olacak arkadaş(lar) seçin. Sonuçta bazı insanlar yalnız çalışmayı sever. Fakat bir problemi çözmeye gelince kimi zaman arkadaş yardımına ihtiyaç duyulacaktır. Farklı bir bakış açısı ve yaklaşım, farklı bir açıklama tarzı çözümün yardımcısı olabilir. 

matematik başarısı

Açıkla ve Soru Sor

Öğrencilerin matematik konularını daha iyi kavramasına yardımcı olmak için bir başka harika yol da, konunun nasıl işlediğini ve bunu kullanarak problemleri nasıl çözeceklerini diğer öğrencilere açıklamasıdır. Bu şekilde, öğrenciler konu hakkında bilgilerini birbirlerine anlatabilir ve soru sorabilir ve bir öğrenci anlamadığında, diğeri dersi farklı, ona daha yakın bir perspektiften sunabilir.

Dünyayı sorgulamak ve açıklamalar getirmeye çalışmak insanların öğrenme ve gelişmek için kullandıkları temel yollardan biridir. Öğrenciler bu özgürlüğe kavuştuğunda kavramlara zihin açıklamalar getirdiği için kalıcı olacak ve sonraki seviyeleri inşası daha kolay olacaktır.

Bu öneriler aslında birçok kişi tarafından bilinen ve oldukça basit çözümler. Yapabileceğiniz en kötü şey pes etmek, vazgeçmek ve işin kolayına kaçıp kuru kuruya ezberlemeye çalışmaktır. Çoğu insanın biraz zamana ve yardıma ihtiyacı vardır. Ancak eğer öğrenciler bu ihtiyacın çok uzun sürmesine izin verirse, ellerine geçecek olan tek şey “matematiğin sadece artık daha fazla sinir bozucu olacağı” düşüncesi olacaktır.

Öğretmenler ve veliler, öğrencilerin hayal kırıklığına uğramalarına engel olmak ve öğrencilerin arkadaşına veya eğitmenine ulaşarak matematik becerisi kazanmasına imkân tanımalıdır. Matematik ile ilgili bir meslek yapın ya da yapmayın, matematik bilmek iyi hissettirir bunu unutmayın…


Göz Atmak İsterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar için:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Nurgul Kendirlioglu

Selçuk Üniversitesinde Matematik Lisansımı bitirdikten sonra Kocaeli Üniversitesinde Yüksek lisansımı tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Aslında nereli ve nereleri bitirdiğimiz çok da önemli değil... Matematiğe, bilime ve insanlığa dair farkındalık kazandırabilirsek, sanki var olduğumuz dünya daha yaşanılabilir olacak. Zira doğum ve ölüm arasında kalan zamanda, işe gitmek,fatura ödemek, tv izlemekten daha başka şeyler yapmak için dünyada olduğumuzu düşünüyorum.Okumayı, dinlemeyi, izlemeyi, yeni ve insanlığa faydalı güzel şeyleri keşfetmeyi ve paylaşmayı seviyorum... Keyifli okumalar dilerim. :)

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu