Ne Okumalı? Ne İzlemeli?

Mutlaka İzlenilmesi Önerilen 44 Temel Felsefe Filmi

Aklınıza hemen Matrix serisinin geldiğini tahmin edebiliyoruz. “Felsefi filmi” deyince her yerde ya da her sohbette adı popüler anlamda geçer. Biz kimiz? Gerçeklik nedir? Yaşamlarımız aslında üstün zekâlı süper bilgisayarlar tarafından programlanmış simülasyonlardan mı ibaret? Bu soruları sorduğumuzda felsefenin sınırlarına girmişizdir.

Son sorumuz ise bizi Platon’un mağara alegorisini sorduğu antik çağa kadar sürükler. Tüm dünyevi deneyimlerimizin aslında gerçek dünyadakilerin sadece bir görüntüsü mü olduğu düşüncesiyle baş başa kalırız. Matrix filminde ayrıca Rene Descartes’ın bilinç ve vücudun ayrılmış ikiliği (düalizm) konusu en yüksek düzeyde dramatize edilir. Fakat şu bir gerçek ki Matrix aslında daha pek çok muhteşem film arasında yalnızca bir tanesi. Klasik felsefenin sorunları üstüne düşünmek ve öğrenmek için mutlaka izlenilmesi önerilen 44 temel felsefe filmi Mubi üzerinde lyayında.

Sözü edilen filmlere baktığımızda son yılların bilinen isimlerine yine rastlıyoruz: Truman Şov (Platon’un mağara alegorisinin çağdaş filmler içindeki gerçek örneği), John Malkovich Olmak, Lekesiz Zihnin Sonsuz Günışığı (Sil Baştan), Tesadüfler (I Heart Huckabees), Başlangıç (Inception). Akira Kurosawa’nın Rashomon‘u ve Ingmar Bergman’ın Yedinci Mühür‘ü de listelenenler arasında. Tüm bu filmler “Meşhur felsefe sorunları üstüne düşünce deneyleri veya tartışmaları” alt başlığında toplanıyor.

Filozofları işleyen filmler

Bir başka kategori ise “Filozofları işleyen filmler”. Bu başlık altında ise neredeyse medyatik olmuş Slavoj Žižek, iki filmde birden var. Belgesel yapımların ardından, “Karakter üzerinden filozof filmleri” başlığında Derek Jarman’ın Wittgenstein filmi dikkat çekiyor. 1958 yapımı, başrolde Jean Sylvere’in tüm zamanların ismi en çok bilinen filozoflarından birini canlandırdığı Socrates ile Tony Steedman’ın “So-Crates” rolüyle Bill and Ted’s Excellent Adventure filmlerine dek uzanan bu liste de felsefe severler için oldukça ilgi çekici.

Son üç alt kategoriyi de incelersek: “Belli filozofların düşüncelerinin işlendiği filmler”,”Ünlü filozofların yazdığı eserleri temel alan filmler” ve “Diğerleri”. Son kategori dahilinde sicim teorisi belgeseli “The Elegant Universe” ile Ludwig Wittgenstein‘ın Tractatus‘unun Fin performans sanatçısı M.A. Numminen tarafından 1993 yılında uyarlandığı opera gibi özel yapımlar bulunuyor. Bu tarz birçok listenin aksine bu liste kusursuz olduğunu iddia etmiyor. 

Felsefi problemleri ana karakterlerinde, senaryo işleyişinde, kimi zaman çılgınca işleyen bu filmlerin izlenmesi hem keyif almak hem de düşünce ufuklarını açmak için iyi bir yöntem olacaktır. Tüm filmlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıda listedeki ilk on filmi görebilirsiniz.

  • Zizek! (2005)
  • The Perverts Guide To Cinema (2009)
  • Derrida (2002)
  • Examined Life (2008)
  • The Ister (2004)
  • Being In The World (2010)
  • Bill And Ted’s Excellent Adventure (2001)
  • When Nietzsche Wept (2007)
  • The Last Days Of Immanuel Kant (1994)
  • The Alchemist Of Happiness (2004)

Ayrıca göz atmak isterseniz.

Matematiksel

a. caner sönmez

yaşamı anlamlandırma yürüyüşünde, "hiç" olmaya giden yoldayım. bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla birbirimizi doğru anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalim. ve çocukların hepsinin birlikte gülmesi, doyması, doğru yaşaması.. “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” Albert Einstein “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” Bertrand Russell "Meselemi hiç'e bıraktım." Max Stirner

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu