Sorular ve Bulmacalar

Labirent Bilmecesini Çözebilir misiniz?

Bu yazımızda keyifli bir mantık problemi daha sunalım. Adına da labirent bilmecesi diyelim. Sorunun cevabını yazının bitiminde sizlere aktaracağız. Ancak öncesinde yazının içindeki soruyu çözmenizi öneriyoruz.

Başlıktan da anlayacağınız gibi sorumuz bir labirentte geçiyor. Diyelim ki bir labirentte kayboldunuz. Sonrasında bir köşeyi döndünüz ve karşınıza üç kapı çıktı. Bu kapılarının yanında duvarda bir not var. Bu notta  kapılardan sadece birinin doğruyu söylerken diğer kapıların her zaman yalan söylediği yazıyor.

Her kapının üstüne ahşap bir tabela yapıştırılmış. Sol kapıdaki tabelada “ Özgürlüğe çıkan yol bu kapının ötesinde ” yazıyor. Orta kapıdaki tabelada ise“ Özgürlüğe çıkan yol bu bu kapılardan birinin ötesinde ” yazıyor. Ve sağ kapıdaki tabelada “ Özgürlüğe çıkan yol bu orta kapının ötesindedir” yazıyor. Bu noktada tek hamle seçeneğiniz var. Tek kapı tabelasının doğru cevabı yazdığını biliyorsunuz. Hangi kapıyı açardınız?

Sorunun cevabına geçmeden önce kendi başınıza cevap vermek istiyorsanız bir kağıt kaleme ihtiyacınız olacak. Hazırsanız cevaba geçebiliriz.

Labirent Bilmecesinin Cevabı

En başta bildiklerimizi bir defa daha hatırlayalım. Çıkış yolu üç kapıdan sadece birinin arkasındadır ve kapılardan sadece biri doğruyu söyler. Bunu akılda tutarak, dokuz olası seçenek arasından seçim yapmamız gerekiyor. Bunu akıldan yapmak kolay değil. Bunun için bir tablo ile sonucu düşünebilirsiniz.

Bu tabloda, duruma göre her bir ifadenin doğruluk değerine bakacağız. Öncelikle çıkışın sol kapının arkasında olduğunu ve doğru söyleyen kapının da en sağdaki kapı olduğunu düşünelim. Bu durumda tablomuz aşağıdaki gibi olacaktır.

Yukarıdaki tabloda yazılı olan cümleleri incelersen mantıksız bir durum olduğunu kolayca fark edeceksiniz. Aslında mantıksızlık orta kapının söyleminden de kaynaklanıyor. O halde orta kapının doğruyu söylediği bir seçeneğe bakalım.

Bu durumda aslında ortadaki ve sağdaki kapı şu anda doğru bir mantık ile çalışıyor. Ancak soldaki kapıda yine bir mantıksızlık var. Sonuçta yalan söylemesi gerekirken, kapı yine de doğruyu söylüyor. Oysa ki sadece bir kapı doğruyu söylemeli.

Bu durumda doğru kombinasyonu bulmak için çıkışın olduğu kapıyı değiştirmemiz gerekiyor. Bu durumda yeni tablomuzu inceleyelim. Aşağıdaki tabloda bu sefer soldaki ve ortadaki kapıda bir mantık hatası yok. demek ki son bir değişiklik daha yapmamız gerekiyor.

Sonuç olarak aşağıda gördüğünüz doğruluk tablosu, oyunun kurallarına gerçekten uyan bir durumu tanımlayan tek tablodur. Yani orta kapı doğruyu söyler ve diğer ikisi yalan söyler. her birinin söylemi ile kapıda yazanların uyumlu olması için de özgürlüğe giden yolun en sağdaki kapının arkasında olması gerekiyor.

Gördüğünüz gibi ilk okuduğunuz zaman çözülemez gibi gelen soruları basit bir tablo ve biraz da mantık kullanarak çözmek mümkün. Bundan sonra tek yapmanız gereken kapıyı açıp labirentten dıarı çıkmak olacaktır.Kaynak: Can You Solve the Labyrinth Door Riddle? Yayınlanma tarihi: 12 Ağustos 2022; Bağlantı:: https://www.popularmechanics.com/


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

  1. Teşekkür ediyorum çok güzel bilgiler. Emeğinize sağlık tüm katkısı olan kardeşlerimi yürekten kutlarım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu