Arkeoloji ve Coğrafya

Sanal Olarak Gezebileceğiniz 10 Bilim ve Teknoloji Müzesi

Oturduğunuz yerden dünyadaki en iyi bilim ve teknoloji müzelerinden bazılarını ziyaret edin.

Müzeler bilimin ve anlayışın kaleleridir fakat tüm bilim müzeleri doğal olarak bir değildir. Bazı müzeler büyüklükleri ile bazıları ise sergilerinin kalitesi ile diğerlerinden ayrılırlar. Bu müzelerin birçoğunu günümüzde sanal turlar yardımıyla da ziyaret etmek mümkün. En kısa zamanda koridorlarında dolaşmak isteyeceğiniz bu müzelerden bazılarına göz atalım.

Doğa Tarihi Müzesi – İngiltere

Doğa Tarihi Müzesi - Londra, İngiltere

Londra´da bulunmakta olan Doğa Tarihi Müzesi dünyadaki en iyi bilim müzelerinden biri. İsminden de anlaşılacağı üzere müzedeki sergiler doğa tarihi üzerine yoğunlaşmış olup çeşitli hayvanlar, bitkiler, insan biyolojisi, mineraller ve doğal kaynaklar üzerine doyurucu bilgiler sunuyor. İlk kez 1881´de hizmet vermeye başlayan müze yılda 5 milyon ziyaretçi ağırlıyordu. Doğa tarihiyle ilgili her şeyi seviyorsanız, bu müzeyi sanal bir tur ile gezmek isteyebilirsiniz. Müzeyi ziyaret etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Galileo Müzesi – İtalya

Galileo Müzesi (İtalyanca: Museo Galileo), eski adıyla Enstitü ve Bilim Tarihi Müzesi İtalya’nın Floransa şehrinde bulunan bir müze. Bu müze 1972 yılında Floransa Üniversitesi tarafından kurulmuş. Müzede bilimin gelişimine yön veren bir çok eser sergileniyor, bilim tarihinin en önemli süreçlerinin bazılarına ev sahipliği yapıyor. 15. ve 19. yüzyıl arasındaki bilimsel gelişmeleri konu alan Galileo Müzesi, steteskoplar, büyük küreler, bilimsel ölçüm cihazları pusula ve teleskop gibi bilimsel aygıtların örneklerinin bulunduğu eşsiz bir yer. Müzede aynı zamanda İtalyan astronom, fizikçi, matematikçi, filozof ve bilimsel yöntemin öncülerinden Galileo Galilei’nin orijinal aletlerini de görmek mümkün. Sanal tur için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 Mines of Mercury – Maden Müzesi – İtalya

Müzeden bir görüntü

Madenler ve madencilik tarihi ile ilgilenenlerin keyif alacağı bir müze İtalya Santa Fiora’da bulunan Mines of Mercury müzesidir. Müze, mineraller, nesneler ve çalışma aletleriyle döşenmiş altı odaya ve bulunduğu Amiata Dağı’ndaki maden dünyasıyla ilgili bir dizi tarihi, teknik, antropolojik ve sosyal temayı gösteren yirmi iki panele ayrılmış durumda. Gezinmek isterseniz.

The National Museum of Computing – İngiltere

Bilgisayar tarihi ile ilgileniyorsanız, Ulusal Bilgi İşlem Müzesi’nin sanal turuna katılmak isteyebilirsiniz. Müze, dünyanın en büyük çalışan bilgisayar koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor ve dünyayı değiştiren bu teknolojinin 1940’lardan günümüze tarihini takip ediyor. Detaylar bu bağlantıda.

Deutches Museum – Almanya

Deutches Museum

Almanya’daki Deutches Museum dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi. Esasen müze Isar nehrinde kendine ait olan bir ada üzerinde bulunuyor ve görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor. 50’den fazla bilim dalından 28000’in üzerinde obje müzede sergileniyor. Tüm sergiler görülmeye değer olmakla birlikte öne çıkan sergilerden biri İspanya’daki Altamira Mağarası’nın yeniden yapımına dair olan. Görsel olarak çok özel ve büyüleyici bir tecrübe ziyaretçileri bekliyor. Online olarak bir kısmını incelemeniz mümkün.

Bilim Müzesi – İngiltere

Bilim Müzesi – Londra

2017 yılında 160. yıldönümünü kutlayan Londra Bilim Müzesi’nde; aralarında dünyanın ilk buhar makinesi, ilk buharlı lokomotif ve ilk daktilo gibi antikaların yer aldığı 300 binden fazla obje var. Bu müzeyi özel kılan özelliği, merkezin bilim-sanat ortaklığı başlığı altında pek çok etkinlik etkinliklere imza atması. Müze yılda 3,3 milyon kişiyi çekmesine rağmen ücretsiz. Yalnızca bazı geçici sergiler için para talep ediliyor. İncelemek isterseniz.

Smithsonian Enstitüsü Ulusal Doğa Tarihi Müzesi – ABD

ABD hükümeti tarafından yönetilen tek müze olma unvanına sahip Smithsonian Enstitüsü, dünyanın en etkileyici müzelerinden biri olarak görülüyor. 137 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan müzenin ilgi alanları arasında ise bilim, teknik, sanat, kültür ve tarih başta olmak üzere insan, doğa ve teknoloji konuları var. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan Smithsonian Enstitüsü’nü, yılda ortalama 7 milyon insan ziyaret ederken, ABD genelinde bazı önemli global toplantılar için de bu müzenin ilgili sempozyum odaları kullanılıyor. Bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Ontario Bilim Merkezi – Kanada

Ontario Bilim Merkezi

İnteraktif sergileri ile ön plana çıkan Ontario Bilim Merkezi 1969 yılında açılmış olup jeolojiden insan anatomisine, astronomiden iletişim teknolojilerine birçok konuyu ele alıyor. Toronto’da turizmin ön plana çıkan unsurlarından olan müze kuruluşundan itibaren 52 milyondan fazla kişiyi ağırladı. Müzeyi tamamen gezemeseniz de interaktif uygulamalara dahil olabilirsiniz.

Langley Araştırma Merkezi, NASA

Virginia’da bulunan Langley Araştırma Merkezi, NASA’nın saha merkezlerinin en eskisidir. Langley ve Glenn Araştırma Merkezi, tesislerini sanal turlar aracılığı ile gezebiliyorsunuz. Bu turlarla, tarihin en önemli teknolojik icatlarından bazılarını evinizden hiç ayrılmadan görebilirsiniz. Ayrıca Houston’daki Uzay Merkezi sanal turlar, artırılmış gerçeklik deneyimi ve uzay keşfiyle ilgili videolar sağlayan harika bir uygulama sunuyor.

Boston Bilim Müzesi

1830’da kurulan Yıllık ortalama 1,5 milyon kadar turist çeken Boston Museum of Science, barındırdığı 700’den fazla etkileşimli sunum ile ilgi çeker. Dijital sergiler, videolar ve sesli sunumlar üretmede uzun bir lider olma geçmişi var olan bu müzenin sanal turları da bu nedenle oldukça ilgi çekici. Göz atmak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak: 11+ Science and Tech Museums You Can Tour Virtually; https://interestingengineering.com/

Matematiksel

Bir Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş, bana çok yardımcı oldu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.