Tarih

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?

Tanımlanamayan bir uçan cisim, 1947'de New Mexico'daki bir çiftliğe gerçekten düştü ve hükümet tarafından susturuldu mu?

New Mexico’nun güneydoğusunda bir şehir olan Roswell’de North Main Street üzerinde uçan daire tasarımına sahip bir McDonald’s restoranı vardır. Aslında Roswell’de birçok yerde uçan daireler görmeniz mümkündür. Bunun nedenini anlamanız için 1947 yılına geri dönmeniz gerekir. Bu zamanlar da Roswell bir UFO çılgınlığının başlangıç noktasıydı.

Temmuz 1947’nin başlarında William Brazel, Roswell’in 120 kilometre kuzeyindeki New Mexico’nun Lincoln ilçesinde bulunan J. B. Foster çiftliğinde normal bir çalışma gününü tamamlamıştı. Daha sonra Roswell Daily Record’da yayınlanan bir makalede o gün tarlasında “plastik şeritlerden, folyodan, kalınca kâğıttan ve çubuklardan oluşmuş parlak bir enkaz” bulduğunu söyleyecekti. Aslında bütün hikaye de bundan sonra başladı.

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
8 Temmuz 1947’de, New Mexico, Roswell’de yerel bir gazete.

UFO (unidentified flying objects ) Hikayeleri İlk Nasıl Başladı?

Brazel daha önce uçan daireler hakkında bir şey duymamışsa da o dönemde bu tür iddialar oldukça popülerdi. 21 Haziran’da Donanma Denizcisi Harold Dahl, Washington eyaletinin Puget Sound bölgesinde Maury Adası yakınlarında gökyüzünde altı tanımlanamayan uçan cisim gördüğünü iddia etmişti. Ayrıca ertesi sabah Dahl, “siyah kıyafetler giymiş adamlar” tarafından arandığını ve sorgulandığını söylemişti.

3 gün sonra, 24 Haziran’da pilot Kenneth Arnold, Rainier dağı yakınlarında “uçan daire biçiminde” dokuz adet tanımlanamayan cisim gördüğünü iddia etti. Ayrıca bu nesnelerin yaklaşık 1.930 km/s hızla uçtuğunu tahmin etmişti.

Ancak Hava Kuvvetleri ise bu tanımlamaya uyacak herhangi bir uçak veya güdümlü füze denemesinin olmadığını belirtti. Bu hikaye elbette birinci sayfa haberi oldu. “Arnold’un uçan nesneleri hilal şeklinde tanımlamıştı. Ancak ısrarla daire şeklinde ısrar edildi. Böylece uçan daire efsanesi başlamış oldu.

UFO Fikri Kısa Sürede Dünyayı Etkisi Altına Aldı

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
UFO avcıları yıllardır gökyüzüne bakıyorlar ve tanımlanamayan uçan cisimler gördüklerini sanıyorlar.

1947’nin sonunda, yalnızca o yılın son altı ayında 300’den fazla sözde “uçan daire” görülmesiyle birlikte, kitlesel histeri küresel zihniyeti ele geçirmişti. Brazel, Kuzeybatı Pasifik’teki uçan daire hikayelerini sonunda duydu. Ayrıca, Uçan dairelere dair herhangi bir şey bulan kişilere ödül verildiği söylentisi de dolanmaya başlamıştı. Sonunda Brazel harekete geçmeye karar verdi. Topladığı enkazı bir kutu içerisinde Roswell şerifi George Wilcox’a teslim etti.

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
Star Wars ve ET gibi filmlerin yanı sıra konuyla ilgili düzinelerce kitap, uzaylıları kamuoyunda ön plana çıkardı.

Wilcox’un da kafası karışmıştı. O da Roswell Ordu Hava Üssü’nün 509. Bomba Grubunun komutanı Albay Blanchard ile temasa geçti. Blanchard da bir istihbarat subayı olan Binbaşı Jesse Marcel’i daha kapsamlı bir araştırma yapması için görevlendirdi.

Sonrasında da Roswell Ordu Hava Sahasındaki 509. Bombardıman Grubunun bir Uçan Daire’yi ele geçirdiği haberi Roswell Daily Records’da yayınlandı. Ancak kısa zamanda bu haberin yarattığı heyecan söndü. Uzmanlara göre enkaz bir meteoroloji balonuna aitti. Konu kapandı ya da herkes öyle olduğunu düşündü.

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
1947’de Tuğgeneral Roger M. Ramey ve Albay Thomas J. Dubose, çiftlik sahibi tarafından bulunan parçaları bir hava balonu parçaları olarak tanımladı. Ancak hikaye 1994’te değişti

1978 yılında uçan dairelere İlgi yeniden başladı

Roswell olayı, Stanton Friedman adlı Kanadalı bir nükleer fizikçinin orada bulunan bir hava kuvvetleri subayıyla tanıştığı 1978 yılına kadar New Mexico dışında büyük ölçüde bilinmiyordu. İlerleyen süreçte Stanton 31 yıl önce yapılan keşfin gerçek olduğunu ve hükümetin olayı kapattığını iddia etti. Sonrasında da Friedman yaşanan olayları yeniden ele aldı ve ek tanıklar aradı.

Adamın hikayesinden etkilenen Friedman, olayı araştırdı ve UFO’s Are Real adlı bir belgeselin çekilmesine yardımcı oldu. Belgeselin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, kasaba bir anda dünyanın gündemine düştü. Bu olay, Charles Berlitz ve William Moore’a 1980’de yayımlanan ‘Roswell Olayı’ kitabı için ilham verdi. Vardıkları sonuç onlar için çok açıktı. Saklanan bir şeyler vardı.

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
1994’te yayınlanan bir ABD hükümet raporuna göre, Mogul Projesi sırasında Seyfang Laboratuvarları tarafından geliştirilen devasa balonlar kullanıldı. Metalik dış kaplamaları, çoğu zaman uçan dairelerle karıştırılabilecekleri anlamına geliyordu.

Popüler dizi ve filmler de konuyu ekranlara taşıyınca, halk arasında UFO görülmeleri arttı. 1947’deki olaylar ile ilgili daha fazla tanıklar ortaya çıktı ve yıllar boyunca ortaya çıkmaya devam etti. Glenn Dennis 1989 yılında, Roswell olayını “Unsolved Mysteries” adlı dizide ele aldı. Ardından Roswell Ordusu Hava Sahasında hemşire olarak çalışan bir kişi 3 uzaylı cesedi gördüğünü ileri sürdü.

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
Protestocular, 1990’ların ortalarında, hükümetin olanları örtbas ettiğine inanarak, Genel Muhasebe Ofisi önünde yürüdüler

Ancak asıl bomba 1994 yılında geldi. ABD Hava Kuvvetleri meteoroloji balonu hikayesinin gerçek olmadığını açıkladı. Enkaz Sovyet atom bombalarının sesini tespit edebilmek için yüksek irtifaya gönderilen gizli bir balon projesine aitti.

Mogul Projesi olarak adlandırılan bu balon 1947 ile 1949 yılları arasında kullanılmıştı.  Dahası, balonların alışılmadık bir malzemeden yapıldığı iddia ediliyordu. Konu böylece kapandı mı? Tabii ki hayır. Sürekli değişen söylemler sonucunda belirsizliğe sebebiyet verdi. Bu durum halktan bir şeylerin saklanıyor olduğu hissiyatını uyandırdı. Bunun sonucunda komplo teorileri giderek yaygınlaştı.

Roswell’de Gerçekten Ne Oldu?

Tam olarak bilmek mümkün değil. Ancak kesin olan bir şey var ki Roswell kasabası bu işten neredeyse 70 yıldır kazanç sağlıyor. Kasaba, UFO meraklılarının doyumsuz iştahını doyurmak için büyük bir iş çıkarıyor.

Roswell Kazası: UFO Hikayelerinin Arkasındaki Gerçek Nedir?
Roswell kasabasının girişinde bulunan bir karşılama işareti. Fotoğraf: Bryan Smith

Roswell’de Uluslararası Müze ve Araştırma Merkezi’ne bağlı bir UFO müze bulunuyor. Ayrıca her yıl Uzaylılar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. UFO iddiaları nedeniyle şehir tipik olarak yılda çeyrek milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu durumda iddiaları sürdürmek bir başka açıdan bakıldığında da mantıklı görülüyor.

ufo nedir
Roswell UFO olaylarının başladığı yeri gösteren bir tabela

Tarihçi, Roger Launius durumu şu şekilde özetlemiş. “Gerçekten bildiğim tek şey var. UFO’ların tam olarak böyle olduğu. Havada görülen tanımlanamayan nesnelerdir. Ama onlar dünya dışı varlıklar değildir.”

Son olarak hatırlatalım. Şu ana kadar tüm kanıtlar yalnızca anekdot niteliğinde ve yıllarca süren araştırmalar, uzaylıların Roswell’e düştüğüne dair herhangi bir fiziksel kanıt sağlamadı. Ancak belki de hükümetler bizden bir şey saklıyordur.

Ya da belki de günümüzde bu iddiaları sürdürmek birilerinin işine geliyordur. Neye inanıp neye inanmayacağınız sonucunda sizin kararınızdır. Ancak neye inanırsanız inanın arka planındaki araştırmaları ve bilimsel gerçekleri göz ardı etmeyin. Ayrıca konu ile bağlantılı olarak okumanızı öneririz. 51. Bölge Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • In 1947, A High-Altitude Balloon Crash Landed in Roswell. The Aliens Never Left; yayınlanma tarihi: 5 Temmuz 2017; Bağlantı: https://www.smithsonianmag.com/
  • Roswell UFO crash: What is the truth behind the ‘flying saucer’ incident?; Yayınlanma tarihi: 6 Mayıs 2021; Bağlantı: https://www.livescience.com/
  • What Really Happened at Roswell?; Yayınlanma tarihi: 8 Ocak 2021; Bağlantı: https://www.history.com/
  • ‘Something happened here’: Roswell prepares for Pentagon’s UFO report; Yayınlanma tarihi: 25 Temmuz 2021; Bağlantı: https://www.theguardian.com/

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu