Öklid: Geometrinin Babası

İskenderiyeli Öklid, en çok tanınan tanınan geometricilerin başında yer alır. Onu bu kadar meşhur yapan iki bin yıldan daha uzun bir süredir matematik öğretiminde okullarda kullanılan Elementler isimli kitabıdır. Bu eser basit matematiği basit başlangıçlara dayandırarak adım adım ilerler ve gittikte karmaşıklaşan geometri teoremlerini kanıtlamaya çalışır.

Matematikçilere göre onun geometrisinin en ilginç özelliği içeriğinden öte mantıksal yapısıdır. Öklid, kendisinden önce gelen matematikçilerden farklı olarak bir teoremin sadece doğru olduğunu söylemekle kalmamış kanıt sunmuştur.

Kanıt her adımın mantıksal sonucunun bir sonraki adımı oluşturduğu bir nevi yolculuktur. Ancak her yolculuğun olduğu gibi elbette bunun da bir başlangıç noktası olması gerekir. İşte bu nedenle Öklid bazı tanımlamalarla işe başlamıştır. Bu tanımlar, kanıtlanmamış varsayımlar için gerekli terminolojiyi oluşturmuştur. Öklid tanımlarını “aksiyom ve önerme” diye iki sınıfa ayırır. Günümüzde bu ikisini genelde aynı kefeye koyuyoruz ve aksiyom diyoruz. Aksiyomlar oyunun kuralını belirler. Bu kuralları sorgulayamayız ama elbette başka oyunların ve onların da kuralları olduğunu kabul edebiliriz.

Öklid’in zamanında ve devam eden 2000 yıl boyunca matematikçiler başka oyunlar olabileceğini düşünmeseler de günümüzde Öklid mantığı elbette bize yetmiyor.

Ancak yine de matematiksel kavramların nasıl ortaya çıktığı ve ne kadar etkili olduğu hakkında bir bakış açısı oluşturmamız ve süreci tanımamız önemlidir.

Dönemin Kralı I. Ptolemy, okumakta güçlük çektiği Elementler’in yazarı Öklid’e kitabı anlamanın daha kolay bir yolu olup olmadığında aldığı cevap önemlidir aslında.

“Geometriye giden bir kral yolu yoktur.”

Kendisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz videoya göz atabilirsiniz. Türkçe olarak izlemek için altyazılar arasından seçim yapmanız gerekiyor.

Matematiksel 

 

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Doğa Altıgenleri Neden Sever?

Örüntüler ve geometri doğaya baktığımızda karşımıza sıkça çıkmakta. Ancak doğada 6 sayısının özel bir yeri varmış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');