Matematik İle Aranız Kötü mü? Yine de Bir Yazılımcı Olmanız Mümkün

Kod yazmayı öğrenmek ve yazılımcı olmak mı istiyorsunuz? Ancak matematik ile aranız iyi olmadığı için buna bir türlü cesaret edemiyor musunuz? O zaman iletişim becerilerinizi geliştirmeye başlayın. Kodlamanın uzun zamandır matematik becerileri ile alakalı olduğu düşünülüyordu. Ancak yakın zamanda yapılan bir çalışma bunun yanlış olduğunu ortaya koydu.

Washington Üniversitesi tarafından yayımlanan çalışmaya göre programlama dilleri öğrenmek için, dil öğrenmeye olan yatkınlık matematik becerilerinden daha önemli. Bunun sebebi de aslında bir kod yazmanın ikinci bir dil öğrenmeye benzemesi. Sonuçta kod yazmak için de yeni bir gramer ve kelimeler öğreniyoruz. Sonrasında da bunların belirli bir fikri ifade etmesi için ne şekilde bir araya geleceğini anlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle bu ilişki aslında kulağa oldukça mantıklı geliyor.

Dil Öğrenimi Ve Kodlama Arasındaki İlişki

Washington Üniversitesi’nde nörobilimci olan çalışmanın baş yazarı Chantel Prat, beyinlerin nasıl öğrendiğini incelemek için yıllarını harcadı. Güçlü dil becerilerine sahip olan kişilerin bilgisayar programlamayı öğrenmede de iyi olabileceğine dair bir sezgisi vardı.

Dil öğrenimi ve programlama arasındaki bilişsel bağlara ilişkin çalışmalar olsa da, eldeki verilerin bir kısmı oldukça eski durumdaydı. Bu nedenle Prat ve meslektaşları bir çalışma yapmaya karar verdi. Çalışmada popüler bir bilgisayar programlama dili olan Python’a giriş dersi almak için kodlama deneyimi olmayan bir grup anadili İngilizce olan kişiyi inceledi.

Birçok kodlama dilinin temellerini öğreten popüler bir web sitesi olan Codecademy’de Python derslerine başlamadan önce; Prat ve meslektaşları, 36 katılımcıyı beyin taramasına soktular. Prat 2016 yılında ikinci bir dil öğrenme konusunda yaptığı bir çalışmada da aynı tekniği kullanmıştı. Bu çalışmada katılımcıların yüzde 60’e varan doğruluk oranı elde etmişti.

Sonrasında bu kişiler, çeşitli becerilere yönelik yeteneklerinin belirlenmesi için çeşitli yazılı testler çözdüler. Beyin aktiviteleri incelendi. Ve elde edilen tüm sonuçlar kodlamayı ne kadar kolay öğrendikleriyle karşılaştırıldı. Sonunda araştırmacılar başta da aktardığımız sonuca ulaştılar. Bir kişinin bir bilgisayar dilini öğrenmedeki başarısı, kişinin sayılar ile olan ilişkisinden ziyade, dil yeteneğinin, hafızanın ve akıl yürütmenin bir sonucuydu.

Matematik Sadece Sayılar İle İlişkili Değildir

kodlama eğitimi

Ancak sizi hemen mutlu etmeyelim. Araştırmacılarında eklediği gibi bu bulgu, kodlama öğrenen kişilerin matematik bilmesine gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Durum tam aksi. Kodlamanın mantığını yanlış anlamamız aslında matematiğin mantığını yanlış anlamamızdan kaynaklanıyor. Matematik temelinde sayısal hesaplamalar ile göründüğü kadar fazla ilgili değildir. Sonuçta dil yeteneği ile matematik arasında da ilişki olduğu daha öncelerde kanıtlanmıştır.

Beynin kodlamayı nasıl öğrendiği ve neden bazı insanların bu konuda diğerlerinden daha iyi olduğu hakkında daha anlaşılması gereken çok şey var. Prat, iki dil bilen kodlayıcıları ve anadili İngilizce olmayan insanları analiz etmek için takip çalışmaları planladığını söylüyor. Ayrıca Python kadar kolay okunamayan Java, C++ ve ARM gibi diğer dillerin, yeni öğrenenler için daha büyük zorluklar doğurabileceğini de ekliyor.

Programcılar hakkında, özellikle de kimin iyi bir programcı olacağı konusunda pek çok varsayım vardır. Programlama birçok iş için bir ön koşul haline geldiğinden, programlamayı öğrenme hakkında uzun süredir devam eden varsayımları sorgulamanın zamanı gelmiş olabilir.


Okuma Önerileri:


Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • Not a ‘math person’? You may be better at learning to code than you think; Yayınlanma tarihi: 2 Mart 2020; Bağlantı: https://www.sciencedaily.com
  • Learning to Code? Strong Language Skills Matter More Than Being Good at Math; yayınlanma tarihi: 5 mart 2020; Bağlantı: https://www.discovermagazine.com/

Dip not:

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar
Başa dön tuşu