Sanat ve Edebiyat

Herkesin Mutlaka Okuması Gereken Carl Sagan Kitapları

Gökbilimci Carl Edward Sagan (9 Kasım 1934 – 20 Aralık 1996), günümüzde en çok Cosmos isimli televizyon dizisiyle tanınan büyük bir bilim iletişimcisiydi. Kendisi aynı zamanda da üretken bir yazardı. En karmaşık konuları bile kolay bir biçimde açıklama konusunda çok yetenekliydi.

Carl Edward Sagan tarihin en ünlü astrofizikçilerinin başında gelmektedir. Amerikalı bir gökbilimci, astrobiyolog ve yazar olan Sagan, Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırmasının da ilerlemesine büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca 500’den fazla akademik makalenin altında imzası olan Sagan, şöhretini ise belki de yaşamış en büyük ‘Popüler Bilimci’ olmasından almaktadır

 Bilim ile ilgilenen, bilimsel bir bakış açısı geliştirmek isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyen kişilerin ilk yapması gereken şey Carl Sagan kitaplarını okumalarıdır. Bu yazıda hala okumamış olanlar için ilk başlanması gereken kitapları derledik.

En İyi Carl Sagan Kitapları

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

Carl Sagan Kitapları

Bilimi sözde bilimden nasıl ayırırsınız? Bu sorunun cevabı, Carl Sagan’ın bu kitabının ana konusudur. Kitapta Sagan, bilim insanlarının bir fikrin doğru mu yanlış mı olduğunu belirlemek için kullandıkları bir dizi yaygın olarak kullanılan mantıksal ve bilimsel düşünce sürecini açıklamaktadır.

Kitabını 1995 yılında yani ölümünden bir yıl önce kaleme almıştır. Cari Sagan, bu kitabında genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dan verdiği örneklerle bazı sorunlara dikkatleri çeker. Ayrıca belli uyarı­larda da bulunur. ( Detaylar için: Carl Sagan’ın 1995 Yılında Yaptığı Doğru Çıkan Gelecek Tahminleri)

Gerçeğe ulaşmak, sözde bilimi anlamak, batıl inançlardan ve dogmalardan kurtulmak isteyenler için bu Carl Sagan kitabı, ilk okunması gerekenler arasında yer almalıdır.

Kozmos

Carl Sagan Kitapları

Aslında onu ilk kez 80’li yıllarda tüm dünyayla eş zamanlı olarak yayınlanan Kozmos belgeseliyle tanıdık. 60 ülkede 500 milyon insan tarafından izlenen bu dev yapım Sagan’ın en çok satanlar listesinden yıllarca hiç inmeyen aynı adlı bilim kitabından uyarlanmıştı.

Bu kitap, öncelikle astronomi, uzay, zaman, fizik ve dünya dışı yaşamın önemli yönlerini açıklamaya odaklanmıştır. Ayrıca Sagan, her konuyu açıklarken bilim tarihinin de önemli noktalarını ele almaktadır. Kitabın yazılmasının üzerinden geçen zamana rağmen, Sagan’ın anlatıları günümüzde de geçerliliğini korumuştur.

Yıllar önceki tahminleri şaşırtıcı bir biçimde doğrulanmakla kalmamış, astronomi biliminin hayal edilemeyecek boyutlarda gelişmesini de sağlamıştır. Sonucunda bu kitap, bilim severlerin sadece izlemek ile yetinmeyip okuması gereken kitaplar arasındadır.

Soluk Mavi Nokta

Carl Sagan Kitapları

Bildiğimiz kadarıyla, insan yaşamını destekleyebilecek tek bir gezegen var ve o da Dünya. Gezegenimizi korumak için insanlığın diğer gezegenler ve dünyalar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Soluk Mavi Nokta’da Carl Sagan, kozmostaki tarihimizin izini sürer.

Carl Sagan aynı zamanda önde gelen bir gezegen bilimciydi. Kendisi aynı zamanda Voyager ekibinde de yer almıştı. Yıllardır Voyager 1’in kamerasının ardında bıraktığı yolu görecek şekilde çevrilmesi için NASA’ya ısrar ediyordu.

 Bu mavi nokta bizim dünya­mızın en uzak mesafeden çekilmiş fotoğrafı. Tam olarak 6,1 milyar kilometrelik bir mesafe bu. Başka bir deyişle Dünya yörüngesi ile güneş arasındaki uzaklığın kırk katı kadar.

Sonunda 14 Şubat 1990’da istediği oldu. Kamera iç Güneş Sistemi’ne yö­neltildi. Elde edilen resim bilim tarihinin ikonik görüntülerinden biri ol­muştur. Bu resim aynı zamanda kitabının başlığını oluşturur. Bu güçlü kitap bizlere insanlığın küçüklüğünü Evrenin büyüklüğünde aktarır. Varoluşsal bir kriz yaratma olasılığı yüksektir.

Atalarımızın Gölgesinde

Carl Sagan Kitapları

Carl Sagan bu kitabında, fedakarlık, seks, bencillik ve daha fazlası gibi insan doğasında derinlemesine kökleşmiş biyolojik mekanizmalara derin bir bakış sunuyor. Kitap biyolog eşi Ann Druyan ile birlikte yazıldıği için sonuç bilimsel açıdan titiz bir çalışma örneği sergiliyor.

Unutulmuş atalarımızın gölgeleri, milyonlarca yıllık evrimin bize inşa ettiği davranışlardır. Carl Sagan bu kitapla gölgeleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Evrimsel biyoloji hakkında sadece temel bir anlayışınız varsa, daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu kitap harikadır.

Cennetin Ejderleri

Carl Sagan Kitapları

Bu kitap, zeka ve bilincin insanlarda nasıl var olduğuna dair Sagan’ın inanç ve düşüncelerini içermektedir. İnsan bilinci sorunu eski bir sorundur ve birçok bakış açısı içerir. Sagan’ın yaklaşımı materyalisttir. Yani insan bilincinin tamamen beyindeki biyolojik süreçler nedeniyle var olduğunu kabul eder.

Argümanının bir parçası olarak Sagan, ikna edici bir argüman oluşturmak için evrimsel biyoloji, antropoloji, psikoloji ve hatta bilgisayar bilimi gibi sayısız bilim dalından yararlanır. Sagan, Cennetin Ejderleri yapıtı ile 1978 yılında kurgusal olmayan kitaplar kategorisinde Pulitzer Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Mesaj

Carl Sagan Kitapları

Muhtemelen Sagan’ın en çok bilinen kitabı Mesaj (Contact), insanlıkla teknolojik olarak daha gelişmiş bir türün temas kurduğu bir bilim kurgu romanıdır. Bu kitabı okumasanız bile büyük bir ihtimal ile filmini izlemişsinizdir.

Mesaj filminde Jodie Foster, Arecibo gözlemevinde çalışan bilim insanı Dr. Ellie Arroway’i canlandırdı. SETI (Dünya Dışı Zekayı Arama) için çalışan Ellie Arroway, sadece arka plan gürültüsü değil, bir dizi darbe olduğunu fark ettiği bir sinyal alıyordu. Sonrasında da bu mesajın peşine düşüyordu.

Bir kurgu eseri olmasına rağmen, kitapta Sagan bilime uyumlu, mantıklı bir olay örgüsü işlemektedir. SETI Uzay Araştırmaları’nın da destekçisi olan Carl Sagan, kitabında dünya dışı varlıkların izini sürmeye çalışan bir astronomun yaşadıklarını aktarmaktadır.

Sonucunda kitabın derinliği, filmi daha önce izlemiş olsanız bile onu değerli bir hale getirmektedir. Detaylar için bu yazıya da göz atabilirsiniz. Bilim Kurgu Yazarları Neden Asal Sayıları Severler?

Milyarca ve Milyarlarca

Carl Sagan Kitapları

Kitap, Sagan’ın küresel ısınma, nükleer savaş, eğitim, kürtaj, politika, iklim değişikliği, aşk, yaşam ve ölüm gibi birçok ve farklı konuyu ele alan makalelerinden oluşan bir koleksiyondur. İçerdiği bilgilerin bazıları güncelliğini yitirmişse de onun olaylara karşı muhakemesi ve argümanları günümüze de uygulanabilme potansiyeline sahiptir.

Milyarlarca ve Milyarlarca aynı zamanda, Carl Sagan’ın 1996 yılındaki ölümünden önce yazdığı son kitabıdır. Kitabın son bölümleri ise yakalandığı myelodisplasia hastalığı ile geçen süreci anlatmaktadır. Bu süreçten kısa bir süre sonra Aralık 1996 yılında da hayata veda etmiştir.

Bu süreç de eşi ve çalışma arkadaşı Ann Druyan tarafından bir bölüm olarak kitaba dahil edilmiştir. Ayrıca Druyan’ın gözünden Sagan anlatılmıştır. Sonucunda Carl Sagan’ı daha iyi tanımak istiyorsanız bu kitabını da okumalısınız.

Carl Sagan’ın edindiği bu misyon, birçok başarılı bilim insanı tarafından da sürdürülmüştür. Richard Dawkins, Neil deGrass Tyson, Lawrence Krauss, Brian Greene, Yuval Noah Harari, Sam Harris gibi ‘Popüler Bilimciler’ günümüzde bu konunun en önde gelen isimleridir. Genç arkadaşlara son sözümüz. Carl Sagan kitapları zamansızdır. İçlerinde kendinizden bulacağınız çok şey vardır. Hepsini keşfetmeniz dileğimize…


Kaynak: The best Carl Sagan books to read in 2023; https://hastyreader.com/carl-sagan-books/


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu