Biyografiler

Bir Erkek Olarak Yaşamını Sürdüren Kadın Doktor Margaret Ann Bulkley

Günümüzde “Google” arama kısmına tarihte tıp diploması alan ilk kadın yazınca Elizabeth Blackwell çıkar. Kendisi de elbette önemli bir şahsiyettir fakat ondan 40 yıl önce doğan ve o doğmadan 9 sene önce tıp diploması alan birisi daha var. James Barry olarak bildiğimiz Margaret Ann Bulkley. Kendisini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Margaret, 1789 yılında İrlanda’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Rivayete göre daha çocuk yaşta kendisine ve zekasına düşkün dayısının tacizine uğramış hatta ondan bir de çocuğu olmuştu.

Gençlik yıllarında “kadının eğitim almasına gerek yok”gibi o dönemlerde yaygın olan fikirlere karşı çıkmış ve bu fikirleri gerçekleştirmek istemişti. Bu hayalleri ilerleyen süreçte amcası sayesinde elit bir çevreye girme fırsatı yakalaması ile mümkün olabilecekti. Venezuelalı bir radikal olan General Francisco De Miranda ile tanışan Margaret ona doktor olma planını anlatır.

Bunun bir kadın olarak mümkün olmayacağını bilen Margaret, annesinin de yardımı ile, kılık değiştirmeye karar verir. Hedefi elindeki referans mektubu ile Londra’ya gitmek ve burada tıp fakültesine girmekti.

Margaret Ann Bulkley

Margaret Ann Bulkley, Dr. James Barry oldu!

Bunu yaptığı sırada gerçek James Barry’nin ölümünün üzerinden 3 yıl geçmişti. O sıralarda 20’li yaşlarda olan Margaret artık yeni James Barry olacaktı. Sırtında paltosu, tiz sesi ve takdire şayan teni ile zeki bir erkek imajı oluşturmuştu.

Margaret Ann Bulkley bir kadın olarak tıp dersleri alamadı ama James Barry adıyla bunu yapabildi. 1813 yılında orduya doktor olarak katıldı. Böylece çocukluk hayali gerçekleşmiş oldu.

James Barry kariyerinde şaşırtıcı bir şekilde ilerleme kaydetti ve ordu görevi sürecinde yaralı askerlerin tedavileri için koşulları geliştirdi. Kibirli ve aksi biri olan Barry, ilerleyen rütbesine rağmen askerlerle düello yapacak kadar erkek kimliğini benimsemişti.

1815 yılında ise Güney Afrika’nın Cape Town’da bulunan İngiliz Sömürge Birliğine atandı. Barry burada da boş durmadıve Cape Town’da ilk defa İngiliz bir doktor olarak sezaryen doğum operasyonu yaptı. Bu operasyon devamında bebek ile anne de hayatta kaldı. O zamanlarda normal doğumda bile bebek ve annelerde ölümü oranının çok yüksek olduğu düşünülünce bu çok önemli bir gelişme idi.

Görev yaptığı süre içerisinde hapishane, yetimhane ve akıl hastanelerinde çalıştı. Hastanelerde hastalıkların yayılmasını önlemek için hijyen kurallarını bizzat arttırdı. Çalıştığı dönemde Cape Town’daki hastanede ölüm oranlarının %90 azalmasını sağladı.

Zengin, köle, fakir ayırt etmeden tüm insanlar ile ilgilendi ve İngiltere’den önce Afrika da insanları çiçek hastalığına karşı aşıladı.

James Barry 44 yıl boyunca birçok sömürge bölgesinde erkek cerrah imajı ile çalıştı. 1856 yılında Güney Afrika’da cezaevlerinde mahkûmlarla ilgilendi fakat bu üst yönetim tarafından hoş karşılanmadı ve mahkemelik oldu.

Doktor olarak yaptığı çok güzel icraatlar olsa da, Cape Town Valisi Lord Charles Somerset ile yakın ilişki içerisinde olması nedeniyle, dedikoduların pençesinden kurtulamadı. Bazı kaynaklar Vali’nin Barry’nin gerçek cinsiyetini bildiğine ve sevgili olduklarını söyler.

Birazda onun 50 yıllık emektar yardımcısı Danzer’den bahsedelim: Kendisi Margaret’ın büyük titizlikle sakladığı sırrı bilen, hayatta en çok güvendiği kişi idi. Danzer her sabah getirdiği havlular ile Bulkley’in vücut hatlarının gözükmemesi için onu sarıp güne hazırlardı.

Gerçeğin Ortaya Çıkışı

Margaret Ann Bulkley, 1859 yılında emekli oldu ve 1864’te İngiltere’ye döndü. 1865 yılında dizanteriden öldü. Vasiyeti kıyafetleri ile gömülmek olsa da öldüğü zaman gerçek cinsiyeti ortaya çıktı.

James Barry’nin kadın olduğunu öğrenen hükumet bundan utanç duyarak, Barry ile alakalı bütün kayıtları mühürledi. 100 yıl boyunca bu bilgi saklandı. 1950’li yıllarda tarihçi Isobel Rae bu kayıtlara erişince gerçek gün yüzüne çıkarıldı.

Kendisinin yaşadığı zamanda değeri bilinmedi ne yazık ki…

Şuan ki sezaryen doğumlar başarılı gerçekleşiyorsa bunu Dr. James Barry olarak anılsa dahi aslında Margaret Ann Bulkley’e borçluyuz.

Kaan Türkoğlu

Okuma Önerisi: Tıbbın Kurtuluşu: İlk Kadın Doktorlar

Kaynakça:

Matematik

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.