ZİHİN AÇAN YAZILAR

Mozart Etkisi Efsanesi: Klasik Müzik Dinlemek Sizi Daha Akıllı Yapmaz

Muhtemelen klasik müzik dinlemenin zihninizi geliştirebileceğinizi duymuşsunuzdur. Hatta bebeklere, anne karnında olsalar bile,  klasik müzik dinletmenin faydalarını da duymuş olabilirsiniz. Kısacası, Mozart Etkisi adı verilen fenomen ile tanışmış olmalısınız…

Ne yazık ki, bu duyduklarınızın hepsi 90’larda yapılan bir araştırmaya dayanıyor, medyanın söylediği şeyleri bile söylemeyen bir çalışmaya…

1993 yılında Frances Rauscher ve ekibinin Nature dergisinde yayınladıkları bir makale, Mozart’ın müziğini 10 dakika süreyle dinleyenlerin, zekayla ilişkilendirilen belirli zihinsel işlevlerde nitel ve nicel bir artış gösterdiğini öne sürmüş ve müzik-zeka ilişkisi üzerindeki araştırma ve tartışmaları alevlendirmişti.

Bu çalışma medyanın ilgisini çekince, bir fenomen daha kazanmış oldu dünya: Mozart’ı dinlemek insanı daha akıllı hale getiriyor! 

Ne yazık ki, çalışmanın söylediği şey bu değildi.

Küçük bir grup üniversite öğrencisi ile yapılan bir çalışmaya dayanarak yazılan bu makalede, klasik müziğin sadece belli bir tip zihinsel beceriyi kısa süreliğine(15 dakika kadar) uyardığı belirtilmişti.

Bu çalışmadan 10 yıl kadar sonra, bir araştırmacı ekibi bugüne kadar yapılan en kapsamlı meta analizi ile  Mozart Etkisi olarak adlandırılan yaklaşık 40 çalışmayı bir araya getirdi. “Mozart Effect-Shmozart Effect” başlıklı bu analiz, klasik müziğin belirli görevler üzerindeki performansı geliştirdiğini ve ancak zekayı geliştirdiğini gösteren sıfır kanıt olduğunu buldu.

Tabi ki bu, üreticilerin, sizi veya çocuğunuzu klasik müzik gücüyle daha akıllı hale getirmeyi iddia eden kitap, CD, DVD ve diğer materyalleri pazarlamasını durdurmadı.

müzik, yaratıcılık

Sonuç özetle şöyle: Hayır, koltuğa yaslanıp Mozart’ın müziğini, ya da herhangi bir müzik parçasını dinlemek sizi daha “zeki” yapmaz. Bu arada “zeka”, “IQ” gibi kavramların, zaten sınırları kesin biçimde çizilmiş kavramlar olmadığını da  hatırlamak gerek. Ancak, müziğin farklı zihinsel süreçlere, alınan estetik hazdan öte bir etki yaptığı da kesin.

Ancak yapılan çalışmalar, “Mozart etkisi” kavramını geçersiz kılsa da, aynı şeyin müzik eğitimi için geçerli olmadığını hatırlatalım. Özellikle de küçük
çocuklarda müzik eğitiminin uzun dönemde zeka ve benzeri zihinsel süreçlere etkisini gösteren kapsamlı birçok çalışma var. 

Sonuçta müziği çözümlemeli biçimde dinleme ya da bir müzik aleti çalmayı öğrenme sürecinin beyine yaptığı etki, müziği yalnızca dinlemeyle oluşan etkiden çok daha büyük.

Klasik müzikten hoşlanıyorsanız, çocuğunuza dinletmenizin, devamında mucizevi bir gelişim beklemediğiniz sürece bir zararı yok elbette. 

Konu ile ilgili bu videoya da göz atmak isteyebilirsiniz. ( Video dili İngilizcedir)

Kaynaklar:

www.curiosity.com/topics/the-mozart-effect-myth-listening-to-classical-music-wont-make-you-smarter-curiosity/

www. lifehacker.com/5867049/nine-stubborn-brain-myths-that-just-wont-die-debunked-by-science

Bilim ve Teknik Mayıs 2007, “Mozart’ın Zekası Kendine”

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu