Bilgisayar ve Yazılım
Öne Çıkanlar

En İyi 8 Mobil Bilim Uygulaması

Bu uygulamalar telefonunuzu bir mini laboratuvara dönüştürecek!

Depremleri izleyin, sanal bir parçacık hızlandırıcısıyla oynayın ve daha fazlasını yapın…

Akıllı telefonunuz sensörler ve minyatür ekipmanlarla doludur. Fotoğraf çekmek veya arkadaşlara mesaj göndermek için bunları kullanmak yerine, telefonunuzu bilim uğruna kullanın.

Yazılım, bir telefonu mobil bilim laboratuvarına çevirerek araştırma gözlemleri yapmanıza, depremleri izlemenize, kuşları ve yıldızları incelemenize, periyodik tablodaki elementleri öğrenmenize ve hatta sanal bir parçacık hızlandırıcısı ile oynamanıza izin verebilir.

İşte akıllı telefonunuz yardımı ile bilim ile uğraşmanız için önereceğimiz favori uygulamalardan bazıları.

1. eBird

Ornitoloji Cornell Laboratuvarı tarafından yönetilen bu uygulama, yalnızca kuş gözlemlerini tanımlamanıza ve kaydetmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda dünyadaki kuş popülasyonlarını planlayan bilim adamları da dahil olmak üzere bu bulguları başkalarıyla paylaşmayı kolaylaştırır. Amatör kuş gözlemcilerinin eBird’i indirmeleri faydalarına olacaktır.

Mobil Bilim Uygulaması

İlk olarak, ücretsiz uygulamayı yükleyin. Ardından, konumunuzu çizmek ve bölgede gördüğünüz kuşları işaretlemek için iyi tasarlanmış, sezgisel arayüzünü kullanın.

Gözlem ve paylaşıma ek olarak, uygulama aynı zamanda şaşırtıcı türleri tanımlamanıza yardımcı olur, yerel ayarlarınızdaki ortak manzaralar hakkında veri sağlar, sizi yakındaki kuş noktalarına yönlendirir ve potansiyel olarak nadir bir manzara için fırsat ortaya çıktığında sizi işaretler. Daha uzak bölgelerde kuş gözlemciliği yaparsanız endişelenmeyin — eBird çevrimdışı da çalışır.

eBird Android ve iOS için ücretsizdir.

2. Star Walk

Bu parlak nokta bir yıldız mı yoksa bir gezegen mi? Telefonunuza sorun.

Star Walk, nerede olduğunuzu ve kameranızın hedefinde hangi gök cisimlerinin bulunduğunu anlamak için cihazınızdaki sensörleri kullanacaktır. Sonra size baktığınız yıldızlar ve gezegenler hakkında bilgi verir.

Mobil Bilim Uygulaması

Şu anda yıldızlara bakmasanız bile, uygulama gece gökyüzü hakkında bilgi sunacak, hatta uzayda ISS’yi (International Space Station-NASA) bile izleyebilirsiniz. Gün batımı zamanlarından Mars’ın jeolojik yapısına kadar keşfedilecek bir ton bilimsel içerik bulacaksınız. Uygulama reklamlı olarak ücretsiz, reklamsız olarak 3$’dır. Android ve iOS için kullanılabilir.

3. NASA Globe Observer

NASA Globe Observer resmi bilimsel araştırmalar hakkında bilgilendirmek için üretilmiş bir uygulamadır. Şu anda 3 alanda veri toplamak için kullanabilirsiniz: bulut örtüsü, arazi örtüsü ve sivrisinek habitatları. Her durumda, fotoğraf çeker ve koşulları gözlemlersiniz, ardından bu bilgileri NASA’ya gönderirsiniz.

Mobil Bilim Uygulaması

Örneğin, bulutlar konusunda yardım etmeye karar verdiğinizi varsayalım. Uygulama ile telefonunuzun GPS sensörlerini kullanarak gökyüzünün fotoğraflarını çekebilir, gördüğünüz tüy türlerini belirleyebilir ve konumunuzu kaydedebilirsiniz. Ardından NASA kaydettiklerinizi uydu görüntüleri ile karşılaştırabilir.

Bu, bilim insanlarının gelecekteki araştırmalar için paha biçilmez olan hava koşulları ve sistemleri hakkında daha iyi bir tablo oluşturmasını sağlar.

NASA Globe Observer Android ve iOS için ücretsizdir.

4. MyShake

California Üniversitesi – Berkeley Sismoloji Laboratuvarı araştırmacıları, küresel bir sismik aktivite resmi oluşturmak için akıllı telefonları kullanmak istediler ve bu sebeple MyShake’i geliştirdiler.

Bu uygulama, veri toplamak için telefonunuzun sensörlerine dayanır, ancak cihazınızın olağan etkinliğini etkilemeden bunu arka planda yapar. Daha sonra araştırmacılar bu bilgileri deprem etkinliği modellerini geliştirmek ve tahmin sistemlerini geliştirmek için kullanabilirler.

Mobil Bilim Uygulaması

Uygulamanın kullanımı basittir – arka planda sessizce çalışır, sismik aktiviteyi kaydeder ve gerçek deprem titreşimlerini tespit eder (sabah koşunuzdaki sarsıntıların aksine). Bunu yalnızca veri toplamaktan daha fazlası için kullanabilirsiniz.

MyShake ayrıca yakınlardaki veya dünyanın herhangi bir yerindeki son deprem hareketlerini görmenizi sağlar ve bir deprem durumunda ne yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur. Nihayetinde, asıl amaç araştırmadır – hayatları kurtarabilecek araştırmalar.

MyShake Android için ücretsizdir.

5. The Elements

Theodore Gray’in ürettiği bu uygulama ile Periyodik tablonun büyüleyici unsurları ile tanışabilirsiniz. İOS cihazlar için etkileşimli bir dijital kaynak olan The Elements ile tablo iki boyutlu basit bir tablo olmaktan kurtuluyor.

Mobil Bilim Uygulaması

Her element için, nesneyi yakınlaştırabilir ve üç boyutlu olarak döndürebilirsiniz. Bu, hızlı gerçeklerin yanı sıra özellikler, nasıl keşfedildiği, uygulamaları ve hatta açık piyasadaki mevcut fiyatı gibi daha ayrıntılı arka plan ayrıntılarıyla birlikte o element hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda bir bütün olarak periyodik tablo hakkında kullanıcıları bilgilendirir. Tam anlamıyla harika bir eğitim uygulamasıdır.

Elements, iOS için 9$’dır.

6. AcceleratAR

Hiç boş odanıza bir parçacık hızlandırıcısı kurmak istediniz mi? Bu ilgi çekici uygulama, artırılmış gerçekliğin büyüsü sayesinde – neredeyse sanal olarak – bunu yapmanıza izin verir.

Mobil Bilim Uygulaması

Uygulama, telefonunuzun kamerasının fiziksel dünyanın üstünde temel bir parçacık hızlandırıcısının dijital grafiklerini kaplamasına izin verir. Oldukça Büyük Hadron Çarpıştırıcısı değil, ama yine de etkileyici boyutta!

Bunu yapmak için kağıt küpler şeklinde bazı fiziksel işaretleyicilere ihtiyacınız var. Uygulamayı indirdikten sonra, AcceleratAR web sitesinden kullanım talimatlarına erişin. Bir şeyleri ayarlarken, sehpanızın etrafında dönen parçacıklar sadece sanal olsa bile, parçacık hızlandırıcılarının ve elektromanyetik alanların fiziğini öğreneceksiniz.

AcceleratAR Android için ücretsizdir.

7. Wolfram Alpha

Hesap makinenizi unutun. Wolfram Alpha (web sitesinden de erişebilirsiniz) süper şarjlı bir arama ve hesaplama motorudur. Bu uygulama fizik ve kimya formüllerini, grafikleri, malzemelerin özelliklerini listeleyebilir, Dünya’nın jeolojik katmanları hakkında bilgi görüntüleyebilir, ayrıntılı yıldız haritaları üretebilir ve çok daha fazlasını yapar, yapıyor!

Mobil Bilim Uygulaması

Birkaç metal alaşımının bir yay sarkaçının hareketini nasıl karşılaştırdığını veya analiz ettiğini veya iki ülkenin enerji üretimini nasıl karşılaştırdığını bilmeniz mi gerekiyor?

Wolfram Alpha cevabı saniyeler içinde size sunar. Bilimsel verilerin de ötesine geçen bu uygulama ile karmaşık matematik denklemlerini çözecek, ölçüm birimleri arasında dönüştürme yapacak ve hatta hava durumu verilerine erişeceksiniz.

Wolfram Alpha, Android ve iOS için 3$’dır.

8. Science Journal

Science Journal ile deneyleri ve gözlemleri telefonunuza kaydedebilirsiniz!

Google’ın Bilim Dergisi uygulaması, çevrenizdeki koşullarla ilgili verileri kaydetmek için araçlar sağlar. Örneğin; ışık, ses, basınç ve hareket okumaları almak için telefonunuzdaki sensörleri kullanır.

Ayrıca bu enstrümanlar üzerinden veri toplamak için Bluetooth üzerinden harici sensörler ile bağlantı kurar. Uygulama içinde, gözlemlerinizi notlar ve fotoğraflar ile tamamlayabilirsiniz.

Mobil Bilim Uygulaması

Düzgün, iyi tasarlanmış arayüz, verileri manuel olarak günlüğe kaydetmeyi veya uygulamanın otomatik olarak toplamasını sağlar. Ayrıca önceden kaydedilmiş günlüklerinizi tekrar ziyaret edebilir ve bu verileri elektronik tablo programları gibi diğer uygulamalara aktarabilirsiniz. Böylece telefonunuzdan, bilgisayarınızdan veya herhangi bir cihazdaki bir web tarayıcısından çalışmaya devam etmenizi mümkün hale gelir.

Science Journal Android ve iOS için ücretsizdir.

Kaynak: https://www.popsci.com/best-science-apps/

Busra Meral

Keyifli okumalar...