Sorular ve Bulmacalar

Ay Yanılsaması Nedir? Ay Neden Ufukta Daha Büyük Görünür?

Bazı geceler Ay gerçekten çok yakın ve normalden çok daha büyük görünür. Bir çoğumuz için bu durum bir hayal kırıklığı olsa da bu aslında sadece bir yanılsamadır ve Ay yanılsaması ( Moon illusion) olarak bilinmektedir.

ay yanılsaması
İnsanlar çoğunlukla Ay’ın dolunayda ve ufka yakın olduğunda daha büyük ve daha yakın göründüğünü fark ederler. Bunun nedeni, zihninizin Ay gibi bir nesnenin ne kadar büyük veya küçük olduğunu onu diğer tanıdık şeylerle karşılaştırarak yargılamasıdır.

Neden bahsettiğimizi anlamak için mümkün olan ilk zamanınızda doğarken Ay’a bakın. Siz de bu gök cisimlerinin ufuk çizgisi üzerinde olduğu zamanlarda tepemizde olduğundan neredeyse iki kat daha büyük göründüğünü fark edeceksiniz. Bu yanılsamanın adı “Ay yanılsaması” olarak bilinse de aynı şey doğan ya da batan Güneş için de geçerlidir. Ancak Güneş’e uzun uzun bakamadığımızdan bu etkiyi daha çok dolunay zamanında fark ederiz.

Ay yanılsamasını test etmek kolaydır ve bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Bir dahaki sefere Ay’ın her zamankinden daha büyük ve daha yakın göründüğünü gördüğünüzde, kolunuzu düz uzatın. Sonra bir gözünüzü kapatın ve parmak ucunuz ile Ay’ı kapatın. Sonrasında Ay gökyüzünde daha yükseğe çıkana kadar biraz bekleyin ve deneyi tekrar edin. Ay daha küçük görünebilir ama aynı parmağınız onu aynı şekilde kaplayacaktır.

Photoshop olduğunu düşünsek de aslında bu fotoğraf gerçektir. Fotoğrafçılar, Ay yanılsamasını simüle edebilirler. Bu görüntüler, yere yakın duran uzaktaki nesnelere odaklanarak oluşturulur. Bunun sonucunda Ay bu fotoğraflarda daha büyük görünecektir.. Görsel: NASA/Bill Dunford

Aslında gökbilimciler yüzyıllardır Ay yanılsamasını tartışıyorlar ve hepsinin üzerinde hemfikir olduğu bazı gerçekler var. Bunlara geçmeden önce bir güzel örnek için de yukardaki görsele bakın.

Ay Yanılsaması Neden Gerçekleşiyor?

İnsanlar bu durumun uzun zamandır farkında olsalar da bu yanılsama için bir açıklama yapmak kolay olmadı. Hatta uzun bir süre Ay’ın ve Güneş’in boyutunun gerçekten değiştiği düşüneceklerdi. Bunun mantıklı bir açıklama olmadığı fark edilince, atmosferin bir büyüteç gibi davranarak Ay’ın daha büyük görünmesine neden olan bazı etkileri olduğu öne sürüldü. Ancak elbette tüm bunlar hatalı varsayımlardı.

Ebbinghaus illüzyonu
Yukarıdaki iki turuncu top aynı boyutta, ancak soldaki biraz daha büyük görünecektir. Algıdaki bu tuhaflık, turuncu topları birbirleriyle karşılaştırmadan önce çevresindeki toplar ile karşılaştırmadan duramadığımız için oluyor. Sonuç, karşılaştırmalar esnasında boyutlandırma yeteneğimizde küçük bir kusur olduğunu ortaya koyuyor.

İnsanlar çoğunlukla Ay’ın dolunayda ve ufka yakın olduğunda daha büyük ve daha yakın göründüğünü fark ederler. Bunun nedeni, zihninizin Ay gibi bir nesnenin ne kadar büyük veya küçük olduğunu onu diğer tanıdık şeylerle karşılaştırarak yargılamasıdır.

Evinizin yakınında dışarıda durduğunuzu hayal edin. Eviniz büyük ve yakınında Ay doğarsa Ay normal görünecektir. Ancak bir eve uzaktan baktığınızda ev çok küçük Ay ise çok daha büyük gözükecektir. Yani bir şeyin büyük ya da küçük görünmesi aslında referans çerçeveleri ile ilişkilidir. Beynimiz ufuktaki Ay’ı veya Güneşi algıladığında bize onun fiziksel olarak daha büyük olduğunu söyler. Aynı gök cismi başımızın üzerine çıktığında ise onu daha küçük olarak algılamamızı sağlar.

Beyin araştırmacılarına göre bu durumun nedeni beynimizin derinliği algılayış biçimi ile ilişkilidir. Sonuçta ömrümüz boyunca nesnelere baktığımızdan, küçük nesnelerin daha uzakta, büyük nesnelerin ise yakında olduğunu biliriz. Bunun sonucunda da algılarımızda bir seçicilik ortaya çıkar. İlk olarak psikolog Edward B. Titchener (1867-1927) tarafından belgelendiği için Titchener etkisi, ya da konu ile ilgili açıklamaları Hermann Ebbinghaus yaptığı için Ebbinghaus illüzyonu olarak da bilinir.

Peki Ya Süper Ay?

Ay Dünya’dan yaklaşık 400.000 km uzaklıktadır. Dünyanın herhangi bir noktasından görünen boyutu da yaklaşık olarak aynıdır.

Bildiğiniz gibi ayın yörüngesi çember değil, bir elips biçimindedir. Bunun bir sonucu olarak da dünyamıza bazen yaklaşır bazen de uzaklaşır. Ay yörüngesinde en uzak noktadayken Dünya’ya olan uzaklığı ortalama 405.500 km iken, en yakın noktada bu mesafe 363.300 km olur.

Ay bize daha yaklaştığında da biraz daha büyük ve parlak görülecektir. Biz de bunu Süper Ay olarak isimlendiririz. Bu dönemde Ay normalden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük görünür. Ancak farkı çıplak gözle anlamak çok zordur. Bu nedenle bu durumun Ay yanılsaması ile bir ilgisi yoktur. Süper Ay ifadesi aslında son 40 yıldır kullanılmaktadır ve temelinde gökbilimcilerin yerberi dolunayı dedikleri şeyin takma adıdır. 

Kasım 2016’daki Süper Ay son 69 yılın en yakın Süper Ay’ıydı. Ancak ne yazık ki Ay’ı bu büyüklükte 2030’lu yıllara kadar bir daha göremeyeceğiz.

Beynimiz dünyayı sayısız şekilde gözlemlememize, işlememize ve analiz etmemize izin veren inanılmaz derecede güçlü bir makine olsa da, her zaman bizi şaşırtmaya devam edecek gibi gözüküyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Batuhan Erdik

Grafik tasarımcısı ve bilgisayar meraklısı...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu