Uygulamalı Matematik

Rastlantıların Hesaplanması: Doğum Günü Problemi

Bazen öyle tesadüfler olur ki şaşırır ve arka planda neler olup bittiğini anlamaya çalışırız. Örneğin bir kişi arka arkaya iki kere piyangoda büyük ikramiyeyi kazanabilir. Ya da aynı sayılar farklı yerlerde karşımıza sık olarak çıkabilir. Çoğu zaman medya bu tür hikayelere ilgi gösterir. Ve olasılıksızlıklardan sonuçlar üretir. Ancak gerçek şu ki, çoğumuz bu tür olayların olasılığını anlamada pek iyi değiliz çünkü bazı yanlış anlamalarla yola çıkıyoruz. Matematik bilmeyenlerin en büyük özelliği rastlantıların oluşma sıklığının çok az sanma eğilimi göstermeleridir. Bu durum aslında bir paradoks olmayan sözde doğum günü paradoksunun da temelini oluşturur.

Herhangi bir grup insanda, bu insanlardan ikisinin aynı doğum gününe sahip olma ihtimalinin ne kadar olduğunu söylersiniz? Yılda 365 gün olduğu için olasılıklar ilk bakışta pek de yüksek görünmüyor. Rastgele bir grubun aynı gün doğmuş iki kişiyi içermesi ihtimali son derece düşük gibi geliyor. Ancak bu doğru değil. Bir gruptaki iki kişinin bir doğum gününü paylaşma olasılığı oldukça yüksektir. Aslında, sadece 23 kişilik bir grupta, bu oran yaklaşık % 50’dir. Bu nasıl olabildi diyorsanız okumaya devam ediniz…

Doğum Günü Problemi

SORU: Bir odadaki insanlardan en az ikisinin doğum günlerinin aynı olma olasılığının yüzde elliden fazla olması için odada en az kaç kişi bulunmalıdır?

Standart bir yılda 365 gün olduğuna göre (işleri karıştırmamak için artık-yılları görmeyelim), salonda 366 kişi olursa en az iki tanesinin doğum günü kesinlikle aynı olur. Şöyle düşünün, sonuçta kötü şans 365 kişi farklı günlerde doğmuş olsa bile son katılan kişi mutlaka birisi ile eşleşecektir. Ancak kişi sayısını azaltınca işler ilginçleşmeye başlar. Kulağa inanılmaz gelse de, odada 57 kişi var ise ikisinin doğum gününün aynı olma olasılığı %99’dur. Yukarıdaki sorunun cevabı için de olasılığın %50’den fazla olması için gereken kişi sayısı 23’tür. Başka bir deyişle, rastgele seçilen 23 kişinin içerisinde, kesin % 50 olasılıkla, iki ya da daha fazla kişi aynı doğum gününü paylaşacaktır.

Hiç artık yıl olmadığını, odada hiç ikiz olmadığını ve doğum günlerinin düzgün dağıldığını varsayalım. Doğum günlerinin aynı olması için bize bir çift insan lazım. Ardından olası çift sayısını göz önüne almalıyız. Örneğin odada 3 kişi var ise ( A,B,C) incelememiz gereken A-B, A-C,B-C çiftleri olacaktır. Dört kişi için incelememiz gereken altı çift vardır. Matematikte bunu hesaplamak için kombinasyon formülü kullanırız. Bu durumda 23 kişi ile C(23,2)=23×22/2 hesabını yaparsak 253 farklı çift elde ederiz. 253 farklı çiftten birinin ortak doğum günü paylaşıyor olması akla şimdi daha yatkın geliyor elbette.

Şimdi bu 23’ün nereden çıktığını açıklayalım…

Olasılığı hesaplarken işi basitten tutalım, önce bir çiftle başlayalım. Ancak kişi sayısını arttırdıkça, iki kişinin aynı doğum günü paylaşma değil, paylaşmama olasılığına bakacağız. Örneğin, ikinci kişinin ilk kişiden doğum gününün farklı olma ihtimali 364/365 çünkü bir gün hariç 364 günden herhangi birinde doğmuş olabilir. Üçüncü bir kişinin doğum gününün bu ikisinden farklı olma ihtimali 363/365 olur bu mantıkla. Üçünün doğum günlerinin farklı olma ihtimali ise bu iki ikilinin çarpımı kadardır çünkü olasılık kuramında iki farklı olayın birlikte olma olasılığını hesaplarken ikisinin olasılıklarını çarparız. (364/365) . (363/365) = 0,9918

Bu mantığı 4, 5, 6, … kişi için sürdürürsek doğum günü probleminin gizemini çözebiliriz. 23’üncü kişiye geldiğimizde kimsenin doğum gününün aynı olmama ihtimali için hesap makinemizde 0,4927 sayısını görürüz. Bunun tersi, yani “en az iki kişinin doğum günün aynı olma ihtimali ise 1- 0,4927=0,5073 kadardır ki bu sayı yüzde 50 den büyüktür. Evet, herhangi ortak bir doğum günü bulunmasının % 50 kesinlik kazanması için en az 23 kişinin bulunması gerekir ancak bu belirli doğum günleri, örneğin 19 Mart, için geçerli değildir. 19 Mart gibi belirli bir doğum gününün gruptan birinin doğum günü olmasından % 50 emin olabilmek için daha büyük bir grup, tam bir sayı vermek gerekirse 254 kişi gerekir.

Bu son gerçek şöyle elde edilir: Gruptan bir kişinin doğum gününün 19 Mart olmama olasılığı 364/365 olduğu için ve doğum günleri bağımsız olduğu için iki kişinin doğum günlerinin 19 Mart olmama olasılığı 364/365 x 364/365’tir.

Yani N kişinin 19 Martta doğmuş olmama olasılığı N tane (364/365)in birbiri ile çarpımıdır ki burada N=253 olduğunda sonuç yaklaşık 1/2’dir. Böylece bu 254 kişiden en az birinin 19 Mart’ta doğmuş olma tamamlayan olasılığı 1/2 ya da % 50’dir. Dünya inanılmaz rastlantılarla doludur. Bu rastlantıların olasılıklarını hesaplama yöntemlerini ise bize matematik sunar. Klasik doğum günü problemi bu anlamda buzdağının görünen kısmıdır olsa olsa…

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu