Sinirbilim

Rakamları Göremeyen Adam Beynin Gizemlerinden Birini Ortaya Koyuyor

Adının baş harfleri RFS olan bir adam, rakamları görmesine izin vermeyen ve nadir görülen dejeneratif bir beyin bozukluğuna sahip. Kendisi bu hastalık nedeniyle harf ve sembolleri görebiliyor ancak 2-9 arası rakamları göremiyor.


Dönem dönem algılarımız bizi yanıltabilir, bunu birçoğumuz deneyimlemiştir. Örneğin aşağıdaki görsele bir bakın ne görüyorsunuz, bir tavşan mı yoksa bir kuzgun mu?

Ancak söz konusu olan şey sayılar olduğunda algıların işin içine karışmayacağını düşünürüz. Ya bir gün beyniniz sayıları tanımayı bırakırsa? Bu soru, Johns Hopkins Üniversitesi’nin nadir görülen bir beyin anomalisi olan ve belirli sayıları görmesini engelleyen bir adam hakkındaki araştırmasının temelini oluşturuyor.

Rakamları Göremeyen Adam RFS

Bir mühendis olan ve sayılarla arası her zaman iyi olan RFS, 2010 yılında beklenmedik bir şekilde önce baş ağrısı, konuşma kaybı devamında hafıza kaybı ve geçici görme kaybı yaşamış. Birkaç ay sonra sorunları giderek daha kötü hale gelmiş. Kendisine kortikobazal sendrom adı verilen ve nadir görülen dejeneratif bir beyin bozukluğu teşhisi konmuş. RFS’nın beyin taramaları, beynin serebral, orta ve beyincik bölgelerinde yaygın hasar ile hacim kaybı olduğunu ortaya çıkarmış. RFS Johns Hopkins Hastanesi’nde tedavi gördüğü esnada, McCloskey’in takımı, RFS üzerinde 2011 yılında çalışmaya başlamış. Doktorların açıklamalarına göre hafıza kaybı, konuşma bozuklukları RFS’nin hastalığı göz önüne alındığında beklendik durumlar. Ancak RFS’nin 0 ve 1 sayıları hariç, 2’den 9’a kadar olan rakamları görememesi Johns Hopkins’teki araştırmacıları zorlayan bir olgu olmuş.

İşin bir başka ilginç kısmı da rakamlar ile objeler yanyana RFS’ye gösterildiğinde ortaya çıkmış. Örneğin bir keman resmi ile 3 sayısı yanyana gösterildiğinde RFS kemanı tanıyamıyor. 3 sayısı ortamdan uzaklaştırıldığında bu sorun yaşanmıyor. Araştırmacılar neden 0 ile 1 sayılarını görmekte sorun yaşamadığı konusunda henüz tam emin değil. Bunun biraz da sayı algımız ile ilgili olabileceğini vurguluyorlar.

Öncelikli olarak sıfır sayısı “o” harfine ve 1 sayısı küçük L harfine benziyor. RFS harfleri tanımakta herhangi bir sorun yaşamıyor. Ayrıca araştırma baş yazarı McCloskey, bu iki rakamın diğer rakamlara göre beyinde farklı işleniyor da olabileceğini söylüyor. Çalışma grubu neler olup bittiğini anlayabilmek adına, EEG cihazı aracılığı ile beynindeki elektriksel faaliyeti de ölçmüşler. Bir surat görüntüsünü bir rakamın içerisine yerleştirerek, RFS’nin suratı normal şekilde mi göreceğine, yoksa rakamı gördüğü gibi karışık mı göreceğine bakmışlar. RFS gördüklerin spagetti benzeri karmakarışık şeyler olarak ifade ederken, EEG cihazının sonuçları aslında suratı gördüğünü ortaya çıkarmış.

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

McCloskey, RFS’nin beyninde rakamların “çok normal şekilde” işlendiğini söylüyor. RFS’nin beyni, örneğin adamın 8 rakamına baktığını biliyor fakat bu bilginin farkında olmasına izin vermiyor. “RFS’nin beyninin, diğer herkesin beyni gibi olduğunu düşünüyoruz. Fakat kendisinin hastalığı, farkındalık için gereken bir şeye zarar vermiş” diyor McCloskey.

Johns Hopkins ekibi, farkındalık için görsel korteksin dışında ek sinirsel işlemenin gerekli olduğunu düşünüyor. Ve bu ekstra işlem – her ne olursa olsun – RFS’nin beyninde hatalı olan şey gibi gözüküyor. Bulgular, Proceedings of the National Academy of Sciences bülteninde sunuldu.

Kaynak: Why This Guy Sees Spaghetti Squiggles Instead of Numbers,https://www.popularmechanics.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu