Günlük Hayatımızda Matematik

Hindistan’ın Veda Matematiği Hakkında

Veda matematiği (vedic mathematics) matematiksel işlemleri zihinden hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan, 16 tane temel formülden oluşan yöntemler bütünüdür.

Veda Matematiği fikri, Yirminci yüzyılın başında Bharati Krishna Tirthaji tarafından ortaya atıldı 1884 doğumlu Tirthaji döneminin saygı gören din adamlarından birisiydi. Dahi bir çocuktu, ilgi alanları arasında Sanskritçe, felsefe, İngilizce, matematik, tarih yer almaktaydı.

Aynı zamanda yetenekli bir hatipti ve kendisi tüm bu özellikleri ile zaman içinde Hint dini hayatında önemli bir rol üstlenmeye başladı. Tüm bu süreç esnasında matematiğe olan ilgisi de devam etti.

Tirthaji, 1930 ve 1940’lı yıllarda on binlerce kişiden olan kalabalıklara, hem dini rehberlik hem de kendi yeni matematiksel hesaplama yöntemi hakkında vaazlar vererek Hindistan’ı turladı. Okul çağında yıllarca öğrenilemeyen konuların sadece sekiz ayda öğrenilebileceğini savunuyordu konuşmalarında.

Hatta daha da ileri giderek sistemin sadece aritmetiği değil cebir, geometri, kalkülüs ve astronomiyi de kapsayabileceğini ileri sürüyordu.

Halk onun kişiliğinden ve konuşmalarından çok etkilenmişti. Metodun ‘Matematiksel bir yöntemi yoksa sihir mi?’ diye soranlara söyle cevap verdi “İkisi de. Siz onu anlayana kadar sihir; anladıktan sonrası matematik.”

1958 yılında 82 yaşındayken Amerika ziyaretinde bulundu. Programı  konuşmalar ve televizyon programlarıyla doluydu. Her ne kadar çoğu konuşması dünya barışı üzerine olsa da bir konuşmasını sadece ‘Veda Matematiği’ne ayırdı. Yer dünyanın en saygın bilimsel kurumlarından biri olan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ydü.

Veda Matematiği Nedir?

Veda Matematiği onun tarafından sezgisel olarak tespit edilen 16 sutra’ya ( bir nevi özdeyiş) dayanıyordu. Ona göre bu gizemli kelime oyunları batılı Hint bilimcilerinin gözünden tamamen kaçmıştı.

Tirthaji’nin açılış numarası 9 x 8’i çarpım tablosunu kullanmadan nasıl çarpılacağını göstermek idi. Bunun için hepsi 9’dan sonuncusu 10’dan sutrasını kullanıyordu. Nasıl derseniz 9 sayısını ve 10 sayısından farkı olan 1’i ve 8 sayısının ve onun da 10 sayısından olan farkı 2’yi alt alta yazıyordu başta. 

Cevabın ilk rakamı dört farklı yolla elde edilebilir. Ya ilk sütundaki rakamları toplar ve 10’dan çıkarırsınız (9 + 8 – 10 = 7). Ya da ikinci sütundaki rakamları toplar, 10’dan çıkarırsınız (-1 – 2 + 10 = 7) yada iki taraftan birisini çaprazlama toplarsınız (9 – 2 = 7, ve 8 – 1 = 7). Cevap daima yedidir.

Cevabın ikinci kısmı ikinci sütundaki iki sayı çarpılarak elde edilir.(-1 x -2 = 2). Tam cevap 72’dir. Bu metot çarpım tablosunu ezberlemede zorlananlar için avantajlı gibi gözükse de teknik uzun süredir uygulanan parmak hesaplama yöntemi ile aynıdır.

Okuma Önerisi: Parmakla Matematik Yapmanın Püf Noktaları

Her eldeki parmaklar 6’dan 10’a kadar numaralandırılır. Diyelim ki, 8 ve 7 sayılarının çarpımı için 8 ve 7 parmakları birbirlerine dokundurulur. Dokunan parmakların sayı­sından karşıdaki eldeki yukarısında kalan parmak sayısı çıkarılır (7 – 2 ya da 8 – 3) ve 5 bulunur. Birleştirilen parmakların üstündeki parmak sayısı çarpılır 2 x 3=6 elde edilir.

İki basamaklı sayıların çarpımında da benzer bir metot uygulanıyor. Bu sefer her bir sayının 10’dan farkını bulmak yerine her sayının 100’den farkı hesaplanıyor. 

77 x 97 örneğini incelersek: 77 sayısının yanına onun 100 sayısından farkı olan -23 sayısını ve 97 sayının yanına da -3 sayısını yazalım. Önceki durumda olduğu gibi cevabın ilk kısmını bulmak için dört seçenek vardır. En kolayı çapraz sayıların farkı üzerinden sonuca ulaşılır. 77 – 3 = 97 – 23 = 74

İkinci kısım sağdaki sütunda bulunan iki sayının çarpımından elde edilir. -23 x -3 = 69. Cevap 7469’dur.

Daha çok basamaklı sayıları çarpmak için benzer bir metotla ancak daha fazla çapraz çarpım yaparak sonuca ulaşmak gerekir.

Merak edenler buradan göz atabilirler: Vedic Mathematics/Techniques/Multiplication

Okullarda öğrendiğimiz klasik çarpmanın yanında bir yan teknik olarak verilebilecek bu yöntem, neden sonuç ilişkisini desteklemez. Yöntem algoritmaları daha hızlı yapabilmemiz sağlasa da ne olup bittiğini içselleştirmemizi de sağlamaz. Tüm ilgi sonuca karşı duyulur, sürece değil.

Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak kalan Hindistan’ın Veda Matematiği, aritmetiği ve itibarı ülkeye geri getirmek için yanlış yönlendirilmiş bir girişimden ibaret gibi gözüküyor…

İleri okumalar: 

The Fraud of Vedic Maths; http://www.openthemagazine.com/article/art-culture/the-fraud-of-vedic-maths

What is Vedic Math?; https://www.learnreligions.com/what-is-vedic-math-1770682

Alex Bellos-Alex Sayılar Diyarında, syf: 149 – 167

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.