Matematik Öğrenelim

ABC Varsayımını Çözen Yada Çürüten Matematikçiye 1 Milyon Dolar Var

Sayı teorisindeki olağanüstü varsayımlardan biri olarak adlandırılan ABC varsayımıakla gelen en basit denklemlerden biriyle başlar: a + b = c.

ABC Varsayımını Çözen Yada Çürüten Matematikçiye 1 Milyon Dolar Var

Sayı teorisyenleri için 2012 yılı, inişli çıkışlı bir yolculuk gibiydi. Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden ünlü matematikçi Shinichi Mochizuki, alandaki en önemli açık bulmacalardan biri olan abc varsayımının bir kanıtını yayınladı. 

Shinichi Mochizuki önemli başarılara imza atmış bir matematikçiydi. Kendisi bu varsayımın ispatına yaklaşık 20 yılını harcamıştı. Sonucunda ortaya 500 sayfalık bir çalışma çıkmıştı. Ancak bir sorun vardı. Sunduğu ispat sayfalarca tanım ve teoremlerle doluydu. Bunun sonucunda da pek çok matematikçi onun ispatını anlayamayacaktı.

ABC Varsayımını Çözen Yada Çürüten Matematikçiye 1 Milyon Dolar Var
Shinichi Mochizuki, Japon bir matematikçi ve teorik fizikçidir. 1969 doğumlu olan Mochizuki, Kyoto Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak görev yapmaktadır. Özellikle sayılar teorisi ile ilgili çalışmaları ile tanınır. Mochizuki’nin en çok dikkat çeken çalışmalarından biri, “ABC Varsayımı” adı verilen ve bir sayılar teorisi sorunuyla ilgili olan teoremi ile ilgilidir.

Ayrıca matematikçi meslektaşlarının ispatının detaylarını anlamaları için işi de kolaylaştırmadı. Sonuçlarını yurtdışında sunmayı reddetti, bu nedenle konuyla ilgili birçok konferans onsuz düzenlendi. 2018’de matematikçi Peter Scholze ve meslektaşı Jakob Stix ” ABC Neden Hala Bir Varsayımdır?” başlıklı makaleyi yayınladığında sorun nihayet doruğa ulaştı. Kendileri Mochizuki’nin kanıtında “ciddi” bir sorun bulduklarını iddia ettiler. Hatta konuyu Mochizuki ile tartışmak için Japonya’ya bile gittiler. Ancak üç uzman ortak bir anlayışa varamadı. 

2021’de Mochizuki baş editörü olduğu Publications of the Research Institute for Mathematical Sciences dergisinde, çalışmasının gözden geçirilmiş bir versiyonu yayınlandı. Ancak bu yayın da tartışmaları hafifletmedi. Çünkü çalışmanın hakem değerlendirmesi bir türlü yapılamıyordu.

ABC Varsayımı İçin Milyon Dolarlık Motivasyon

Sorunu çözmek için Haziran 2023’te Japon medya ve telekomünikasyon şirketi DWANGO’nun kurucusu Nobuo Kawakami’nin aklına bir fikir geldi. Mochizuki’nin kanıtındaki doğal bir kusuru gösteren bir makale yazan ilk kişiye 1 milyon dolar para ödülü teklif etti.

Matematikçi Shinichi Mochizuki’nin Evrensel Teichmüller teorisi, 2012’de yayımlanmasından bu yana tartışmalara yol açtı ve hiç kimse bunun doğru olup olmadığı konusunda hemfikir olamadı. 
Şimdi, meseleyi çözmek için 1 milyon dolarlık bir ödül veriliyor

Yani doğruluğu on yılı aşkın süredir tartışılan, anlaşılması güç bir matematik teorisini kanıtlayan veya çürüten herkes 1 milyon dolara sahip olabilir. Kawakami hangi hakemli yayının bu ödülü alacağına kendisi karar verecek. Verilen ödülün miktarı da makaleye yapılan katkılara göre değişecek. Şirket bu ödülün daha fazla matematikçiyi alanda çalışmalar yapmaya teşvik edeceğini düşünüyor. Şimdi konuya yabancı olanlar için akla takılan soruya cevap verelim.

ABC Varsayımı Nedir?

Sayı teorisindeki olağanüstü varsayımlardan biri olarak adlandırılan ABC varsayımıakla gelen en basit denklemlerden biriyle başlar: a + b = c . Burada a , b ve c sayılarının pozitif tam sayılar olduğu varsayılır. Ayrıca bu sayıların herhangi bir ortak asal çarpanı paylaşmamaları gereklidir. Örneğin 8 + 9 = 17 veya 5 + 16 = 21 denklemini düşünebiliriz. Ancak 6 + 9 = 15 doğru değildir. Çünkü 6, 9 ve 15’in hepsi 3’e bölünmektedir.

Çok kolay diye düşündüyseniz haklısınız. ABC varsayımı gerçekten de kolay biçimde başlar. Ancak kısa sürede işler giderek karmaşıklaşır. Böyle bir denklem verildiğinde kontrol etmek için, üç sayıdan herhangi birini bölen tüm asal sayılara bakabiliriz. Örneğin 5 + 16 = 21 denklemi için asal sayılarımız 5, 2, 3 ve 7’dir. Bunları birbirleriyle çarpmak ise 210 sonucunu verir. Bu denklemdeki sayılardan çok daha büyük bir sayıdır.

Buna karşılık, 5 + 27 = 32 denkleminin asal sayıları 5, 3 ve 2 olacaktır. Bunların çarpımı ise 30’dur. Bu orijinal denklemdeki 32’den daha küçük bir sayıdır. Diğer abc üçlüleriyle oynamaya başlarsanız, bu ikinci senaryonun son derece nadir olduğunu göreceksiniz. Örneğin, a ve b’nin 1 ile 100 arasında olduğu 3.044 farklı üçlü arasında, asal sayıların çarpımının c’den küçük olduğu yalnızca yedi tane vardır.

İlk kez 1980’lerde formüle edilen ABC varsayımı, bu tür üçlüler ile daha genel olarak abcn yapısındaki denklemler ile ilgilidir. Burada n için 1’den büyük bir üs seçerseniz c’nin seçtiğiniz üsse göre asal çarpanların çarpımından daha büyük olduğu yalnızca sonlu sayıda abc üçlüsü olacağını bize söyler.

ABC Varsayımı Neden Önemlidir?

a + b = c denklemi çok basit olduğundan, birçok başka problem de onunla ilişkilidir. Örneğin, Fermat’ın son teoremi 1990’ların ortasında matematikçi Andrew Wiles tarafından kanıtlanmıştı. Ancak ABC varsayımı doğruysa Fermat teoremi çok daha kolay biçimde açıklanır. Bu varsayım aynı zamanda sayı teorisindeki bazı açık soruları da çözecektir. Özellikle eliptik eğriler kavramıyla birleştirildiğinde bu alanda önemli bir araç haline gelme potansiyeli taşır.

( ABC Varsayımı teknik bir konu olduğu için detayları bu yazının kapsamını aşmaktadır. Ancak ilgili kişiler bağlantıları takip ederek daha fazla bilgiye erişebilirler)


Yazının devamında göz atmak isterseniz: Fermat’ın İki Kare Toplamı ve 400 Yıl Sonra Gelen Tek Cümlelik Kanıtı


Kaynaklar ve ileri okumalar

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu