Kişisel Gelişim

Düzenli Kitap Okumanın Size Sağlayacağı 6 Bilimsel Fayda

Kitap okumanın faydaları hakkında hepimiz bir miktar bilgi sahibiyiz. Okumak bizi asla göremeyeceğimiz dünyalara götürür. Asla tanışamayacağımız insanlarla tanıştırır ve belki de asla hissedemeyeceğimiz duyguları aşılar. Aynı zamanda sağlığımız için de faydalıdır. Fakat yine de yorucu bir günün ardından, televizyon kumandasına uzanmak bir romana uzanmaktan daha kolaydır. Sakın vazgeçmeyin! Bilimsel çalışmalardan yola çıkarak neden kitap okumak gerektiğini anlatmaya çalışalım.

Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları

1- Okumak yaşam sürenizi uzatabilir.

Yale Üniversitesi’nden bir ekip, 12 yıl boyunca 50 yaş üstü 3600’den fazla yetişkini takip etti. Günde 30 dakika kitap okuduğunu bildiren kişilerin, dergi veya gazete okuyanlardan yaklaşık iki yıl daha uzun yaşadıklarını keşfettiler. Haftada 3,5 saatten fazla kitap okuyanların ölme olasılığı yüzde 23, haftada 3,5 saatten az okuyanların ise yüzde 17 daha azdı. Araştırmacılara göre bunun nedeni, okumanın empati ve duygusal zekayı, yani hayatta kalma şansını artırabilecek bilişsel süreçleri teşvik etmesi. Toplumumuzun belki de en fazla ihtiyaç duyduğu kavramdır empati. Yapılan beş ayrı çalışma özellikle kurgu tarzda düzenli kitap okuyanların karakterlerin nasıl davranacağını tahmin etme ve yüz ifadelerinde kodlanan duyguyu tanımlama gibi görevlerde daha iyi performans gösterdiğini kanıtladı. Bu beceriler de bireye empati kurma yeteneği kazandırır.

2- Okumak stresi azaltır

Her gün kitap okumak, yükümlülüklerinize (ve özellikle endişelerinize) bir mola vermek için çok faydalıdır. 2009 da Sussex Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre sadece altı dakika kitap okumak insanların stres düzeylerini yüzde 68 oranında azaltmaktadır. Bunun yanısıra yürüyüşe çıkmak (yüzde 42), bir fincan çay veya kahve içmek (yüzde 54) ve müzik dinlemek (yüzde 61) oranında stres azaltmaktadır.

kütüphane ev

3- Okumak kişiliğinizi de etkiler

Kişiliğimizin değiştiği ve geliştiği anları tanımlamak zordur ancak kurgu hikayeler okumak bunu yapmamıza yardımcı olabilir. Toronto Üniversitesinden bir araştırma ekibi bu konuda ilginç bir çalışma yürüttü. Katılımcılardan öncelikle duyguları ve temel kişilik özellikleriyle ilgili anketleri doldurmalarını istediler. Ardından grubun yarısı Anton Çehov’un “Oyuncak Köpekli Kadın” adlı kısa öyküsünü okudu. Grubun diğer yarısı da bir mahkeme sonuç raporu okudu. Daha sonra, herkes daha önce yanıtladıkları kişilik sorularını tekrardan yanıtladı. Sonuç olarak kurgu tarzda bir hikaye okuyanların yanıtlarının çoğu önemli ölçüde değişti. Başkalarının kurgusal deneyimlerini okuduktan sonra bu kişiler kendilerini daha farklı gördüler. Diğer grupta ise elbette böyle bir değişime rastlanmadı.

4- Geleceğin becerilerini okuyarak geliştirirsiniz.

Kitaplarla büyüyen bir çocuğun eğitim hayatı elbette daha başarılı geçiyor. Ayrıca bir çalışma, evde bir kütüphane ile büyümenin yetişkin okuryazarlığını, matematik becerisini ve teknolojik problem çözmeyi nasıl artırdığını gösteriyor. Genç nesiller için Dördüncü Sanayi Devrimi’ni yaşadığımız bu günlerde bu tür beceriler giderek daha önemli hale geldi. Dünya Ekonomik Forumu’nun İşlerin Geleceği Raporu becerilere olan talebin kısmen okuma yoluyla geliştirilebilecek olduğunu gösteriyor.

 5- Kelime dağarcığınızı geliştirir.

Kitap okumak duygusal ve bilişsel zekanızı geliştirmenin yanı sıra, okumak kelime dağarcığınızı genişletmeye de yarar. 1990’larda, Keith Stanovich ve meslektaşları, bilişsel beceriler, kelime bilgisi, olgusal bilgi ve belirli kurgu ve kurgu olmayan yazarlara maruz kalma arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için çalışmalar yürüttüler. Araştırmanın sonuçları şaşırtıcı olmayan bir biçimde, düzenli kitap okuyanların yaklaşık yüzde 50 daha geniş bir kelime dağarcığına ve yüzde 50 daha fazla bilgiye sahip olduğunu ortaya koydu. Okumada ne kadar iyiyseniz, o kadar çok kelime öğrenirsiniz. Ne kadar çok kelime öğrenirseniz, okuma ve anlamada o kadar iyi olursunuz, bu kaçınılmazdır. Ek olarak okumak daha iyi yazmanızı da sağlar. Bir kelimenin yazılışını ne kadar çok görürseniz, o kelimeyi yazmayı o kadar kolay hatırlarsınız.

6- Beyninizin sağlıklı olmasını sağlar.

Bilindiği gibi beynimizi düzenli olarak zorlamamız demans gibi beyin kaynaklı hastalıkların oluşumunu engellemektedir. Bunun yanında ABD’de Emory Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre iyi bir kitap okuyucusunun beyni daha aktif bir biçimde çalışır. Hatta sürükleyici bir roman okumak, beyinde etkisi günlerce süren biyolojik değişikliklere neden olabilir.

kitap-okumak

Okumak ile ilgili daha onlarca çalışma var. Aslında hepsinin de sonuçları birbirine benziyor. Kitap okumanın bilimsel faydaları yazmakla bitmez. Bu çalışmalara ek olarak hatırlatalım, iyi bir kitap okuyucusu olmanız aynı zaman da matematik başarınızı da arttıracaktır. Ancak elbette yukarıda da kısaca söz ettiğimiz gibi her kitap aynı etkiyi yapmaz. Hangi kitapları okumalıyım derseniz, bir referans olarak bu yazımıza da göz atabilirsiniz. Hangi Kitapları Okumalı? Kitap Nasıl Okunmalı?

Kaynaklar ve İleri okumalar: 

Matematiksel

Sibel Çağlar

Yola Kadıköy Anadolu Lisesi ile başladım. Ardından gelen tesadüfler, zamanında pek de sevmediğim, matematik ile yolumu kesiştirdi. Sonucunda Marmara Üniversitesinde İng. Matematik öğretmenliğinden mezun oldum. Zaman akıp gitti; bu süreçte ben de çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. Bu esnada da bol bol matematik ile ilgili serzenişlere şahit oldum. Ne yapmalı diye düşünürken, aklıma bu site fikri geldi. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ve özelinde matematiğe ilgiliyi arttırmaktı. Matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarının da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Yolumuz uzun ama kesinlikle çok keyifli.

2 Yorum

  1. Uyarınız için teşekkürler. Düzelttik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu