Anasayfa » BEYİN JİMNASTİĞİ » 4 Tane 4 ile İstediğiniz Her Sayıyı Yazabilirsiniz!

4 Tane 4 ile İstediğiniz Her Sayıyı Yazabilirsiniz!

Gününüzü güzelleştirmek için eğlenceli bir matematik bulmacası sizlere…

Dört tane dördünüz var. Bu 4,4,4,4 sayılarının arasına bildiğiniz bütün matematiksel gösterimleri (+,-,x,/,%…) yerleştirmenize izin verildiğini düşünün.

Kaç tane farklı sayı yapabilirsiniz?

Şu an için Türkçe izleme şansınız olmasa da İngilizce olarak takip edebileceğiniz oldukça beğendiğimiz ve yazılarımızda sıklıkla kullandığımız bir  YouTube kanalı olan Numberphile’ye göre, var olan sayıların hepsini yapabilirsiniz. İnanmazsanız yazının sonundaki videoya göz atmayı unutmayın.

İlk başlayınca, sorun oldukça basit görünüyor. Örneğin;

4 – 4 + 4 – 4 = 0.

4/4 + 4 – 4=1

Aslında, tüm sayıları yaklaşık 20’ye kadar sadece temel aritmetik işlemleri kullanarak yapabilirsiniz: Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme. Ama daha büyük sayılar için bu yeterli değil elbette.

Videoda göreceğiniz gibi, daha büyük sayılara ulaşmak için karekök, üst, faktöriyel ve birleştirme (temelde 4 ve 4’ü 44’e dönüştürme) gibi daha komplike işlemlere geçmeniz gerekli. Bu biçimde 100 sayısına kadar kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak sonrasında işler biraz daha karışmaya başlayacak. Çünkü işin içine karekök ve logaritmayı da eklemeniz gerekecek.

Boş zamanınız ve büyükçe bir kağıdınız var ise şimdiden kolay gelsin. Takıldığınız yerde göz atmanız için video aşağıda. Her na kadar dili İngilizce olsa da örnekler üzerinden giderek kolayca anlayabilirsiniz.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.