Bilgisayar ve Yazılım

Neden Bu Kadar Çok Programlama Dili Var? Hangisini Öğrenmeliyiz?

Yazılım geliştirme alanında yeniyseniz, programlamayı öğrenmenin en zor kısmı nereden başlayacağınıza karar vermektir. Ancak bu noktada kafanız biraz karışabilir. Programlama dilleri söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazlası vardır. Bir bilgisayar programının birincil işlevi, verilen bir dizi talimatla (veya kodla) bir sorunu çözmektir. Bununla birlikte, hepsi sorunları çözebiliyorsa, neden bu kadar çok farklı programlama diline ihtiyaç var? sorusu bu noktada aklınıza gelebilir. Her şey için sadece bir programa ihtiyacımız olsa sonuç gerçekten ideal bir dünya olurdu. İster C ++, Java, Python olsun, tüm programlama dilleri aynı amaca hizmet eder, ancak hepsi farklı nedenlerle gereklidir. Yani kısacası farklı programlama dillerine olan ihtiyacı yaratan şey, her birinin farklı bir işlevselliğe sahip olmasıdır.

Piyasada bu kadar çok programlama dili varken, hepsini öğrenmek imkansız. Bu yüzden seçimlerinizi biraz daraltmanız gerekecek. Hangi programlama dilini öğreneceğinize karar verirken, gösterişli trendlere ve popülerlik yarışmalarına kapılmamak önemlidir. Seçimi yapmadan önce bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. Örneğin ne geliştirmek istiyorsunuz, kullandığınız dil zamana direnebilecek mi, dili öğrenmek ne kadar zamanınızı alacak gibi soruların cevaplarını verebilmelisiniz. Karar vermenize yardımcı olabilecek bir tabloya göz atalım.

Geliştirmek İstediğinizÖğrenmeniz GerekenGerek olmayan
Çevrimiçi (web) uygulamalar
HTML, CSS, JavaScript, PHP, ve SQLRuby, ASP, Perl, ColdFusion
OyunC, C++, Python, ve DarkBASICAda, Java, Fortran, COBOL
İş uygulamaları
C, C++, Java, Python ve SQLFortran, COBOL
Bilim ve Mühendislik uygulamaları
Fortran, Pascal, Ada, C++, ve CBASIC, COBOL, Java
Askeri, Havacılık, Ulaşım ve Haberleşme uygulamalarAda, Python, C, C++ ve SQLCOBOL
Eğitim Uygulamaları
BASIC, Python, Pascal, Java, C, C++Fortran, COBOL

Programlama Dili Örnekleri

  • Java: Java, Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamaları geliştirmeye yardımcı yazılımlar bütünüdür. Java’nın kullanım alanı gömülü aygıtlardan cep telefonlarına, kurumsal sunuculardan süper bilgisayarlara uzanmaktadır. Popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edilir.
  • C ++: C daha genel amaçlı bir kod dili, C++ ise onun bir uzantısıdır. C/ C++ uzun zamandır hayatımızda var. Bu sayede de her ikisini de kullanarak kod yazmayı öğrenmek için bir dizi kaynak mevcut. Her ikisi de özellikle işletim sistemleri veya dosya yönetimi konusunda programla yapmak istediğiniz zamanlarda temel programlama dillerindendir.
  • Python: Genel amaçlı yazılımlar içindir. Diğer programlama dilleri kadar hızlı değildir, ancak web sitesi geliştirme ve veri işleme için mükemmeldir. Python’da program oluşturma süresi, diğer programlama dillerine kıyasla çok daha azdır.
  • HTML / CSS: Bu aslında genel amaçlı bir programlama dili değildir, daha çok web sitesi geliştirmeye yöneliktir. Web sitelerinin arka ucunu (veri tabanıyla etkileşime giren kısım) oluşturmak için kullanılan Python gibi diller, sunucuya HTML göndererek çalışır. HTML web sitesi için bir yapı sağlarken, CSS web sitesini şekillendirmek ve yeniden yapılandırmak için kullanılır.
  • PHP: Bu, bir HTML programına işlevsellik eklemek için kullanılır. Görüntülenmek üzere bir kullanıcının tarayıcısına gönderilmeden önce verileri almanıza ve yararlı şekillerde HTML oluşturmanıza olanak tanır. Facebook gibi şirketler bu dili yoğun bir şekilde kullanıyor.

Zorluk Seviyeleri

KolayOrtaZor
BASICC (and C++)Fortran
XojoPHPRuby
PythonJavaScriptAda
HTMLPascalJava
CSSSQLPerl
 Yazılımcıların sosyal medyası olarak da anılan GitHub’a göre programlama dillerinin popülaritesi

Hangi Diller Kariyeriniz İçin Size Bir Seçenek Yaratacaktır?

Beceriİstihdam Olanağı
Adaçok düşük
ASPçok düşük
BASICçok düşük
C / C++yüksek
Fortrançok düşük
HTML & CSSyüksek
Javayüksek
JavaScriptyüksek
Pascal (and Delphi)çok düşük
PHP & SQLyüksek
Pythonorta
Rubydüşük

Gördüğünüz gibi, programlama dillerinin her biri bir çeşit veriyi hesaplasa da, her birinin kendi kullanım durumu ve işlevselliği vardır. Bir dil seçimi, kişinin neye ihtiyacı olduğuna bağlıdır. Ancak en önemlisi bir öğrenme süreci eğlenceli olmalıdır. Gerçekten hoşlanmadığınız bir şeyi öğrenmeye çalışmak genellikle en iyi sonuçları vermeyecektir. Bilgisayar programlama alanı hızla değişse de, yukarıda tartıştığımız diller büyük ölçüde kalıcı güce sahiptir. Bu dillerden birini veya birkaçını öğrenerek, sadece bu yıl için değil, önümüzdeki yıllarda da mükemmel bir konumda olursunuz.

Kaynak

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

2 Yorum

  1. 15 yıllık tecrübeme ve swift hariç yukarıda saydığınız dillerin tümünde çalışmış biri olarak diyorum ki, kesinlikle c#

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler