Mühendislik ve Teknoloji

51. Bölge Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye Nedir?

Güney Nevada’daki çorak bir çölün ortasında bulunan 51. Bölge, öncelikle Amerika’da devamında da tüm dünyada on yıllardır uzaylı komplo teorilerinin odak noktası oldu. Sonrasında da konu ile ilgili kitaplar, TV şovları bu ilgiyi daha da körükledi. Bunun sonucunda da kendi halindeki bu askeri üs, modern mitolojinin ve 20. yüzyıl şehir efsanelerinin büyük bir parçası haline geldi.

51. bölge

Öncelikle ilk bilgi bölgenin adı ile ilgili. Aslında bu bölgeye sadece medya ve komplo teoricileri 51. Bölge adını veriyor. 51. Bölge adı da, üssün Atom Enerjisi Komisyonu haritalarındaki kodundan geliyor. Ancak ABD hükümeti için burası Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nün bir parçası olan Nevada Test ve Eğitim Merkezi olarak isimlendiriliyor.

Ayrıca 51. Bölge olarak adlandırdığımız yer, ülke çapında gizli çalışmaların yürütüldüğü üs, laboratuvar veya araştırma merkezlerinden sadece birisi. Son olarak bölgenin uydu görüntüleri 2018 yılından beri Google Maps üzerinde görüntülenebiliyor. Yani orada neler olup bittiğini evinizden sizde kısmen görebilirsiniz. Ancak kesin olan bir şey var ki, uzaylılar bu yerleşkede ikamet etmiyor. Yine de bölgede olan bitenler bir o kadar da ilginç.

51.Bölge
Bölgenin sınırları tel örgülerle değil, uyarı levhaları ile belirli durumda. Buradaki uyarılar insanlara fotoğraf çekmenin ve alana giriş yapmanın yasak olduğunu ve yasaklara uymayanların cezalandırılacağını belirtiyor. Kapı pek çok açıdan kameralar tarafından takip ediliyor.

51. Bölgede Ne Var?

Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş’ın ilk yıllarında, her iki ülke de kendisine diğerinden daha fazla güç verecek yeni teknolojik gelişmelerin peşindeydi. Bu süreç zarfında, roketler ve silahlar gibi bilimsel başarılara, hatta daha fazla gıda yetiştirmenin veya yakıtı daha verimli hale getirmenin yollarına ilişkin büyük miktarda bilgi, ulusal güvenlik meselesi olarak gizli tutuldu.

Başka bir dünya savaşına girmemenin önemli bir parçası, diğer tarafın ne yaptığını görmek için teknolojiler geliştirmektir. Bu nedenle yeni ve geliştirilmiş gözetleme teknolojilerinin topladığı bilgiler hükümetler için çok önemliydi.

51. Bölgenin başlangıcı, doğrudan U-2 casus uçaklarının gelişimi ile ilgilidir. Bu uçaklar diğer uçaklardan daha yükseğe uçabiliyor ve dünyanın her yerindeki hedeflerin üzerinden geçerek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve ölçümler yapılmasını sağlıyorlardı.

51. Bölge Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye Nedir?
1950’lerin sonlarında U-2 yüksek irtifa keşif uçağı.

1950’lerin başında, ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri, SSCB üzerindeki keşif görevlerine alçaktan uçan uçaklar gönderdi, ancak sürekli olarak vurulma riski altındaydılar. Kasım 1954’te Başkan Eisenhower, U-2 programı adı verilen yüksek irtifa keşif uçağının geliştirilmesi ile ilgili çalışmaları onayladı. Program, sivillerin veya casusların kolayca erişemeyeceği uzak bir yer gerektiriyordu. 51. Bölge adı verilen çölün ortasında bulunmakta olan bu yer, tasarıya mükemmel bir şekilde uyuyordu.

51. Bölge Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye Nedir?
Lockheed SR-71A (Blackbird, s/n 61-7972, A19920072000). Bu uçak bir çok kişi tarafından UFO’lar ile karıştırılacaktı.

Zaman içinde 51. bölge diğer gizli yeni uçakların da test alanı haline geldi. Buna , U-2 gibi hızlı uçan bir keşif uçağı olan A-12 de dahildi. Bu uçağın ek yakıt taşımak için disk benzeri şişkin bir merkezi vardı. Şekli ve parlak titanyum gövdesi, bazı kişilerin uçan daireler olarak da bilinen küresel gemileri gördüklerine dair raporlarının sorumlusu olduğu düşünülmektedir. İlk olarak 52. Bölge’de test edilen bir diğer önemli ve tuhaf şekilli uçak ise , F-117 olarak bilinen hayalet savaş uçağıydı.

51. Bölge Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye Nedir?
F-117 gizli savaş uçağı başka bir dünyadan gelmiş gibi görünür.

Bölgede UFO Söylentileri Neden Başladı?

1955 yazında, 51. Bölge civarında “tanımlanamayan uçan cisimler” görüldüğü bildirildi. Bunun nedeni, Hava Kuvvetlerinin U-2 uçağını test etmeye başlamasıydı. U-2 uçakları, 60.000 fitten daha yükseğe uçar. O zamanlar, normal uçaklar 10.000 ila 20.000 fit aralığında uçuyordu. Askeri uçaklar için ise bu irtifa 40.000 fit kadardı.

Yani bir pilot uçuş esnasında tepesinde bir nokta olarak U-2 uçağını fark ederse, bu küçük lekenin ne olduğunu anlaması mümkün olamazdı. Gerçekten de bölgede rastlanan UFO ile ilgili haberlerin bir çoğu, ticari havayolu pilotları tarafından bildirilmişti.

Hava Kuvvetleri yetkilileri, UFO gözlemlerinin U-2 testleri olduğunu bilse de, halka bunu açıklamaya yetkileri yoktu. Bu nedenle, uçak görüntülerini “doğal fenomenler” ve “yüksek irtifa hava durumu araştırması” olduklarını söyleyerek konuyu geçiştirmeyi tercih edeceklerdi.

51.Bölge
Günümüzde 51.Bölge kullanılmaya devam ediyor. Bölgeye Google Earth aracılığı ile baktığınız zaman yeni yapıların inşa edildiğini görebiliyorsunuz. Fotoğraf 2016 yılında çekildi.

U-2 operasyonları 1950’lerin sonlarında durduruldu. Ancak diğer çok gizli askeri uçaklar 51. Bölge’de testlere devam etti. Bu testler de gözlemlenen uçaklar da tanımlanamayan uçan cisimler olaeak raporlanmaya devam etti.

Bölgenin gizliliği 2013 yılına kadar devam etti. U-2 casus uçağına dair detayların bulunduğu belgeler George Washington Üniversitesindeki Ulusal Güvenlik Arşivi’nde ortaya çıkınca 51. Bölge’nin varlığını ABD ordusu kabul edecekti. Hükümetin varlığını kabul etmesinden on yıl sonra bile 51. Bölge sivil ve düzenli askeri hava trafiğine kapalı olmaya devam ediyor.

51.Bölge İle İlgili Komplo Teorileri Nasıl Ortaya Çıktı?

51. Bölge efsanesini körükleyen şeylerden biri de Bob Lazar adında birisinin bu üste Dünya dışı teknoloji üzerine çalıştığını iddia etmesiydi. Lazar, Las Vegas televizyonundan muhabir George Knapp’e, 51. Bölge’de uzaylı otopsisi fotoğrafları gördüğünü ve ABD hükümetinin bölgeyi düşen uzaylı araçlarını incelemek için kullandığını söyledi. Sonucunda bu iddialar, çoğunluğu Dünya dışı yaşamı içeren komplo teorilerinin üretilmesine neden oldu.

amerika 51. Bölge
51.Bölge etrafında turizm oldukça gelişmiştir. Burada çok sayıda uzaylı temalı, otel, bar ya da hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz.

51.Bölge – UFO bağlantısı ile ilgili yapılan belgesellerin haricinde, üs film ve dizilerin sayesinde de popüler hale geldi. 51. Bölge’nin içinde yer aldığı en geniş kitle tarafından izlenen film, Will Smith’in baş rolünde oynadığı 1996 yapımı Kurtuluş Günü filmi oldu. Filmde üs uzaylılara karşı savaş kazanmak açısından önemli bir rol oynuyordu.

Bölge Doctor Who televizyon dizisinin bir bölümünde özel bir mahkumun tutulduğu bir yerdi. Sonucunda uzaylılar, komplo teoriler ve hükümet sırlarıyla ilgili bir dizi olması açısından, 51. Bölge’nin Gizli Dosyalar ( X Files) adlı dizide de yer almış olması çok da şaşırtıcı değildir.

51. Bölge Nasıl Keşfedilir?

Kurgu ya da gerçek uzaylılar ile ilgili her şey bir biçimde ilgi çeker. Sonucunda içeri girmek çoğu kişi için mümkün olmasa da, meraklı kişiler bölgenin kapılarına kadar gidebilirler. 2019 yılında bir sosyal medya şakası olarak 20 yaşındaki öğrenci Matty Roberts tarafından açılan bir etkinlik 3,5 milyon insanın katılımı ile az daha kontrolden çıkıyordu. Açılan Facebook etkinliğinin adı “51. Bölge’yi yağmala” idi. Adından da anlaşıldığı üzere plan yeteri kadar insanla üsse gidip gizli çalışmalarla ilgili sırları ele geçirmekti.

51. Bölge nerede
Rachel, Nevada, 51.Bölge’ye en yakın kasabalardan biri

Sonucunda beklenenden az kişi bölgeye gitti. Gidenler de elbette üssü ele geçirmedi. Ancak bu sayede bölge civarında farklı bir müzik etkinliği gerçekleşmiş oldu. Sonuç olarak Nevada Test Eğitim Merkezi, insanlar girip olan biteni gözleri ile görmedikçe, bir süre daha komplo teoricilerinin hayal gücünü meşgul edecek gibi gözüküyor. Elbette bölge halkı da artan turist sayısı nedeniyle bu durumdan pek de şikâyet etmiyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu