Matematik Öğrenelim

Android ve iPhone İçin En İyi Matematik Çözme Programları

Günümüzde bir öğrencinin gelişen teknolojiyi kendine fayda sağlayacak biçimde kullanması da mümkün. Aslına bakarsanız akıllı telefonlar ve tabletlerde matematik problemlerini çözmek için kullanacağınız bir çok program var. Bu matematik çözme programlarını kullanmak da çoğu zaman bir resme tıklamak kadar kolay.

Elbette piyasada binlerce uygulama var. Bunların arasından seçim yapmak çok zor olsa da burada aktardıklarımız genellikle kullanıcıların favorileri. Ayrıca her matematik çözme programı da hemen hemen benzer bir biçimde çalışıyor. Çoğunlukla çözülmesini istediğiniz soruların bir fotoğrafını yüklüyorsunuz ya da yerleşik hesap makinesi aracılığı ile sorunuzu giriyorsunuz. Daha sonrasında da bu sorunun çözümü size adım adım aktarılıyor. Kimi programlarda da sorunuzu el yazısı ile girme seçeneği de bulunuyor.

Bu arada her çözme programı hemen hemen benzer bir sorunu paylaşıyor. Temelde hepsi ücretsiz olsa da daha fazla özelliği incelemek için pro sürümüne geçmeniz gerekiyor. Ayrıca elbette bir ikisi hariç programların dili de İngilizce. Bu ön açıklamanın altından size çok kısa biçimde mevcut matematik programlarından bazılarını tanıtalım.

Önereceğimiz Matematik Soru Çözme Programları

Fırsat buldukça listedeki programları denemenizi ve arayüzü size uygun gelen bir tanesini kullanmanızı öneririz. Ayrıca siz de beğendiğiniz ve tavsiye ettiğiniz uygulamaları yorum kısmına yazabilirsiniz.

1.Photomath Math Solver

Android ve iPhone İçin En İyi Matematik Çözme Programları

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

Photomath Math Solver, matematik problemlerini ve cebirsel denklemleri çözmek için en iyi matematik soru çözme programlarından biridir. Aslında tek yapmanız gereken kameranızı bir denkleme doğrultmanız yeterlidir. Photomath, sadece sonucu vermekle kalmıyor, size çözüm adımlarını da gösteriyor. Ayrıca çözüm adımlarından herhangi birine tıklarsanız o adımda yaptığı işlemi size Türkçe olarak açıklıyor.  Ancak uygulamanın ücretsiz sürümü, pro sürümünden önemli ölçüde azaltılmıştır.

2.Gauthmath

Android ve iPhone İçin En İyi Matematik Çözme Programları

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

Gauthmath, akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak matematik problemlerini anında okuyup çözen, mükemmel bir matematik problemi çözücü uygulamasıdır. Gauthmath cebir, geometri, istatistik gibi çok çeşitli matematik konularını kapsar ve kolay bir arayüzü vardır. Yine temel sürüm ücretsiz olsa da Gauthmath’in, farklı özelliklerine abonelik ile erişebilirsiniz.

3.Mathway

Android ve iPhone İçin En İyi Matematik Çözme Programları

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

Mathway matematik çözme programı da ilk iki örneğimizdeki gibi, kullanıcılara en karmaşık matematik denklemlerine anında yanıtlar sunan, kullanışlı hesaplayıcılarından biridir. Matematik problemleriyle mücadele eden tüm öğrenciler için şiddetle tavsiye edilen bir matematik uygulamasıdır. Mathway Plus, abonelik ücreti karşılığında ders kitabı çözümleri, öğreticiler ve açıklamalar gibi ek özellikler sunar. Ayrıca uygulamaya el yazısı ile de müdahale edebilirsiniz. Ancak yine çeşitlilik için pro sürümüne sahip olmalısınız.

4.CameraMath

Android ve iPhone İçin En İyi Matematik Çözme Programları

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

CameraMath, her matematik sorusuna ayrıntılı bir çözüm ve net bir açıklama sunan bir başka popüler matematik çözme programıdır. Uygulamanın basit tasarımı, kullanıcıların hızlı bir şekilde fotoğraf çekmesine ve doğru yanıtları almasına olanak tanır. Uygulama açısından diğer matematik programlarına benzeyen bu uygulamayı da denemekte fayda olacağını düşünüyoruz. Temel sürüm ücretsiz olsa da tüm özellikleri ücretli versiyonda denemeniz mümkün olacaktır.

5.Geometry Solver

Cihazlar: iPhone ve iPad 

Geometry Solver, geometri problemlerini çözmek için kullanımı kolay bir uygulamadır. Çeşitli 2D ve 3D şekilleri kapsar ve kullanıcının herhangi bir değişken için değer girmesine olanak tanır. Uygulamanın kullanımı çok hızlı ve kolay olduğundan, öğrenciler geometrik formüldeki bir değişkeni değiştirmenin diğerlerini nasıl etkilediğini kolaylıkla deneyebilirler. Ayrıca her şekil ilgili formüllerin bir listesiyle birlikte geldiğinden çok faydalı bir referans aracıdır.

6.Maple Calculator: Math Helper

Android ve iPhone İçin En İyi Matematik Çözme Programları

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

Maple Calculator ücretsiz ve güçlü bir matematik soru çözümü uygulamasıdır. Size sorunun yanıtlarını 2 ve hatta 3 boyutlu grafikler biçiminde verebilir ve adım adım çözümler sunar. Bu sayede matematik problemlerini görselleştirme avantajı da sağlar. Hatta kameranızı kullanarak sorularınızı girebilir ve bu sayede tek tuşla ödevinizi kontrol edebilirsiniz. Ancak bazı kullanıcılar menü sistemini kafa karıştırıcı bulabilir.

7.Wolfram Alpha

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

Wolfram Alpha, Matematiksel hesaplar yapan bilim insanlarının tercihlerinden biri olan Mathematica yazılımının geliştiricisi Stephen Wolfram’ın sahibi olduğu Wolfram Research tarafından geliştirilen bir bilgi motorudur. Kullanıcılara matematik, fizik, kimya, mühendislik, istatistikler, dilbilim, biyoloji, astronomi gibi birçok konuda hesaplamalar yapma ve bilgi edinme imkanı sunar. Karmaşık sorulara doğru yanıtlar ve adım adım açıklamalar verir.

Uygulamanın olumsuz yönü çalışması için İnternet’e bağlı olmanın gerekmesi. Ayrıca çözüm adımlarına ulaşmak için ücretli uygulamayı satın almanız gerekiyor. Bunun dışında gerek üst düzey bilimsel çalışmalar, gerekse de genel aramalar için çok iyi bir uygulama.

8.Microsoft Matematik Çözücü

Cihazlar: Android, iPhone ve iPad 

Microsoft Matematik Çözücü (Microsoft Math Solver – eski adıyla Microsoft Mathematics ve Microsoft Math), temel aritmetikten ileri düzey hesaplamalara ve integrallere kadar çeşitli matematik problemlerini çözmek için kullanabileceğiniz Microsoft tarafından geliştirilen bir programdır. Ücretsiz ve reklamsız bu program her öğrencinin bir çok ihtiyacını sağlayacaktır.

9.Desmos

Desmos, bir grafik çizme ve matematiksel hesaplama aracıdır. Özellikle matematik öğrencileri, öğretmenleri ve profesyoneller tarafından kullanılır. Desmos’un çevrimiçi platformu, kullanıcılara matematiksel ifadeleri girme, grafik çizme, eğrileri analiz etme, denklemleri çözme ve daha pek çok matematiksel işlemi gerçekleştirme imkanı sunar. Desmos’un matematik dersinde kullanımı sınırsızdır.

Desmos web, iOS ve Android cihazlarda ücretsizdir. Herhangi bir indirme işlemine gerek kalmadan tarayıcı üzerinden erişilebilir. Desmos, GeoGebra ve LaTeX gibi diğer matematik araçlarıyla entegre çalışabilir. Ayrıca etkileşimli beyaz tahtalarla eşleşerek öğretmenlerin grafikleri tüm sınıfa görüntülemesine olanak tanır.

10.Euclidea

Euclidea aslında bir oyun. Tam olarak bir matematik çözme programı değil. Ama adından da anlaşılacağı gibi, Öklid’in ünlü “Elementler” adlı kitabını temel alan bir oyun. Oyunda sadece pergel ve ölçüsüz cetvel kullanarak çeşitli geometrik şekiller çizmeniz gerekiyor.

Uygulamanın arayüzü GeoGebra tabanlı. Oyun merkezi verilen bir çemberin çizimi, iki noktası verilen doğrunun çizimi gibi basit sorularla başlıyor ve giderek karmaşıklaşıyor. (Verilen herhangi bir çemberin merkezini bulmak, bir doğruya dışındaki bir noktadan paralel çizmek vs.).

Uygulama okuldaki geometri derslerinde ihmal edilen geometrik çizim ve yer problemlerini ve antik çağ matematiğini kavramak açısından oldukça yararlı. Ayrıca problemler zaman zaman çok zor olabiliyor. Her problemin bir hedefi var. Önemli olan en az sayıda temel işlemle problemi çözmek. Siz bir problemi çözüyorsunuz ama daha az sayıda adım kullanan çözüme ulaşmadığınız sürece problemi tam olarak çözmüş kabul edilmiyorsunuz.

Bu yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz: Bilmeniz Gereken En İyi 8 Mobil Bilim Uygulaması


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu