Astronomi ve Kozmoloji

Doğanın Büyüsü: Kuzey Işıkları Diğer Adıyla Aurora Borealis

Kuzey ışıkları, diğer adıyla Aurora borealis. Kim görse büyüleniyor. İzleyenlere büyüleyici, dramatik, nefes kesici bir an sunuyor bu ışıklar.

Peki bu göz kamaştırıcı doğal fenomene ne sebep oluyor?

Güneş sistemimizin merkezinde, gezegenimizde yaşamı sürdüren ve sisteme adını veren sarı yıldız olan güneş yer alır. Ana yıldızımız ekseni üzerinde dönerken güneşin birçok manyetik alanı deforme olur ve bükülür.

Bu alanlar birlikte düğümlendiğinde patlar ve güneş lekeleri oluştururlar. Genellikle bu güneş lekeleri çiftler halinde ortaya çıkar; en büyüğü Dünya çapının boyutunun birkaç katı olabilir.

Güneşin merkezinde sıcaklık 15 milyon derece Santigrat’tır. Yüzeyinde sıcaklık arttıkça ve düştükçe, güneş kaynar ve kabarır. Parçacıklar, yıldızın yüzeydeki güneş lekesi bölgelerinden kaçar ve güneş rüzgarı olarak bilinen plazma parçacıklarını uzaya fırlatır.

Bu rüzgarların Dünya’ya ulaşması yaklaşık 40 saat sürer. İşte bu plazma parçacıklarının fırlatılması aurora borealis olarak bilinen büyüleyici ışıklara neden olabilir.

Aurora Borealis sadece Dünya’da değil, güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerde de görülür. Güneş sistemimizdeki gaz devlerinin (Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün) her biri kalın atmosferlere ve güçlü manyetik alanlara sahiptir ve her birinin auroraları vardır. Ancak bu auroralar farklı koşullar altında oluşturulduklarından Dünya’dan biraz farklıdır.

Venüs, genişletilmiş manyetik alanı tarafından üretilen bir aurora’ya sahiptir. Küresel auroralar için çok ince bir atmosfere sahip olan Mars, kabuktaki manyetik alanlar nedeniyle yerel auroralar oluşturur.

NASA’nın MAVEN (Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim) uzay aracı, Mars atmosferine çarpan enerjik parçacıkların ürettiği yaygın kuzey yarımküre auroraslarını tespit etmişti.

Güneş lekeleri ve döngüleri

Kuzey ışıklarının en görkemli görüntülerine neden olan güneş lekeleri ve güneş fırtınaları yaklaşık 11 yılda bir meydana gelir. Güneş döngüsü 2013’te zirve yaptı, ancak bu zirve bir yüzyıldaki en zayıf güneş maksimumuydu.

Güneş döngüleriyle ilgili kayıt tutulması ve güneş aktivitesinin akışı 1749’da başladığından beri 22 tam döngü oldu. Araştırmacılar uzay hava olaylarını izliyorlar çünkü yörüngedeki uzay aracını etkileme, dünyadaki güç şebekelerini ve iletişim altyapısını devre dışı bırakma ve kuzey ve güney ışıklarının normal görüntülerini artırma potansiyeline sahipler.

Okuma Önerisi: Güneşin Çekilmiş En Net Fotoğrafı

Parçacıklar ve kutup çekimi

Dünya sürekli olarak yaşamın geleceğini tehdit edebilecek radyasyon ve uzaydan gelen diğer manyetik dalgalarla bombalanır. Çoğu zaman, gezegenin kendi manyetik alanı, güneşten olanlar da dahil olmak üzere potansiyel olarak zararlı bu ışınları ve parçacıkları saptırmak için çok yoğun tepki verir.

Güneşten boşaltılan parçacıklar, manyetik kuzey ve güney kutuplarına karşı dayanılmaz bir şekilde çekilmeden önce Dünya’ya doğru yaklaşık 150 milyon km seyahat eder. Parçacıklar Dünya’nın manyetik kalkanından geçerken, gökyüzündeki ışıkların göz kamaştırıcı görüntüsüyle sonuçlanan oksijen, azot ve diğer elementlerin atomları ve molekülleri ile karışırlar.

Dünya’nın Kuzey Yarımküre’sindeki auroralara “aurora borealis” denir. Güney Yarımküre’deki Antarktika gökyüzünü aydınlatan auroralar “aurora australis” olarak bilinir.

Renklere ne sebep olur?

Aurora borealis ile en sık ilişkilendirilen renkler pembe, yeşil, sarı, mavi, menekşe ve bazen turuncu ve beyazdır. Tipik olarak, parçacıklar oksijen ile çarpıştığında, sarı ve yeşil renk üretilir. Azot ile etkileşimler kırmızı, mor ve bazen de mavi renkler üretir.

Çarpışma türü, gökyüzünde görünen renklerde de bir fark yaratır: Atomik azot mavi görüntülere neden olurken, moleküler azot mor ile görüntüler verir. Renkler yükseklikten de etkilenir.

Genellikle yeşil ışıklar, 240 km’ye kadar yüksekte, kırmızı ise 240 km üzerinde, mavi genellikle 96,5 km’ye kadar görünürken mor ve menekşe renk 96 km’den yükseklere kadar görülebilir.

Auroral ışıkların tarihçesi

Bin yıldır, ışıklar hakkında spekülasyonlar, batıl inançlar oluşmuştur. Fransa’daki mağara resimlerinde 30.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen örnekleri vardır.

Kuzey ışıklarının nedeni tam anlaşılmadan önce bu ışıklar savaş veya yıkım habercisi olarak kabul edilmiştir. Aristoteles, Descartes, Goethe ve Halley dahil olmak üzere birçok klasik filozof, yazar ve astronom, çalışmalarındaki kuzey ışıklarına atıfta bulunur.

1616’da gökbilimci Galileo Galilei, bu ışıkları tanımlamak için aurora borealis adını kullandı. İsim; şafağın efsanevi Roma tanrıçası Aurora’yı ve kuzeyin rüzgarı için Yunanca Boreas’tan gelmektedir.

Aurora australis veya güney ışıkları, güney kutup bölgesi çevresinde meydana gelir. Ancak, Güney Kutbu Kuzey Kutbundan daha elverişsiz olduğundan, güney ışıklarını görmek genellikle daha zordur.

Kuzey Işıkları en iyi nereden izlenir?

Kuzey ışıklarını görmek için en iyi yerler Alaska ve Kuzey Kanada’dır, ancak bu geniş, açık genişlikleri ziyaret etmek her zaman kolay değildir. Norveç, İsveç ve Finlandiya da mükemmel görüş noktaları vardır. Özellikle aktif güneş patlamaları dönemlerinde, ışıklar İskoçya’nın güneyi ve kuzey İngiltere’den de görülebilir.

Işıklar ne zaman görülür?

Kuzey ışıkları her zaman mevcuttur, ancak daha düşük ışık kirliliği seviyeleri ve berrak, temiz hava nedeniyle kış mevsimi genellikle onları görmek için en iyi zamandır.

Eylül, Ekim, Mart ve Nisan, aurora borealis görmek için en iyi aylardan bazılarıdır. Güneş lekesi aktivitesi en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra ışıkların iki güne kadar daha parlak ve aktif olduğu bilinmektedir.

Kaynak
https://www.space.com/15139-northern-lights-auroras-earth-facts-sdcmp.html

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.