Mühendislik ve Teknoloji

Bilgisayarınız mı Çöktü? Nedeni Kozmik Işınlar Olabilir!

Bilgisayarınız çökerse, bunun nedeni milyonlarca yıl önce evrende bir yerde patlayan bir yıldız olabilir.

Yıldızlar ve diğer objeler etraflarına durmaksızın foton, proton, nötrino gibi atom parçacıkları yayar. Mesela belki de tam şu anda bir yerde patlayan bir yıldız, bir çok parçacığı Kozmosun derinliklerine yolladı. Işık hızına yakın hızlarda hareket eden bu parçacıklara kozmik ışınlar diyoruz.

Kozmik Işınlar Nereden Geliyor?

Mesela her sani­ye yaklaşık 100 milyar civarı nötrino Güneş’ten gelir ve içimizden geçip gider. Nötrinolar diğer madde parçacıklarıyla nadiren etkileşimde bu­lundukları için, bu hissedebileceğiniz veya endişe etmeniz gereken bir durum değildir. Zaten bu nedenle de hayalet parçacıklar olarak isimlendirilir.

İnsan yaşamı için en tehlikeli olanlar, proton­lar veya atomik çekirdekler gibi ağır yüklü parçacıklardır. Neyse ki Dünya’nın atmosferi sayesinde koruma altında oluruz. Dün­ya’ya çarpan yüksek enerjili parçacıkların çoğu, atmosferdeki hava ve gaz molekülleriyle buluştuğunda dağılıp parçalanırlar. Sonrasında da bu ışınlar yeryüzünden emniyetle uzaklaştırılır ve Van Allen kuşakları diye adlandırılan iki bölgeye sürülür.

Kuzey Işıkları Diğer Adıyla Aurora Borealis
Kuzey ışıkları, diğer adıyla Aurora borealis. Aurora borealis” terimi Kuzey yarımkürede olan aurora’yı belirtirken, Güney yarımkürede görülen aurora “aurora australis” olarak bilinir. Ancak, Güney Kutbu, Kuzey Kutbundan daha elverişsiz olduğundan, güney ışıklarını görmek genellikle daha zordur.

Ancak bu süreçte de aurora borealis veya aurora australis (kuzey ve güney ışıkları) yani Dünya’nın Kuzey veya Güney Kutuplarında oluşan ışıklar ortaya çıkacaktır.

Kozmik Işınlar Nereden Geliyor?

Yaklaşık 100 yıl önce, öncü Avusturyalı fizikçi Victor Hess bir sıcak hava balonuna atladı ve dünya yüzeyinden 5,3 kilometrelik baş döndürücü yüksekliğe tırmandı. Neden? Çünkü o da, zamanının birçok bilim insanı gibi, iyonlaştırıcı radyasyonun tam olarak nereden geldiğini merak ediyordu.

Bilgisayarınız mı Çöktü? Nedeni Kozmik Işınlar Olabilir!
Victor Hess’in balon gezisi, kozmik ışınların incelenmesinde bir temel olacaktı.

Hess’in en büyük başarısı, yükseklik arttıkça iyonlaştırıcı radyasyon seviyelerinin de arttığını ve dolayısıyla radyasyonun uzaydan gelmiş olması gerektiğini göstermesiydi. Böylece bu radyasyona “kozmik ışınlar” adı verildi. Hess ise çalışmalarından dolayı 1935 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. O zamandan beri bilim insanları bu kozmik ışınların nereden geldiğini merak ediyorlar. O günden bugüne çok yol kat ettik ve bu ışınların kökenleri hakkında çok şey öğrendik.

Kozmik ışınların Dünya’ya farklı enerji aralığıyla geldiğini biliyoruz. Düşük enerjili kozmik ışınların kaynağı güneştir. Orta enerjilerdeki kozmik ışınlar muhtemelen ölü yıldızların (süpernova), patlamasıyla ortaya çıkmıştır. Ancak en yüksek enerjili kozmik ışınların kesin kaynağını hâlâ tam olarak bilmiyoruz. Bu parçacıkların galaksi dışı kaynaklardan geldikleri düşünülmektedir.

Bilgisayarınız mı Çöktü? Nedeni Kozmik Işınlar Olabilir!
En düşük enerjili kozmik ışınlar (sarı bant) güneşten gelir, orta enerjili kozmik ışınlar (mavi bant) galaksimizden kaynaklanırken, en yüksek enerjili kozmik ışınlar ise büyük ihtimali ile (mor bant) galaksi dışı kökenlidir.

Bugüne kadar Dünya’ya çarpan en yüksek enerjili parçacık olarak kaydedebildiğimiz kozmik ışın 1020 eV gücündedir. Rekor kıran bu uzay parçacığı o kadar hızlı gelmiş­tir ki fizikçiler bu parçacığa “Oh My God Particle” yani Aman-Tanrım parçacığı ismini vermişlerdir.

Kozmik Işınlar nedir
NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu’ndan alınan görüntüler,. Bu görüntü süpernova kalıntılarının görünür ışıktan milyar kat daha enerjik radyasyon yaydığını gösteriyor. Görüntüler, kozmik ışınların kaynağını anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor.

En güçlü insan yapımı hızlandırıcılar tarafından üretilen parçacıklardan on milyonlarca kez güçlü olan bu kozmik ışın karşında fizikçilerin şaşkınlığını verdikleri isimden anlamanız olasıdır. Ancak bu derece yüksek enerji seviyesindeki parçacıklar aslında tahmin edebileceği­nizden çok daha yaygındır.

Kozmik Işınlar İle Bilgisayarlarımızın Bağlantısı Nedir?

Aslında bakarsanız her saniye, kabaca 100.000 kozmik ışın, Dünya atmosferinin her bir metrekaresine çarpıyor.  Siz, aileniz ve bazen bilgisayarınızdaki, telefonunuzdaki veya diğer cihazlarınızdaki transistörler de buna dahildir.

Kozmik Işınlar nedir
Kozmik ışınlar görünmezdir ancak sürekli olarak Dünya’daki her şeyden geçerler. Uzayın her köşesinde bu kozmik ışınlar karşımıza çıkıyor. Kozmik ışınların nereden gelmediğini bilmek, bilim adamlarını bunların kökenlerini belirlemeye bir adım daha yaklaştırıyor

Az evvel kozmik ışınların bir çok biçimde bizimle temas halinde olduğundan bahsetmiştik. İşte bu olay belli koşullar altında bilgisayarlarda soft error adı verilen sorunların ortaya çıkmasına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu hatalar temelinde kalıcı herhangi bir donanım hasarı yapmazlar, ancak düzeltmek için yeniden başlatmayı gerektirebilirler.

Ancak kimi durumlarda kozmik ışınlar daha büyük sorunların ortaya çıkmasına da neden olur. IBM’de görev alan Fizikçi James F. Ziegler, kozmik ışınların bilgisayarlar üzerindeki sinir bozucu etkisini 1979’da keşfetti. Ziegler ve diğer IBM araştırmacıları, Dünya üzerindeki belirli yerlerin daha ağır kozmik ışın bombardımanı yaşadığını da kaydetti. 

Örneğin Güney Asya’daki şehirler, Amerika’nın yaklaşık yarısı kadar kozmik ışın yağmuruna maruz kalıyordu. Bu farkın temel olarak rakımla alakalı olduğu düşünüldü. Sonuçta bir yerin rakımı yani deniz seviyesinden ne kadar yüksek olduğu, atmosfer ile ilişkilidir. Rakım ne kadar yüksek olursa, atmosfer o kadar az koruyucu olur.

Kozmik Işınlar Gelecekte Daha da Büyük Sorunlar Yaşanmasına Neden Olacaktır

Bu nedenle yeraltında tutulan bir bilgisayar hiç bir sorunla karşılaşmaz. Ancak, uçaktaki bir bilgisayarın kozmik ışın kaynaklı bir sorun yaşama olasılığı Dünya’daki konumuna bağlı olarak 10 ila 300 kat daha fazla olacaktır. Bu, uçaklardaki bilgisayar sistemleri için özellikle hayati önem taşır.

Kozmik Işınlar nedir
Kozmik ışınlar çok fazla engel yaratır. Bu yüzden bilim adamlarının yeraltının derinlik­lerine inmeleri gerekir. Yerin bir kilometre altında, kozmik bombardımanlar yer­ yüzündekinin milyonda biri kadardır.

Mikroçipler daha yaygın hale geldikçe ve daha küçük transistörleri daha dar alanlara yerleştirdikçe, mühendisler kozmik ışınların çip tasarımcıları ve kullanıcıları için daha fazla endişe kaynağı olmasını bekliyor. Ne yazık ki bizlerin evimizde kozmik ışın riskini azaltma şansı yoktur. Yapılacak en iyi şey aslında uzun süre denenmiş ve geçerliliği doğrulanmış şeydir. Üzerinde çalıştığınız her şeyi sık sık kaydedin.


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Batuhan Erdik

Grafik tasarımcısı ve bilgisayar meraklısı...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu