BEYİN JİMNASTİĞİ

Eğlenceli Bir Matematik Bulmacası: 4 Tane 4 ile Kaç Sayı Yazabilirsiniz

Gününüzü güzelleştirmek için eğlenceli bir matematik bulmacası sizlere…

Dört tane dördünüz var. Bu 4,4,4,4 sayılarının arasına bildiğiniz bütün matematiksel gösterimleri (+,-,x,/,%…) yerleştirmenize izin verildiğini düşünün.

Kaç tane farklı sayı yapabilirsiniz? Dört tane 4 kullanarak tüm sayıları matematikte yazabiliyoruz desek? İnanılmaz ama gerçekten mümkün!

Şu an için Türkçe izleme şansınız olmasa da İngilizce olarak takip edebileceğiniz oldukça beğendiğimiz ve yazılarımızda sıklıkla kullandığımız bir  YouTube kanalı olan Numberphile‘ye göre, var olan sayıların hepsini yapabilirsiniz. İnanmazsanız yazının sonundaki videoya göz atmayı unutmayın.

Matematikte tanımlı temel işlemleri kullanarak bunu yapabiliyoruz. Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme, Yüzde Alma, Karekök Alma, Faktöriyel, Paranteze Alma gibi bildiğiniz tüm matematik işlemleri ile şaşırtıcı bir şekilde bu mümkün ve tüm doğal sayıları (Doğal Sayılar : 0,1,2,3…) birçok farklı yöntemle elde edebiliyorsunuz.

İlk başlayınca, sorun oldukça basit görünüyor. Mesela sıfır elde etmek için birkaç yol; Dört tane 4 alarak başlıyoruz:

4 – 4 + 4 – 4 = 0 veya 4/4-4/4=0

Peki şimdi de başka sayılar elde edelim…

(4:4):(4:4)=1

4-(4 + 4) ÷ 4 = 2
(4 x 4 -4) ÷ 4 = 3
4 + 4- 4 ÷ 4 = 7
4 ÷ 4 + 4 + 4 = 9

Aslında, tüm sayıları yaklaşık 20’ye kadar sadece temel aritmetik işlemleri kullanarak yapabilirsiniz: Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme. Ama daha büyük sayılar için bu yeterli değil elbette.

Videoda göreceğiniz gibi, daha büyük sayılara ulaşmak için karekök, üst, faktöriyel ve birleştirme (temelde 4 ve 4’ü 44’e dönüştürme) gibi daha komplike işlemlere geçmeniz gerekli. Bu biçimde 100 sayısına kadar kolayca ulaşabilirsiniz.

Ancak sonrasında işler biraz daha karışmaya başlayacak. Çünkü işin içine karekök ve logaritmayı da eklemeniz gerekecek. Ancak farklı stratejiler geliştirerek biraz çaba ile sizlerde diğer sayılara erişebileceksiniz.

Boş zamanınız ve büyükçe bir kağıdınız var ise şimdiden kolay gelsin. Takıldığınız yerde göz atmanız için video aşağıda. Her na kadar dili İngilizce olsa da örnekler üzerinden giderek kolayca anlayabilirsiniz.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı