Kampüs

Lingua Franca Nedir? İngilizce Neden Küresel Bir Dil Haline Geldi?

Dünya üzerinde bugün konuşulan dil sayısı yaklaşık olarak 7117. Ancak yine de günümüz dünyasında İngilizce en çok konuşulan dildir. Hatta tahminlere göre İngilizce, Lingua Franca statüsüne erişecek bir dildir.

Lingua Franca Nedir? İngilizce Neden ve Nasıl Küresel Bir Dil Haline Geldi?
Bugün İngilizce bir “Lingua Franca”dır ve bu anlamda evrensel bir özellik taşımaktadır. Bu sayede de farklı kültürlerden insanlar birbiri ile anlaşabilmektedir.

Lingua franca bir dili veya lehçeyi paylaşmayan insanların birbiriyle iletişim kurmak için kullandığı ortak dil anlamına gelir. İngilizcenin bu kadar yaygınlaşmasının birçok farklı nedeni vardır.

Lisanlar kültürel ve politik yönelimler ya da güç dengelerinin değişimi ile güçlenebilir veya zayıflayabilir. Örneğin bir zamanlar hem Türkiye hem Avrupa için Lingua Franca denilen ortak anlaşma dili Fransızca’ydı. Ancak 1920’ li yıllardan itibaren Almanya Fransa’ya karşı Avrupa’da yeni bir güç olarak kendini göstermeğe başladı. Dolayısıyla o dönemde hem Avrupa hem de Türkiye için Lingua Franca bu kez Almanca oldu. Ancak günümüzde evrensel bir dil dendiği zaman akla gelen ilk dil İngilizce’dir.

Lingua Franca Nedir? İngilizce Neden ve Nasıl Küresel Bir Dil Haline Geldi?
Hem anadili hem de anadili olmayan dilleri sayarsak İngilizce dünyanın en büyük dilidir. Yalnızca anadili İngilizce olanları sayarsanız, Mandarin Çincesi dünyanın en büyük dilidir. Papua Yeni Gine ise dünyada en fazla dile sahip olan ülkedir. Ülkede 820 tane dil aktif olarak kullanılmaktadır. Papua Yeni Gine’yi 700’den fazla dille Endonezya takip eder.

İngilizce Neden Küresel Bir Dil Oldu?

İngiliz dilinin kökenlerini Angles ve Saksonların Britanya’yı işgal ettiği MS 450 civarına kadar takip edebiliriz. Bu Cermen kabileleri kendi dillerini de beraberlerinde getirdiler ve bu dil Eski İngilizce dediğimiz dil haline geldi. Ancak bu İngilizce Modern İngilizceden çok farklı bir dildi. Aslında daha çok Felemenkçe veya Almanca’ya benziyordu. Ancak yine de günümüz İngilizce ‘sinin temellerini attı.

Yüzyıllar boyunca İngilizce; Latince, Fransızca, Felemenkçe ve daha pek çok başka dilden etkilendi. Bu etkiler İngilizcenin bugünkü yapısının oluşmasında etkiliydi. Ancak İngiliz dili tarihindeki en önemli dönemlerden biri 14. ve 17. yüzyıllar arasında gerçekleşen Rönesans’tır. 

Bu, olağanüstü sanatsal ve entelektüel başarıların olduğu dönemde, Latince ve Yunanca gibi klasik diller yeniden incelenmeye başlanacaktı. Bu dönemde İngilizce, Latince ve Yunancadan birçok yeni kelime ödünç aldı ve sonucunda günümüz Modern İngilizcesinin temelini oluşturdu.

İngilizce yüzyıllar boyunca gelişmeye devam etti ve 18. yüzyıla gelindiğinde dünyanın baskın dili haline geldi. Bunun başlıca nedeni, en güçlü döneminde dünyanın dörtte birini kaplayan Britanya İmparatorluğu’ydu. 

Bunun bir sonucu olarak İngilizce ticaretin, bilimin ve politikanın dili haline geldi. Diğer birçok ülke tarafından resmi dil olarak kabul edildi. Bugün İngilizce dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşuluyor. Bu da onu dünyanın en yaygın konuşulan dili haline getiriyor.

İngilizcenin Günümüzün Lingua Franca’sı Olması İçin 5 Neden

dünyada en çok konuşulan diller

1- Amerikan kültürü de İngilizcenin küresel dil olmasının önemli bir nedenidir. Amerikan filmleri, TV şovları, müzikleri ve kitapları dünya çapında oldukça popülerdir ve İngilizcenin uluslararası tercih edilen dil olmasına yardımcı olmuştur. Aslına bakarsanız bu nedenle Amerikan İngilizcesi daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

2- İngilizcenin küresel dil haline gelmesinin ana nedenlerinden biri öğrenmenin nispeten kolay olmasıdır. İngilizcenin basit bir gramer sistemi ve az sayıda düzensiz fiili vardır. Bu da Fransızca veya İspanyolca gibi diğer dillere göre öğrenmeyi çok daha kolaylaştırır.

3- İngilizce küresel dildir çünkü iş dilidir. İngilizce, Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Birliği gibi birçok uluslararası kuruluşun resmi dilidir. Ayrıca, uluslararası ticari işlemlerin çoğu İngilizce olarak yürütülmektedir, dolayısıyla uluslararası iş yapan herkesin İngilizce konuşabilmesi şarttır.

4- İnternet İngilizcenin yayılmasında da önemli bir rol oynamıştır. İnterneti iletişim kurmak ve iş yapmak için kullanan insanların sayısı arttıkça, İngilizce internetin dili haline geldi. Bu, İngilizcenin daha da yaygınlaşmasına yardımcı oldu ve dünyanın her yerinden insanların birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırdı.

Uluslararası bilimsel süreli yayın literatüründe İngilizcenin hakimiyeti. Kaynak: https://www.semanticscholar.org/

5. İngilizce bilim ve eğitim dilidir. Günümüzde matematik, fizik, kimya, biyoloji ve coğrafya gibi günümüz bilim dünyasındaki iletişimin neredeyse tamamı İngilizce olarak gerçekleşmektedir. İngilizce artık o kadar yaygın ki, Almanya, Fransa ve İspanya gibi İngilizce konuşulmayan ülkelerde bile, İngilizce akademik makaleler ülkenin kendi dilindeki yayınların sayısından birkaç kat daha fazladır. ( Ek okumalar için: İngilizce Nasıl Uluslararası Bilim Dili Oldu?)

Bunun bir sonucu olarak da İngilizce birçok ülkede okullarda ve üniversitelerde eğitim dilidir. Bu, İngilizcenin dünyaya yayılmasına yardımcı olur ve giderek daha fazla insanın bu dili konuşabilmesini sağlar. Tüm bunların sonucunda her bireyin küreselleşen dünyada söz sahibi olabilmesi için İngilizce bilmesi bir zorunluluktur. Ancak bu konuda ülke olarak pek de başarılı olamadığımızı göz önüne alırsak bir yerlerde de hata yaptığımızı görmemiz mümkündür.

Yazının devamında göz atmanız için: Dünyanın En Eski Dili Hangisidir? Cevabı Vermek Kolay Değil!


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu