Mühendislik ve Teknoloji

X-Ray’den Geçerken Neden Bilgisayarı Çantadan Çıkarmalıyız?

Geçtiğimiz son on yılda hava yoluyla seyahat eden herkes havalimanlarının giderek daha stresli bir yer haline gelmeye başladığının farkına varmış olmalıdır. Sonucunda bir yandan uçağa yetişme telaşı yaşarken öte yandan sıkı bir güvenlik kontrolünden geçmek kolay iş değildir.

X-Ray'den Geçerken Neden Bilgisayarı Çantadan Çıkarmalıyız?
Eğer X ışınları maddelerin içinden geçebiliyorsa, neden X-Ray cihazında bilgisayarı çantadan çıkarmamız gerekiyor?

Kemer, cüzdan ve hatta ayakkabı derken iş dönüp dolaşır fotoğraf makinesi, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi aygıtların çantadan çıkarılmasına gelir. Peki dizüstü bilgisayarınızın güvenlikle ne alakası var? Öncelikle sanılanın aksine, X-Ray bilgisayara ve diğer elektronik cihazlara bir zarar vermiyor. Durum, bundan çok daha farklı.

Aslına bakarsanız 11 Eylül 2001 hava yolculuğunu sonsuza dek değiştiren gün olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ABD’de gerçekleşen terörist saldırılardan sonra havaalanı güvenlik kurallarının neredeyse bir gecede, önemli ölçüde değişmesidir. Bu tarihten itibaren seyahat edenler uçağa binmeden önce arama için, ayakkabılarını, kemerlerini ve dış kıyafetlerini çıkarmak zorunda kalmıştı. Sıvı taşıma ile ilgili kısıtlama da yine bu tarih ile birlikte hayatımıza girdi.

X-Ray'den Geçerken Neden laptopu Çantadan Çıkarmalıyız?
11 Eylül terör saldırısı öncesinde havaalanı güvenlik önlemleri çok dada az prosedür içermekteydi.

Zaman içinde bu kurallar kısmen hafifledi. Sonunda, belirli tehditleri etkili bir şekilde tanımlamak için daha gelişmiş tarama yöntemleri hayatımıza girdi. Bu nedenle günümüzde bazı ülkelerde güvenlikten geçerken ayakkabılarınızı çıkarmanız artık gerektirmiyor. Ancak aynı şey diz üstü bilgisayarınız için henüz geçerli değil.

Bilgisayar X-Ray cihazı için neden bir sorundur?

Çantalarınızın ve cihazlarınızın geçtiği makine X-ray makinesidir. Dizüstü bilgisayarınızı çantanızdan çıkarmanızın ana nedeni, pilinin ve diğer mekanik bileşenlerinin, özellikle tarama sistemi eskiyse, X ışınlarının etkili bir şekilde nüfuz edemeyeceği kadar yoğun olmasıdır. Aynı şey tabletler ve kameralar gibi diğer cihazlar için de geçerlidir.

X-Ray laptop görüntü
X-Ray cihazında laptop görüntüsü. Dizüstü bilgisayarınızdaki bileşenlerin boyutu ve yapısı nedeniyle, X ışınları diğer malzemeler gibi bunlara nüfuz edemez.

Çantanızda bu eşyalar varken, güvenlik görevlileri taranan görüntüyü bir riskin mevcut olup olmadığını belirlemek için kullanamaz. Çantanın içindeki bir dizüstü bilgisayar, tehlikeli diğer öğelerin görülmesini de engeller. Ancak ayrı olarak tarandığında dahili bileşenleri ekranda ortaya çıkar. Hatta bazı durumlarda, bunun gerçekten çalışan bir bilgisayar olduğunu kanıtlamak için onu açmanız bile istenecektir. Buna neden gerek var diye merak ediyorsanız aşağıda görsel size bir fikir verecektir.

Kasım 2022’de yetkililer Richmond, Virginia’daki Richmond Uluslararası Havaalanında bir gezginin dizüstü bilgisayarının kasasının içinde bir bıçak fark etti.

Olası bir çözüm güvenlik görevlilerinin bir risk olup olmadığını belirlemek adına çantayı açıp kontrol etmeleri olacaktır. Ancak günümüzde bir çok kişinin benzer cihazları yanlarında taşıdıkları düşünülürse, bu sistemi oldukça yavaşlatacak bir uygulamadır.

Teknoloji Bu Soruna Bir Çözüm Bulacak mı?

Aslında buldu bile. Bazı havalimanlarında yolcuların dizüstü bilgisayarlarını çıkarmalarına gerek kalmadan çantalarını güvenlikten geçirmelerine olanak tanıyan gelişmiş 3D tarama özelliği bulunuyor. Dizüstü bilgisayarınızı çıkarmanız istenmiyorsa, bunun nedeni muhtemelen bu daha pahalı sistemlerden birinin kullanılmasıdır.

Yapay zeka sistemlerindeki gelişmeler de, havaalanı güvenliğinin geleceğini değiştirecektir. Şimdilik  taranan görüntülerdeki potansiyel tehditleri insanların tanımlaması gerekiyor. Ancak gelişmiş bir yapay zeka bunu bir görüntü veritabanını kullanarak çok daha hızlı yapacaktır. Ancak o vakte kadar uçağa zamanında yetişmek için evden erken çıkmaya ve zaman kaybetmemek adına X-Ray cihazından geçerken bilgisayarı çantadan çıkarmaya devam edeceğiz.

Yazının devamında ayrıca göz atmak isterseniz: Bir Havaalanında Ayakkabınızı Bağlamak İçin En İyi Yer Neresidir?


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Batuhan Erdik

Grafik tasarımcısı ve bilgisayar meraklısı...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu