İlginç Sayılar

23 Sayısı Gizemli Bir Sayı mı?

Tarih boyunca birçok insanın 23 sayısı ile ilgili tespitleri görülmekte. Peki neden 23 dersiniz?

Basketbol süperstarı Michael Jordan, Beat Generation romancısı William Burroughs, komedyen Harpo Marx ve matematikçi John Forbes Nash arasındaki bağlantı nedir? 23 sayısı elbette.

Tarih boyunca birçok insanın 23 sayısı ile ilgili tespitleri görülmekte. Peki neden 23 dersiniz?

23 sayısı

Şüpheci bir yaklaşım ile 23 sayısı ile ilgili yaşananları tesadüf olarak nitelendirebiliriz. Ancak internette yapacağınız küçük bir araştırma ile “23 Enigma” adlı bir şeye ayrılmış binlerce web sayfasını keşfedeceksiniz.

Hatta bu kişiler kendilerine bir ad bile vermişler: 23rdians.

Anlayacağınız bu sayının bir tür sihirli veya mistik önemi ve / veya gücünün olduğuna dair yaygın bir inanç söz konusu…

23 Enigma” olarak adlandırılan durum, tüm olayların doğrudan 23 sayısıyla ya da 23’le ilgili olan bir sayıyla bağlantılı olduğu inancı.

Peki tüm bunlar nasıl başladı derseniz, internette bulabildiğimiz bilgilerden yola çıkarak anlatmaya çalışalım.

Bu fenomen ilk olarak Yazar William S. Burroughs tarafından kaleme alınmış olarak biliniyor. 1960’larda yayınlanan kitabında anlattığına göre yazar Fas’ın Tanca şehrindeyken İspanya’ya giden bir geminin kaptanı olan Clark’la tanışır. Clark, Burroughs’a 23 yıldır kazasız gidip geldiğini anlatır ve o gün gemisi batar. O gece Burroughs radyoda New York’tan Miami’ye giden 23 sefer sayılı uçağın düştüğünü duyar. Pilotun adı da geminin kaptanı gibi Clark’tır. ( Yapılan araştırmalarda böyle bir uçağın düştüğüne rastlanmamıştır.)

O zamandan itibaren, Burroughs 23 sayısını içeren olayları takip etmeye başlar ve yıllar sonra: ” 23 Skidoo” başlıklı kısa bir hikâye yayınlar.

Burroughs, 23 sayısına olan tutkusunu arkadaşı Robert Anton Wilson’a geçirir ve bu tutku “The İlluminatus Üçlemesi” adlı kitapta yer alır. 

Bu sayıya duyulan ilgi 1998 tarihli Alman filmi 23, ve Jim Carrey’in başrol oynadığı, The 23 adlı filmlerle giderek artar hale gelir. Her iki filmde bu sayıya takıntılı ana bir karaktere sahiptir.

23 sayısının gizemine inanan onlarca tarihe geçmiş kişiden bahsedebiliriz ama konuyu uzatmamak adına biz matematikçi bir örnek seçelim…

Nobel ödüllü matematikçi John Forbes Nash‘in 23 sayısına olan takıntısı Sylvia Nasar’ın (2001) biyografisinde belgelenmiştir. Bu arada Nash 23 bilimsel makale yayınladı ve garip bir şekilde, 23 Mayıs 2015 tarihinde bir trafik kazasında öldü.

Bir kaç ilginç örnek daha vermek gerekirse…

 • Charles Darwin Türlerin Kökeni adlı kitabını 1859 yılında yayınladı.( 1 + 8 + 5 + 9 = 23)
 • Hiroşima’ya atom bombası saat 8.15’te (8 + 15 = 23) düştü.
 • 11 Eylül 2001’de Amerika’ya yapılan terörist saldırılar yapıldı. ( 9 + 11 + 2 + 0 + 0 + 1=23)
 • Mayalıların dünyanın sonu olarak verdiği tarih 23 Aralık 2012 idi.
 • Jül Sezar suikasta uğradığında 23 kez bıçaklandı.
 • Ortalama insanın fiziksel biyoritmi 23 gündür.
 • İnsanlarda 23 çift kromozom bulunmaktadır.

Bu listeyi uzatmak mümkün. Birazda olaya matematiksel olarak bakarsak…

 • Roma rakamlarınde 23, XXIII şeklinde yazılır: İki “X” ve üç “I”.
 • Eğer 1 sayısı dikkate alınmazsa tam sayılar 2 ve 3 toplama yoluyla başka bir tam sayı oluşturmak için yeterli en küçük sayılardır. (örn: 13= 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 3)
 • Pi sayısının (3,14159) ilk altı basamağının toplamı 23′tür.
 • Olasılık teorisinde, doğum günü paradoksu şöyle geçer: Rastgele seçilmiş 23 kişi arasında, en azından iki kişinin doğum günlerinin aynı olma olasılığı yüzde 50′nin üzerindedir.

Peki bunların hepsi gerçekten ne anlama geliyor?

Her bir yıldaki günlerinin yüzde 3,29’unun her ayın 23 ü olmasına rağmen, doğumların, ölümlerin, kazaların ve diğer unutulmaz olayların o günlerde gerçekleşmesi için çok fazla tesadüfe ihtiyaç var. 

Aslında bir değil bir çok gizemli sayı var. Önemli olan bu sayıya aşina olmak ve izini sürmeye başlamak.

Biz insanlar tesadüfleri araştırmayı, tesadüflere anlamlar yüklemeyi ve bir sonuca bağlamayı severiz. 13 sayısının uğursuzluğu, 7 sayısının uğuru ve daha akla gelebilecek bir çok sayıya anlamlar yükleyebiliriz. Kısacası bu tip şeylere fazla takılmamak gerekli…

Konuyu 23 ile ilgili son bir iddia ile kapatalım. 2/3 =0, 66666…

Bilmem anlatabildik mi 🙂

Kaynaklar:

https://conspiracy.fandom.com/wiki/23_Enigma

https://www.independent.co.uk/news/uk/this-britain/23-fascinating-facts-about-the-number-twenty-three-6262624.html

https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/everyday-myths/whats-fascination-with-number-23.htm

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.