Eğitim Bilimleri

Tourette Sendromu ve Her Öğretmenin İzlemesi Gereken Hıçkırık Filmi

Tourette sendromu, çocukluk çağında başlayan, çoklu motor tikleri ve en az bir ses (fonik) tik ile karakterize yaygın bir nörogelişimsel bozukluktur. Hastalık ismini, 1885 yılında bu rahatsızlığa sahip kişiler ile çalışma yapan ve sendromu tanımlayan Fransız doktor Gilles de la Tourette’ten almaktadır. Sendromun teşhisinin doğru konulabilmesi için kişilerde görülen istemsiz, anlık motor veya vokal tikler en az 1 yıl devam etmelidir. Aynı zamanda kişinin en az iki motor (bedensel tik) ve bir vokal (ses tiki) tikinin olması, bu tiklerin de 18 yaşından öncesi başlaması gerekir.

Tourette Sendromu görülme sıklığı 10.000’de 4-5’tir. Erkeklerde kızlara nazaran daha yaygın görülmektedir. Bilinen kesin bir tedavisi olmasa da tedaviye yardımcı ilaçlar, bazı terapi ve cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir. Mozart’ın da bu rahatsızlığa sahip olduğuna dair çeşitli bulgular bulunmaktadır. Tiklerin Tourette Sendromu içinde değerlendirilmesi için uzun yıllar boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Tik, kişilerin kontrolünde olmayan, birdenbire ortaya çıkan, düzensiz bir şekilde tekrar eden, ritmik olmayan, hızlı, kompleks ya da daha basit hareket veya seslere denir. Tik sahibi kişiler bu duruma karşı koyamazlar. Hareketlerin ya da seslerin tekrarlanmasının ardından kişiler rahatlamaktadırlar. Tikler yaygın olarak her yaş grubunda görülüyor olsa da genel olarak küçük yaştaki çocuklarda görülmektedir.

Tourette Sendromu ve Hıçkırık Filmi

Belirli meslek grupları için izlenmesi gereken film listelerine zaman zaman denk gelmekteyizdir. Bu meslek gruplarından birisi de hiç şüphesiz öğretmenler. Öğretmenler, kendi kişisel ve mesleki gelişimlerinin yanı sıra öğrencileri için de değerler eğitimi altında ya da derse karşı farkındalık kazandırmak amacıyla filmlerden yararlanmayı tercih etmektedirler. Her öğretmenin izlemesi gereken filmler listesine 2018 Bollywood yapımı bir film daha eklendi: Hıçkırık. Hintliler film konusunda, özellikle eğitsel içerikli olanlarda daha başarılılar. Naina Mathur(rani)’un, sürekli tıkanıklık, tutukluk, kekemelik yaşadığı Tourette sendromu hastalığı vardır. Çocukken başınıza gelebilecek en iyi şey ‘iyi bir öğretmene denk gelmektir ‘ sözü Rani’nin hayatının dönüm noktası oluyor.

Rani’nin sendromundan kaynaklı çocukluğu ve okul hayatı sancılı geçmektedir. Bir gün okul etkinliğinde seyirci olarak etkinliği izleyen Rani, çıkarmış olduğu seslerden kaynaklı rahatsız edici bakışlara maruz kalır. Okul müdürü kendisini sahneye çağırır. Rahatsızlığının nedenini, diğer öğrenciler ve öğretmenler tarafından nasıl davranışlar gördüğünü ve kendisinden ne istediğini sorar. Rani de diğer öğrencilere nasıl davranılıyorsa kendisine de öyle davranılmasını ister. Okul müdürü Rani’nin ilham kaynağı olur ve tek tutkusu artık iyi bir öğretmen olmaktır. Sıradan bir öğretmen sadece öğretir, iyi bir öğretmen öğrettiği şeyleri anlamanızı sağlar, çok iyi bir öğretmen de hayata nasıl uygulayacağınızı gösterir ama bazı öğretmenler bize ilham verir.

Öğrenemeyen çocuk yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır’

Üniversiteden sonra başvurduğu 18 okuldan Rani red yanıtı alır. Sonunda 5. kez başvurduğu mezun olduğu okula acil deneme amaçlı kabul edilir. Kendisine de okulun gecekondu bölgesinden gelen, okuldaki sosyoekonomik düzeyi yüksek diğer öğrenciler ve öğretmenler tarafından kabul edilmeyip dışlanan, dolayısıyla sevgisizlikten, saygısızlıktan da kaynaklı sürekli sorun çıkaran, gelen öğretmen tarafından her defasında bırakılan bir sınıf verilir. Rani bir yandan öğrencileri kazanmakla uğraşır. Bir yandan da tercih ettiği farklı yöntem ve tekniklerden dolayı bazı öğretmenlerle mücadele eder. Rani’yi vazgeçirmek isteyen bir öğretmen: “ Sizin uyguladığınız metotlar ile bu çocuklardan hiç bir şey olmaz, bu sınıf ile uğraşmaya değmez. Vazgeçin bu işten” dediğinde Rani: “ Öğrenemeyen çocuk yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır’’ der. Başarılı olacağına inanmayan bu sınıfı Rani sevgisiyle, inancıyla kazanır ve onları etkilemeyi başarır. Kimsenin başarı beklemediği bu sınıftaki öğrenciler kazandıkları başarılar ile kendilerini hiç ummadıkları bir noktada bulurlar.

‘’Bazen düşünüyorum Tourette aslında ne diye, sadece bazı tikler mi yoksa hayat hakkındaki düşüncelerimizle ilgili bir şey mi? Tabii nasıl düşündüğümüzle ilgili. Çünkü neden ve neden olmasın arasındaki fark sadece bu kadar. Yani bir hıçkırık kadar.’’

Bir eğitimci olarak zaman zaman gözyaşı da döktüğüm bu filmi izlemenizi öneririm. Hem kişisel hem de mesleki boyutuyla insanda iz bırakan bir film.

İLKNUR ÇETİNKAYA

Matematiksel

İlknur Çetinkaya

Nelson Mandela'nın sözleri ile ‘’Bir toplum, kendini en belirgin biçimde çocuklarına nasıl davrandığıyla ortaya koyar. Başarımız, her toplumun en kırılgan fertleri ve aynı zamanda en büyük zenginliği olan çocuklarımızın mutluluğu ve sağlığıyla ölçülmelidir’’. Çocuklarımızın yaşamdan, öğrenmekten keyif aldığı, öğrenmenin sınıfların dört duvarı arasına hapsedilmediği, çocuklarımızın özgür hissettiği, oyun oynayabildiği, çocukluklarını yaşayabildikleri, başarılarının sınavla ölçülmediği, her birinin başarıyı yetenekleri ve ilgi alanlarında tattığı, yüzlerinden gülümsemenin eksik olmadığı güzel yarınlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu