Bilgisayar ve Yazılım

Makine Öğrenimi İle 54 Roma İmparatoru Hayata Döndürüldü

Kanadalı tasarımcı, Makine Öğrenimi ile Roma İmparatorlarının Gerçeğe Benzeyen Görüntülerini Oluşturuyor.

Normal hayatta her gün bir Roma imparatoruyla karşılaşmıyor olabilirsiniz ama Tasarımcı Daniel Voshart sayesinde bu da artık mümkün.

Tasarımcı Daniel Voshart, makine öğrenimi araçları ve sanatsal yetenekleri sayesinde 54 Roma imparatorunun gerçekçi görüntülerini oluşturdu.
Voshart oluşturduğu yüzleri geleneksel taş büst görüntülerine dayanarak ortaya çıkarttı.

Herhalde karantina sürecini geçirmenin en ilginç yolu bu olmalı ki zaten Voshart bunu yapmasının nedeninin karantina olduğunu da bloğunda açıkladı.


Voshart’ın 54 Roma imparatoru

Sanatı Gerçek Hayata Geçirmek

Görüntü yönetmeni ve sanal gerçeklik tasarımcısı Voshart, bu inanılmaz gerçekçi görüntüleri oluşturmak için makine öğrenimi, Photoshop, yapay sinir ağı, sanatsal yeteneği ve araştırmalarından yararlandı.

Voshart, Live Science’ın raporuna göre gerçekçi yüz şekilleri, özellikleri, saç ve cilt oluşturmak için yaklaşık 800 büstü analiz eden ve ardından renk ekleyen Artbreeder adlı yapay sinir ağını kullandı.

Voshart imparatorları gerçek hallerine benzetmek için imparatorlar ile ilgili açıklamaları, çizimleri, paralardaki resimleri ve günümüze ulaşmış büstlerini inceledi ve daha sonra Artbreeder ile yaptığı resimlere araştırmalarını uyguladı.

“İlk önce Photoshop da çalışmama başlar sonra yaptığımı Artbreeder’e ekleyip üzerinde değişiklikler yaptıktan sonra geri Photoshop’a dönüp toparlamasını yapıyorum. Bu işlem sonuç olarak çok gerçekçi bir görünüm ortaya çıkarıyor.”

Nero, MS 54’te üvey babası İmparator Claudius’un ölümünden sonra 17 yaşında imparator oldu. 

Voshart’ın resimlerinde farklı imparatorların farklı ten tonları var. Voshart bunun nedeninin ten renginin “Doğum yerlerinden ve U.V. güneş ışınlarına maruz kalma oranlarından” dolayı olduğunu söyledi.

Voshart açıklamasında tüm sanat eserlerini ve metinleri toparlamasının yaklaşık iki ay ve her bir portrenin oluşturulması yaklaşık 15 ila 16 saat sürdüğünü söyledi.

Görüntüler, bir insan zihninin ve yapay zekanın birlikte yaratabileceklerinin inanılmaz bir temsilidir.

Voshart’ın daha fazla rekonstrüksiyonunu kendi web sitesinde inceleyebilirsiniz.

Okuma Önerisi: Roma İcatları: Antik Romalılar Yaşadığımız Dünyayı Nasıl Değiştirdiler?

Kaynak: Designer Creates Lifelike Images of Roman Emperors with Machine Learning; https://interestingengineering.com/designer-creates-lifelike-images-of-roman-emperors-with-machine-learning

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler