Yabancı Dil Öğrenmeden Olmaz! Peki Hangi Dilleri Öğrenmek Daha Kolay Veya Daha Zordur?

Daha önce farklı bir dilin konuşulduğu bir ülkeye seyahat etme şansınız olduysa, kelimelerin gücü olmadan dünyayı dolaşmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Giderek küreselleşen bir dünyada yaşadığımızı düşünürsek yabancı bir veya bir kaç dil öğrenmek günümüzde giderek daha fazla önem taşıyan bir ihtiyaçtır.

Okul yıllarında çoğu zaman öğreneceğiniz ikinci bir dili seçme şansınız fazla yoktur. Bununla birlikte, dünyada yaklaşık 6.500 dil konuşulmaktadır. Bu nedenle bir yabancı dil öğrenme planınız olduğunda doğal olarak işe kolay bir dil ile başlamak isteyebilirsiniz. Ancak hangi dilin daha kolay olduğunu belirlemek aslında basit bir süreç değildir. İşe en başından başlayalım.

Bir dil konuşulduğu ortamda öğreniliyorsa o dil ikinci dildir. Eğer konuşulmadığı ortamda (sınıf ortamı gibi) öğreniliyorsa yabancı dildir. Bu ayrım, dilin öğrenilme şeklini ve amacını etkiler. Yabancı dil için öğrenim söz konusudur.

İkinci dil için ise hem öğrenim hem de edinim söz konusudur. Öğrenim, bizi hedef dilin yetkin bir kullanıcısı yapar. Edinim ise deneyime dayanan genel bir ikinci dil gelişimi sağlar. Bu sayede o dili sezgilerimizle doğal bir şekilde alarak içselleştiririz.

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Kolaydır?

İkinci dil ortamı, yabancı dil ortamına göre daha geniştir ve günlük hayattaki kullanımı daha fazladır. Yani yeni bir dili, konuşulduğu ortamda öğrenirsek daha çok etkileşim içerisinde oluruz. Toplumla iletişime girdiğimiz için sınıf ortamındakine kıyasla daha fazla yaşantı yani bilgi ediniriz.

Birçok insan bazı dilleri öğrenmenin diğerlerinden daha zor olduğunu varsayar. Ancak gerçekte bu göreceli bir kavramdır. Daha spesifik olarak, bir dili öğrenmenin zorluğu, onun ana dilinize olan benzerliği ve önceden oluşturduğunuz mantıksal, anlambilimsel ve sözdizimsel yollarla doğrudan ilişkilidir.

Örneğin, ana dili İngilizce olan biri için Rusça öğrenme fikri oldukça zordur. Ancak bir Vietnamlıysanız, Çince öğrenmek daha kolay olacaktır. Sonucunda aynı dil ailesinden geldiği için bazı temelleri paylaşacaklardır.

Dil ailesi, birbiriyle aynı kökten gelen akraba dil topluluğuna verilen addır. Aslında yukarıdaki görsel neden bunca çabamıza rağmen hala doğru dürüst İngilizce öğrenememiş olmamızın da bir cevabı gibidir. Görselde koyu gri renk ile gösterilen bölge Türk dilleri olarak bilinir.

Bu bölgelerdeki diller temelince Türkçe’ye benzediği için daha kolay öğrenilir. Ancak dilbilimsel sorunlar nedeniyle ana dilinizden büyük ölçüde farklılık gösteren yabancı bir dil öğrenmeye çalışıyorsanız, mücadele edeceksiniz demektir.

Türkçe, Azerice, Türkmence, Kazakça, Kırgızca, Karakalpakça, Nogayca, Karaçayca, Başkırca, Kumukça, Özbekçe, Uygurca, Salarca, Yakutça, Çuvaşça). Detaylar için: https://tr.wikipedia.org

Hangi Yabancı Diller Zordur?

Dildeki tonalite genellikle üstesinden gelinmesi en zor engel olarak kabul edilir. Bazı dillerde, kelimelerin anlamı tonlarına (perdelerine) ve bir sözcük içindeki vurguya göre bile değişebilir. Ancak tonal olmayan dillerde ton değişiklikleri, konuşmacının duygusal durumu ile ilgilidir. Konuşulan kelimenin anlamını değiştirmez.

İngilizce örneğinden hareket edersek İngilizce kelimelerin diziliş sırası, telaffuzları, vurguları, içerdiği sesteş sözler, deyimler ve bölgesel lehçeler nedeniyle aslında zaten öğrenmesi zor dillerden birisidir. İşin içine bir de aynı dil ailesinde olmadığımızı da dahil edersek bu dili öğrenme aslında hiç de hafife alınacak bir beceri değildir. Aynı durum elbette Bir İngiliz’in Türkçe öğrenmeye çalışması durumunda da geçerlidir.

İngilizce konuşan öğrenciler için öğrenmesi en zor yabancı diller arasında da Arapça, Kantonca, Mandarin Çincesi, Japonca ve Korece yer alır. Öte yandan, zaten İngilizce bilen birinin yetkin hale gelmesi en kolay yabancı dillerden bazıları İspanyolca ve Portekizce’dir. Ancak bu konuda kesin bir fikir birliği olmadığını da bilmeniz önemlidir.

Neden Bazı Dilleri Öğrenmek Diğerlerinden Daha Zordur?

Sonuç olarak, bir bireyin bir yabancı dilde ustalaşma derecesi, motivasyonuna büyük ölçüde bağlı olsa da hemen hemen her şey, ana dilinizin öğrenmeye çalıştığınız dille ne kadar benzer olduğuna bağlıdır. Bir dilin diğerinden kökten farklı olabilmesinin bariz bir biçimi de yazı sistemidir. Örneğin Türkçe, birkaç ekstra sembol dışında İngilizce ile aynı yazı sistemini kullanır. Bu nedenle bu dili öğrenmesi, tamamen farklı yazı sistemlerine sahip Japonca veya Hintçe’den çok daha kolaydır.

Aşağıdaki haritada İngilizce konuşan ülkeleri temel alan ve diğer yabancı dilleri öğrenmenin ne kadar süreceğini gösteren bir harita görüyorsunuz.

Kısacası öğrenmesi en kolay diller, gramer, kelime bilgisi, ağız şekli, tonalitesi ve sözdizimi açısından temelde sizinkine benzeyen diller olacaktır. Ancak bu cümlenin yanlış anlaşılmaması gereklidir. Yaşınız ne olursa olsun, yeni bir dilde ustalaşmak mümkündür. Ayrıca zaten İngilizce konuşuyorsanız, oldukça şanslısınız. Çünkü diğer diller, dünya çapında konuşulduğu için ondan kelimeler ödünç alma eğilimindedir.

Herhangi bir yeni yabancı dili öğrenmek gözünüzü korkutabilir. Ancak herhangi bir dilin, dil geçmişine rağmen başka bir kişi tarafından öğrenilemeyeceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bazı dillerde ustalaşmak diğerlerinden çok daha uzun sürecektir. Nihayetinde bu, meydan okumanın üstesinden gelmek için ne kadar motive olduğunuzla ilgilidir.

Yeni bir dil öğrenmek sadece kültürel anlamda değil bilişsel anlamda da oldukça avantaj sağlar. Dil öğrenimi durumunda beynin belli birimleri fiziksel olarak büyür ve işlem kapasitesi artar. Tüm bunlar da öğrenme esnasında vereceğimiz çabaya değecektir.Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu