İlginç Sayılar

23 Sayısı Gerçekten Gizemli Bir Sayı mıdır?

Tarih boyunca birçok insanın 23 sayısı ile ilgili tespitleri görülmekte. Peki neden 23 dersiniz?

Basketbol süperstarı Michael Jordan, Beat Generation romancısı William Burroughs, komedyen Harpo Marx ve matematikçi John Forbes Nash arasındaki bağlantı nedir? 23 sayısı elbette. Üstelik bu kadar da değil. David Beckham 23 numaralı forması ile anımsanır. Ayrıca Star Wars filminde Prenses Leia’nın tutulduğu hücre numarası AA23’tür.

Tarih boyunca birçok insanın 23 sayısına özel bir ilgi duyduğu gözlemlenmekte. İnternette yapacağınız küçük bir araştırma ile “23 Enigma” adlı bir şeye ayrılmış binlerce web sayfasını keşfedeceksiniz. Hatta bu kişiler kendilerine bir ad bile vermişler: 23rdians. Anlayacağınız bu sayının bir tür sihirli veya mistik önemi ve / veya gücünün olduğuna dair yaygın bir inanç söz konusu. Neden dersiniz? Yoksa bazı sayıların bizim henüz kavrayamadığımız mistik bir anlamı mı var? Ayrıca neden 23 sayısı?

23 sayısı

23 Sayısına Olan Takıntının Kaynağı

Maalesef net bir cevabımız yok ancak “23 Enigma” olarak adlandırılan durum, tüm olayların doğrudan 23 sayısıyla ya da 23’le ilgili olan bir sayıyla bağlantılı olduğu inancıdır. Peki tüm bunlar nasıl başladı derseniz, internette bulabildiğimiz bilgilerden yola çıkarak anlatmaya çalışalım.

Bu fenomen ilk olarak Yazar William S. Burroughs tarafından kaleme alındı. 1960’larda yayınlanan kitabında anlattığına göre yazar Fas’ın Tanca şehrindeyken İspanya’ya giden bir geminin kaptanı olan Clark’la tanışır. Clark, Burroughs’a 23 yıldır kazasız gidip geldiğini anlatır ve o gün gemisi batar. O gece Burroughs radyoda New York’tan Miami’ye giden 23 sefer sayılı uçağın düştüğünü duyar. Pilotun adı da geminin kaptanı gibi Clark’tır. ( Yapılan araştırmalarda böyle bir uçağın düştüğüne rastlanmamıştır.)

O zamandan itibaren, Burroughs 23 sayısını içeren olayları takip etmeye başlar ve yıllar sonra: ” 23 Skidoo” başlıklı kısa bir hikâye yayınlar. Burroughs, 23 sayısına olan tutkusunu arkadaşı Robert Anton Wilson’a geçirir ve bu tutku “The İlluminatus Üçlemesi” adlı kitapta yer alır. Bu sayıya duyulan ilgi 1998 tarihli Alman filmi 23, ve Jim Carrey’in başrol oynadığı, The 23 adlı filmlerle giderek artar hale gelir. Her iki filmde bu sayıya takıntılı ana bir karaktere sahiptir.

23 sayısının gizemine inanan onlarca tarihe geçmiş kişiden bahsedebiliriz ama konuyu uzatmamak adına biz matematikçi bir örnek seçelim. Nobel ödüllü matematikçi John Forbes Nash‘in 23 sayısına olan takıntısı Sylvia Nasar’ın (2001) biyografisinde belgelenmiştir. Bu arada Nash 23 bilimsel makale yayınladı ve garip bir şekilde, 23 Mayıs 2015 tarihinde bir trafik kazasında öldü.

23 Sayısı İle İlgili Örnekler

Tarih boyunca pek çok insan 23 sayısına saplanmış gibi görünüyor. Bu sayı gerçekten belli bir gizem barındırıyor olabilir mi?

Konuya çılgınca inananların 23 sayısı ile ilgili verdikleri ilginç örnekler aşağıdaki gibidir.

 • Charles Darwin Türlerin Kökeni adlı kitabını 1859 yılında yayınladı.( 1 + 8 + 5 + 9 = 23)
 • Hiroşima’ya atom bombası saat 8.15’te (8 + 15 = 23) düştü.
 • 11 Eylül 2001’de yaşanan Amerika’daki terörist saldırıların tarihi tesadüf değildir. ( 9 + 11 + 2 + 0 + 0 + 1=23)
 • Mayalıların dünyanın sonu olarak verdiği tarih 23 Aralık 2012 idi.
 • Sezar suikasta uğradığında 23 kez bıçaklandı.
 • Ortalama insanın fiziksel biyoritmi 23 gündür.
 • İnsanlarda 23 çift kromozom bulunmaktadır.

Yapacağınız aramalarda bu listenin aslında çok daha uzun olduğunu görebilirsiniz. Biz en iyisi olaya matematiksel olarak bakalım.

 • Roma rakamlarında 23, XXIII şeklindedir. Yani İki “X” ve üç “I”.
 • Eğer 1 sayısı dikkate alınmazsa tam sayılar 2 ve 3 toplama yoluyla başka bir tam sayı oluşturmak için yeterli en küçük sayılardır. (örn: 13= 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 3)
 • Pi sayısının (3,14159) ilk altı basamağının toplamı 23′tür.
 • Olasılık teorisinde, doğum günü paradoksunu hatırlayın. Rastgele 23 kişi arasında, en azından iki kişinin doğum günlerinin aynı olma olasılığı yüzde 50′nin üzerindedir.

23 Sayısında Bir Gizem Var mı?

Aslında cevabımızı elbette biliyorsunuz. Kısaca Hayır! Her bir yıldaki günlerinin yüzde 3,29’unun her ayın 23 ü olmasına rağmen, doğumların, ölümlerin, kazaların ve diğer unutulmaz olayların o günlerde gerçekleşmesi için çok fazla tesadüfe ihtiyaç var. Aslında aranırsa her sayıda bir gizem bulunur. Önemli olan bir sayıya aşina olmak ve onun izini sürmeye başlamaktır. Biz insanlar tesadüfleri araştırmayı, tesadüflere anlamlar yüklemeyi ve bir sonuca bağlamayı severiz. Bunun sonucunda 13 sayısına uğursuzluğu, 7 sayısının uğuru ve daha akla gelen bir çok sayıya belli anlamları yükleriz. Kısacası bu tip şeylere fazla takılmamak gerekli. Konuyu 23 ile ilgili son bir iddia ile kapatalım. 2/3 =0, 66666…Bilmem anlatabildik mi :)

Kaynaklar ve ileri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu