EĞİTİM

Sınavlar Yaklaşırken Sınav Kaygısı İle Nasıl Baş Edebiliriz?

Soruları doğru yanıtlayabilecek miyim? Yeterince tekrar yaptım mı? Ya kazanamazsam? Kaygı veren düşünceleri yansıtan bu sorular pek çok öğrencinin aklına bu günlerde takılmış olabilir. Neden derseniz malum Haziran ayı kritik sınavlar ayı. LGS, YKS derken kaygılanmamak elde değil…

Dönem dönem hepimizin yaşadığı kaygı duygusu bilindiği üzere gerginlik ve sıkıntı hissi veren olumsuz bir duygu olarak tanımlanır. Ancak her duygu gibi, bu da insan için gerekli bir duygu aslında.

Kaygı duygusunun belirli bir düzeyde olması, kişinin dikkatini toplayıp gücünü kullanabilmesini sağlar. Ancak, kaygının yüksek olması halinde, olumsuz bir düşünme biçimi gelişir. Bu düşünme biçimi öncelikle paniğe, sonra da düşük performansa neden olur.

Uzmanlar, orta düzeydeki kaygının insanı harekete geçirici oldu­ğunu, isteği artırdığını, karar almayı kolaylaştırdığını ve enerjiyi bu yönde kullanmayı sağladığını ileri sürüyor­lar.

Yani öncelikli amacımız kaygıyı ortadan kaldırmak değil, kaygı düzeyini dengede tutmak olmalı bu günlerde.

Sınav Kaygısı Nedenleri

Aslında sınav kaygısı temelde nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterse de insan geleceğini etkileyen bu tip sınavlarda kaygı hissetmek kaçınılmaz.

Güven eksikliği, önceki sınavlarda başarısız olma ya da sınav durumlarında kendini yete­rince ortaya koyamama endişesi de kaygıyı besleyen sebepler. Bu tip kaygılar sınav zama­nı yaklaştıkça da elbette artabiliyor.

Öğrencilerin, sınavlarda başarılı olma baskısını üzerlerinde hissetmeleri, aşı­rıya kaçmadığı durumlarda da etkili bir güdüleyici.

Sınav günü kaygının, performansı nasıl etkileyeceğini düşünmek bile bazen kaygı verici oluyor ki bu da işi içinden iyice çıkılmaz bir duruma sürüklüyor.

Sınav Kaygısıyla Baş Etme Yöntemleri

“Hiç­bir soruyu yanıtlayamayacağım, pani­ğe kapılacağım, kafam duracak…” Eğer böyle bir durum oluşursa, bu düşüncelere “Dur!” demek şart gibi. Bunun için ilk yapılması gereken olumsuz düşünceleri durdurmaya yönelik yapılacak hamleler.

Ancak bu olumsuz duygular ile başa çıkabilmek için öncelikle kişinin kendi düşüncelerinin neler olduğunu farkında olması gere­kiyor. Sonrası da biraz telkin…

Örne­ğin, “bu sınav çok zor, yapamayaca­ğım, başarısız olacağım” diye düşü­nen biri, bunu “bu sınav gerçekten de zor, ama ben bununla başedebilirim” gibi bir düşünceye dönüştürebilir.

(Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyim, ama kendimden biliyorum işe yarıyor:))

Kaygıyla baş etmede uzmanların önerilerinden bazıları da, derin soluk alma ve kasları gevşetmeye dönük ba­sit egzersizler. Kaygılıyken, genellikle daha kesik kesik solur ve kendimizi yeterince hava alamamış gibi hissede­riz. Bu nedenle yavaş yavaş ve derin soluk alma, bizi bu döngüden çıkarır.

Günde 2-3 kez, arka arkaya 10-15 derin so­luk alma denemesi yapmanın, hem so­luk almayı öğrenme hem de gevşeme­yi sağlama konusunda yardımcı oldu­ğu söyleniyor. Kasları gevşetme eg­zersizlerinin de derin soluk alma de­nemeleri sırasında yapılması önerili­yor.

Hayat Sadece Sınavdan İbaret Değil…

Evet sınavlar belki kişinin geleceğinizi etkileyebilecek süreçler ancak bu süreçte, verim elde edebilmek adına, biyolojik, duygusal ve toplumsal gereksinimlerinin karşılanması gerekiyor. Bu düşünceden hareketle bazı öneriler…

  • Dengeli beslenme ve egzersiz alışkanlık­larını sürdürün
  • Eğlenceye de zaman ayırın ve toplumsal etkinliklerden kendinizi tamamen soyutlamayın
  • Çalışma konusunda aşırıya kaçmayın, gerek­tiğinde mola vermeyi de bilin.

Okuma Önerisi: YKS Yaklaşırken…

Sınav Günü İçin Öneriler

Sınav gününü daha iyi geçirebilmek için yapı­lan önerilerden bazıları şöyle:

  • Sınavdan bir gün önce iyi uyuma
  • Güne iyi bir kahvaltıyla başlama
  • Son dakikada dersle ilgili hiçbir şey yapmama
  • Sınav sabahı ha­fifçe gevşeten bir et­kinlikte bulunma
  • Sınav salonuna erken ya da zamanında gitme
  • Sınav saatini bekle­mek gerginlik yaratıyorsa, beklerken gazete ya da der­gi okuma

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/test-anxiety/faq-20058195

Zuhal Özer, “Sınav kaygısıyla Başederken” Bilim Teknik, Mayıs 2003

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu