Geometri

Mona Lisa Etkisi: Resimdeki Gözler Neden Bizi Takip Eder?

Mona Lisa etkisi olarak bilinen fenomen bir resimdeki gözlerin sizi sürekli olarak takip ettiği izlenimi uyandırmasıdır. Her ne kadar Mona Lisa tablosu bu etkiye tam olarak uymasa da aslında fenomenin gerçeklik payı var. İçindede de bir miktar matematik var, anlatmaya çalışalım…

Tablolarda, kişi veya kişilerin nereden bakılırsa bakılsın gözlerinin hep bize bakmasını sağlamak ressam için ayrı bir yetenek ve düşünce biçimi gerektirmektedir. Bu da temelde perspektiftir.

Perspektif, Işık ve Gölge Oyunları

Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Bu yüzden resimler düz görünüyordu.

Erken Mısır resimleri, perspektif eksikliği için iyi bir örnektir. İlk sanatçılar, mesafeyi vurgulayabilmek için nesneleri yalnızca daha küçük veya daha büyük yapabilirlerdi.

Ancak 14 yüzyılda Filippo Brunellesco adlı bir İtalyan mimar, odak olarak tek bir nokta kullanan bir teknik olan, doğrusal perspektif tekniğini kullanılmaya başlandıktan sonra resim sanatında bir dönüm noktası yaşandı.

Doğrusal perspektifte, bir resimdeki tüm çizgiler ortak bir noktaya gider ve derinlik ve mesafe izlenimi yaratır.

Bunu uygulayabilmek için tabloyu çizen ressam karşısında gördüğü kişinin gözlerini tabloda ortalamalı ve gözlerinin bakış açısını sürekli bir şekilde merkeze doğru vermelidir. Bu sayede tabloda bulunan kişi veya kişiler sürekli bakanı takip eden bir konum alabilmektedir.

Ressamlar perspektif, ışık ve gölge oyunlarını kullanarak resimlerin sanki gerçekmiş gibi görünmesini sağlar. Oysa ki üzerine resim yapılan yüzey iki boyutludur. Diğer bir ifadeyle üç boyutlu dünya iki boyutlu kâğıt üzerine aktarılır ve bu yapılırken optik bir yanılsama yaratılır.

Resimde kullanılan ışık, gölge ve perspektif sabittir. Yani ressam doğrudan karşıya bakan birini çizdiğinde siz hangi açıdan bakarsanız bakın resimdeki kişiyi tam karşınızdaymış gibi görür, onun size baktığını düşünürsünüz.

Ancak aynı şeyi karşınızda gerçek bir insan varken denediğinizde resimdeki bu yanılsama gerçekleşmez. Örneğin bir arkadaşınızdan sabit durmasını ve hep karşıya bakmasını isteyin. Siz de bu sırada konumunuzu sürekli değiştirerek onun gözlerine bakın. Resimde yaşadığınız durum gerçekleşmiyor değil mi?

Bunun nedeni üç boyutlu bir görüntüye bakıyor olmanız ve resimdeki sabitliğin aksine siz konumunuzu değiştirdikçe perspektif, ışık ve gölgenin de değişiyor olmasıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı tablodaki kişi size bakan biçimde çizildiyse, siz odada hareket ettikçe bakmaya devam edecektir.

19. yüzyılda Jules de la Gournerie bu fenomeninin matematiksel olarak kanıtlanabileceği fikrini ilk kez ortaya attı ancak bunun kanıtlanabilmesi için 2004 yılına kadar beklemek gerekti. İşin arka planında yine matematik vardır anlayacağınız…

Why do the eyes in paintings seem to follow you sometimes?https://entertainment.howstuffworks.com/arts/artwork/eyes-in-painting-follow1.htm

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.