Ne Okumalı? Ne İzlemeli?

Mutlaka Okunması Gereken Carl Sagan Kitapları

Carl Sagan, başarı ve onur madalyalarına sahip ünlü bir gökbilimci, ödüllü bir yazar, NASA’da birçok alanda proje yöneticisi ve danışmanı, aynı anda hem Harvard hem de Cornell üniversitelerinde ana bilim dalı başkanı ve astrobiyoloji biliminin kurucularındandı. Kendisi bilimin popülerleşmesi adına yaptığı çalışmalarla da büyük bir efsaneye dönüştü.

En karmaşık konuları bile anlaşılabilir bilgi parçalarına ayırma ve açıklama konusunda neredeyse doğal olmayan bir yeteneği vardı. Onu ilk kez 80’li yıllarda tüm dünyayla eş zamanlı olarak yayınlanan Kozmos belgeseliyle tanıdık. 60 ülkede 500 milyon insan tarafından izlenen bu dev yapım Sagan’ın en çok satanlar listesinden yıllarca hiç inmeyen aynı adlı bilim kitabından uyarlanmıştı.

İster kitap olsun, ister belgesel, onun sunduğu her şey, şaşırtıcı bilgileri keşfetmemize olanak tanıyan yoğun bir merak duygusuyla dolup taşmamıza neden oluyor.

En İyi Carl Sagan Kitapları

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

Bilimi sözde bilimden nasıl ayırırsınız? Bu sorunun cevabı, Sagan’ın bu kitabının ana konusudur. Kitapta Sagan, bilim insanlarının bir fikrin doğru mu yanlış mı olduğunu belirlemek için kullandıkları bir dizi yaygın olarak kullanılan mantıksal ve bilimsel düşünce sürecini açıklıyor.

Kitapta; Occam’ın usturası, Yaygın mantıksal yanlışlıklar, İstatistikleri kullanarak dezenformasyon, Bilimsel yöntem nasıl kullanılır? gibi birçok kavram bulunuyor. Sonuçta hepsi aynı noktaya vararak daha güçlü bir eleştirel düşünme duygusu geliştiriyor. Gerçeğe ulaşmak, sözde bilimi anlamak, batıl inançlardan ve dogmalardan kurtulmak isteyenler için bu kitap ilk okunması gerekenler arasındadır.

Kozmos

Belgeselinden de hatırlayacağınız bu kitap, öncelikle astronomi, uzay, zaman, fizik ve dünya dışı yaşamın önemli yönlerini açıklamaya odaklanmıştır. Sagan, her konuyu açıklarken bilim tarihinin de önemli noktalarını ele almaktadır. Kitabın yazılmasının üzerinden geçen zamana rağmen, Sagan’ın anlatıları günümüzde de geçerliliğini korumuştur. Yıllar önceki tahminleri şaşırtıcı bir biçimde doğrulanmakla kalmamış, astronomi biliminin hayal edilemeyecek boyutlarda gelişmesini de sağlamıştır. Bilim severlerin sadece izlemek ile yetinmeyip okuması gereken de kitaplar arasındadır.

Soluk Mavi Nokta

Bildiğimiz kadarıyla, insan yaşamını destekleyebilecek tek bir gezegen var ve o da Dünya. Gezegenimizi korumak ve gelecekte yaşam için uygun kalmasını sağlamak için insanlığın diğer gezegenler ve dünyalar hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Soluk Mavi Nokta’da Carl Sagan, kozmostaki tarihimizin izini sürüyor ve güneş sistemimizden çıkıp galaksilerin ötesindeki mesafelere yol alırken, bize daha önce bir karaltı gibi görünen geleceği anlatıyor. Bu güçlü kitap bizlere insanlığın küçüklüğünü Evrenin büyüklüğünde aktarır. Varoluşsal bir kriz yaratma olasılığı yüksektir.

Atalarımızın Gölgesinde

Carl Sagan bu kitabında, fedakarlık, seks, bencillik ve daha fazlası gibi insan doğasında derinlemesine kökleşmiş biyolojik mekanizmalara derin bir bakış sunuyor. Kitap biyolog eşi Ann Druyan ile birlikte yazıldıği için sonuç bilimsel açıdan titiz bir çalışma örneği sergiliyor.

Unutulmuş atalarımızın gölgeleri, milyonlarca yıllık evrimin bize inşa ettiği davranışlardır. Sagan bu kitapla gölgeleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Evrimsel biyoloji hakkında sadece temel bir anlayışınız varsa, daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu kitap harikadır.

Cennetin Ejderleri

Bu kitap, zeka ve bilincin insanlarda nasıl var olduğuna dair Sagan’ın inanç ve düşüncelerini içermektedir. İnsan bilinci sorunu eski bir sorundur ve birçok bakış açısı içerir. Sagan’ın yaklaşımı materyalisttir, yani insan bilincinin tamamen beyindeki biyolojik süreçler nedeniyle var olduğuna inanır (yani, ruh yoktur veya buna benzer bir şey yoktur). Argümanının bir parçası olarak Sagan, ikna edici bir argüman oluşturmak için evrimsel biyoloji, antropoloji, psikoloji ve hatta bilgisayar bilimi gibi sayısız bilim dalından yararlanır. Sagan, Cennetin Ejderleri yapıtı ile 1978 yılında kurgusal olmayan kitaplar kategorisinde Pulitzer Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Mesaj

Muhtemelen Sagan’ın en çok bilinen kitabı Mesaj (Contact), insanlıkla teknolojik olarak daha gelişmiş bir türün temas kurduğu bir bilim kurgu romanıdır. Bir kurgu eseri olmasına rağmen, kitapta Sagan bilime uyumlu, mantıklı bir olay örgüsü işlemektedir. SETI Uzay Araştırmaları’nın da destekçisi olan Sagan, romanda tıpkı SETI’de olduğu gibi radyo teleskoplarındur.ı kullanarak dünya dışı varlıkların izini sürmeye çalışan bir astronomun yaşadıklarını aktarmaktadır. Kitabın derinliği, filmi daha önce izlemiş olsanız bile onu değerli bir hale getirmektedir.

Milyarca ve Milyarlarca

Kitap, Sagan’ın küresel ısınma, nükleer savaş, eğitim, kürtaj, politika, iklim değişikliği, aşk, yaşam ve ölüm gibi birçok ve farklı konuyu ele alan makalelerinden oluşan bir koleksiyondur. İçerdiği bilgilerin bazıları güncelliğini yitirmişse de onun olaylara karşı muhakemesi ve argümanları günümüze de uygulanabilme potansiyeline sahiptir.

Keşfetmeniz dileğimize…Kaynak: The best Carl Sagan books to read in 2020; https://hastyreader.com/carl-sagan-books/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu