Bir Erkek Olarak Yaşamını Sürdüren Kadın Doktor Margaret Ann Bulkley

Günümüzde “Google” arama kısmına tarihte tıp diploması alan ilk kadın yazınca Elizabeth Blackwell çıkar. Kendisi de elbette önemli bir şahsiyettir fakat ondan 40 yıl önce doğan ve o doğmadan 9 sene önce tıp diploması alan birisi daha var. James Barry olarak bildiğimiz Margaret Ann Bulkley. Kendisini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Margaret Ann Bulkley 1789’da İrlanda’da çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çok küçük yaşlardan itibaren orduya katılmak ya da eğitim alanında çalışmak gibi kadınlara uymayan işlerin peşinden gitmek istedi. Bu hayalleri ilerleyen süreçte amcası sayesinde mümkün olabilecekti. Margeret’in yeteneklerini fark eden amcası James Barry onun eğitimine destek olmaya hazırdı. Kendisi Londra Kraliyet Akademisi’nde ressam olarak çalışıyordu. Kendisi aynı zamanda Venezuelalı bir radikal olan General Francisco De Miranda için çalışıyordu. Margaret Ann Bulkley’in hayalleri amcasının ölümü ile mümkün olabilecekti. Margaret, annesinin de yardımı ile, kılık değiştirmeye karar verdi. O sıralarda 20’li yaşlarda olan Margaret artık yeni James Barry olacaktı.

Margaret Ann Bulkley, Dr. James Barry oldu!

Margaret Ann Bulkley
Kibirli ve aksi biri olarak bilinen Barry, askerlerle düello yapacak kadar erkek kimliğini benimsemişti. Margaret’in bir erkek olarak yaşama seçimi, tıp fakültesine devam edip doktor olarak çalışabilmesi için alınmış bir karardı.

Amcasından kalan mirası ve onun kimliğini hatta kıyafetlerinin kullanarak Barry Edinburgh’da tıp fakültesine kaydoldu. 1813 yılında da orduya doktor olarak dahil oldu. Böylece çocukluk hayali gerçekleşmişti. James Barry kariyerinde şaşırtıcı bir şekilde ilerleme kaydetti. İngiliz İmparatorluğu tarafından Güney Afrika’dan Hindistan’a kadar olan kolonilerinin çoğuna gönderildi. Burada hastaları tedavi etti ve yeni tıp mezunları yetiştirdi. Ayrıca Afrika’da kolera ve cüzzamın yayılmasına son veren oydu.

Görev yaptığı süre içerisinde hapishane, yetimhane ve akıl hastanelerinde çalıştı. Hastanelerde hastalıkların yayılmasını önlemek için hijyen kurallarını bizzat arttırdı. Çalıştığı dönemde Cape Town’daki hastanede ölüm oranlarının %90 azalmasını sağladı. Bunun sonucunda İngiliz ordusunda bir doktorun alabileceği en yüksek tıbbi madalyayı aldı. Ayrıca, hijyenin rolünü temelden keşfeden ilk kişi oldu. Son olarak, hem annenin hem de bebeğin hayatta kaldığı sezaryen ameliyatını başarıyla gerçekleştiren ilk cerrahtı. Anestezikler ve antiseptikler henüz icat edilmemiş olmasına rağmen, hem anne hem de çocuk hayatta kaldı.

Margaret Ann Bulkley, yaklaşık elli yıl boyunca erkek kıyafetleri içinde yaşadı. Bu süre zarfında da 46 yıl boyunca orduda erkeklerin ortasında çalıştı. Doktor olarak yaptığı çok güzel icraatlar olsa da, Cape Town Valisi Lord Charles Somerset ile yakın ilişki içerisinde olması nedeniyle, dedikoduların pençesinden kurtulamadı. Hatta bazı kaynaklar Vali’nin Barry’nin gerçek cinsiyetini bildiğine ve sevgili olduklarını söyler.

James Barry ve yarımcısı Danzer. Yardımcısı Margaret’ın büyük titizlikle sakladığı sırrı bilen, hayatta en çok güvendiği kişi idi. Danzer her sabah getirdiği havlular ile Bulkley’in vücut hatlarının gözükmemesi için onu sarıp güne hazırlardı.

Gerçeğin Ortaya Çıkışı

Margaret Ann Bulkley, 1859 yılında emekli oldu ve 1864’te İngiltere’ye döndü. Dr. James Barry, 25 Temmuz 1865’te dizanteriden öldü. Barry’nin son dileği, bedeni yıkanmadan içinde öldüğü giysilere gömülmekti. Ancak bu dileğe uyulmadı. Hemşire cenazeyi gömmeye hazırlamak için soyduğunda gerçek ortaya çıktı. Sonrasında Dr. James Barry sessiz bir biçimde, Londra’nın kuzey batısındaki Kensal Green mezarlığına gömüldü.

1865’te Barry’nin varsayılan biyolojik cinsiyetinin açığa çıkması, hem mahremiyetinin hem de kişisel isteklerinin açık bir ihlaliydi.

Margaret’in cinsiyetinin gerçeği, ölümünden çok sonra söylenti ve spekülasyon konusu olmaya devam etti. James Barry’nin kadın olduğunu öğrenen hükumet bundan utanç duyarak, Barry ile alakalı bütün kayıtları mühürledi. Sonrasındaki 100 yıl boyunca da bu bilgi saklanacaktı. 1950’li yıllarda tarihçi Isobel Rae bu kayıtlara erişince gerçek gün yüzüne çıkarıldı.

Dr. James Barry bir doktor ve insani olarak zamanının çok ötesindeydi. Kendisinin yaşadığı zamanda değeri bilinmedi ne yazık ki. Günümüzde sezaryen doğumlar başarılı gerçekleşiyorsa bunu Dr. James Barry olarak anılsa dahi aslında Margaret Ann Bulkley’e borçluyuz.

Konuk Yazar: Kaan TürkoğluKaynakça:

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz