MATEMATİK HER YERDE

Ramsey Kuramı: Kehanetlerin Ardındaki Matematik

Dönem dönem belli kitaplarda şifreler ya da kehanetler olduğunu söyleyen insanlar çıkar ortaya ve bu şifreleri açıkladıklarında aslında aklımıza oldukça yatkın olduğunu görürüz.

Akşamları kafamızı gökyüzüne kaldırdığımız zaman gördüğümüz yıldızlar nedense sürekli geometrik ya da hayal gücümüzün sınırlarına göre daha gelişmiş şekiller canlandırır gözümüzde.

Sonuçta adına burçlar dediğimiz kavramın da bu biçimde ortaya çıkmış olduğuna düşünürsek sadece bizim gözümüzde değil demek ki.

Bunun arkasında matematiksel bir ilke saklıdır aslında pek çoğumuzun bilmediği: Ramsey kuramı

Ramsey Kuramı, 20. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan İngiliz matematikçi ve filozof Frank Ramsey, adını taşıyan ve ‘bir yapıda belirlenmiş bir özelliğin var olması için en az kaç eleman kullanılması yeterlidir’ sorusunu temel alan bir teoridir.

Basitçe; bir sette veya yapıda yeterince öge bulunduğu takdirde, ortaya bazı ilginç sonuçlar çıkmasının kesin olduğunu ifade eder. Bunun klasik açıklamasıda parti problemi ile yapılır.

Bir partide, en az altı insan olduğunu farz edelim. Şaşırtıcı bir şekilde, oradaki üçer kişiden oluşan bir grupta, ya herkesin birbirini tanıdığından ya da daha önce tanışmadıklarından emin olabiliriz. Tüm ihtimallerin grafiğini çıkararak bunu kanıtlayabiliriz.

Ancak misafirlerin toplam sayısı arttıkça durum kontrolden çıkar. 48 kişilik bir partide 21128 olası biçim bulunur ve bu evrendeki atomların sayısından daha fazladır, bu durumda ihtimaller sınırsızdır.

Matematikçi T.S. Motzkin’in dediği gibi: “Düzensizlik genellikle daha olası olsa da, tamamen düzensizlik imkânsızdır.”

Evrenin büyüklüğü, bazı rastlantısal ögelerinin, belirli düzenlemelere düşeceğini garanti eder. Gizli mesajların gerçek kökenleri aslında, genellikle zihnimizdir, bizim bu biçimde evrilmiş olmamızdır, matematik açısından ortada bir sürpriz yoktur.

Konuyu keyifli bir şekilde kısaca açıklayan ve bu yazının da referans alındığı aşağıdaki videoda size ilginç gelebilir…( otomatik açılmaz ise altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçebilirsiniz)

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu