İlginç Sorular ve Bulmacalar

Rubik Küpü Kolayca Nasıl Çözülür?

Rubik Küpü denilince aklınıza sadece zeka geliştirici bir oyuncak gelmesin. Rubik küpü bundan çok daha fazlasıdır aslında. 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Ernö Rubik tarafından “sihirli küp” adıyla geliştirilen bu oyuncak, Budapeşte’den başlayan yolculuğunda 80’li ve 90’lı yılların başında dünya genelinde milyonların ilgisini çekmişti. 1980 ve 1981’de de İngiltere’de iki yıl üst üste Yılın Oyuncağı seçilmişti.

Rubik Küp

Günümüzde 3x3x3’lük standart küp, en çok bilinen ve çözülmeye çalışılan küptür. Ancak Rubik’in İntikamı olarak da bilinen 4x4x4’lük ve Profesör’ün Küpü olarak da adlandırılan 5x5x5’lik küpler de yoğun ilgi görmektedir. Rubik küpün popülaritesi değişik versiyonlarının üretilmesiyle artmaya devam etmektedir. Ayrıca en hızlı kimin çözebileceğini görmek adına birçok resmi yarışma düzenlenmektedir. 2017 yılında güney Koreli SeungBeom Cho 4.59 saniye ile 3x3x3’lük Rubik Küpü çözme rekorunu elde etmiştir.

Rubik kübü, grup teoriyi, algoritma teorisini ve geometriyi bir araya getiren, bu çerçeveden bakılınca, matematiğin soyut dünyasından somut birtakım sonuçlar çıkartabilmek açısından eğlenceli bir oyuncaktır. Rubik küpünü bu kadar ilginç ve karmaşık yapan şey, üç boyutta da döndürülebilmesidir. Oyuncu her yüzü hem saat yönünde hem de tersinde döndürebiliyor. Her dönüşte ortaya yüzlerce farklı kombinasyon çıkıyor. 3x3x3’lük Rubik küpünde tam olarak rakamla vermek gerekirse olası 43.252.003.274.489.856.000 kombinasyon bulunuyor.

Rubik Küpü Nasıl Çözülür?

Rubik küpünü çözmek için farklı metotlar mevcut. Aşağıda bunlardan bir tanesini sizler ile paylaşalım…

1- Küpünüzü tanıyın. Örneğin; beyaz sarının, turuncu kırmızının yeşil de mavinin karşısındadır. Merkez parçada yer alan renkler genelde birbirlerine karşı yönde bulunur.

2- Başlangıç için bir yüz seç ve bir renk seçin. Seçtiğiniz renk merkezdeki karede bulunmalı, bu yüzü üst yüz olarak kabul edin.

3- Amacınız seçtiğiniz yüzde bir artı işareti oluşturmak olmalı. Aynı renkte diğer kareleri bul ve küpün en altında ortalara gelecek şekilde yerleştirin. Daha sonra kenarları 180 derece çevirerek bir artı işareti yapın.

4- Şimdi köşeleri düzeltin. Merkez kare ile aynı renk olan kareleri bulun ve küpü çevirerek onları dört köşeye getirin. Bu hamle ile seçtiğiniz renk ile üst yüzü tamamlamış olmalısınız.

5- Şimdi orta katmana geçmeniz gerekiyor. Böylece alt iki katmanın renkleri birbirine uyacaktır. Önce küpü baş aşağı çevirin yani tamamlanmış taraf aşağıda kalsın. Ortadaki yüzü yine merkezden başlayarak tamamlamaya başlayın.

6- Küpü çevirmeden üstte yeni bir artı oluşturun. Üst yüzü tamamlarken önce üstte sol tarafta bir L yapmaya çalışın ve daha sonra diğer iki kareyi ayarlayın.

7- Üst köşeleri düzeltin. Üst yüzü çevirerek sağ alt köşede aynı renk kare olmasını sağlayın. Şimdi sağ yüzü ve alt yüzü çevirerek tüm köşelerin doğru renklere gelmesini sağlayın. Üst ve alt yüzleri çevirince küp tamamlanacaktır! Zor gibi göründüğüne bakmayın. Biraz zamanla siz de ustalaşacaksınızdır. İyi denemeler…

Göz Atmak İsterseniz

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.