IQ Seviyeleri Ortalamanın Çok Üstünde Olan 20 Deha İle Tanışalım

Aslına bakılırsa, bugüne kadar yaşamış en zeki insanlar listesi yapmak kolay iş değil. Sonuçta zeka bir çok farklı yolla ölçülür. Bazıları IQ testine güvenir, diğerleri duygusal zekaya önem verir. Ayrıca yetenek sahibi olmak hakkında da söylenecek şeyler var. Zeki olmakla bu zekayı başka kimsenin aklına gelmemiş şeyler yaratmak, insanlığı bir adım öteye taşımak ve diğer herkesten daha akıllı olmak aynı şeyler değildir. Birçok zeki insan, kendi potansiyelinin farkına varamamıştır. Ayrıca ön yargılar ve imkan azlığı da bazı parlak insanların tüm potansiyellerini kullanmasına ve tanınmasına engel olmuştur.

IQ testi 1900’lerin başında geliştirilmiş olsa da, ilerleyen zamanlarda yapılan bazı çalışmalar sayesinde geçmişte yaşamış dahilerin IQ puanı tahmin edilebilir. Nüfusun %95’inin bu testlerden aldığı genel puan 70 ile 130 arasında değişmektedir. Oldukça fazla farklı sınıflandırma olduğundan, Stanford-Binet İnsan Zekası Ölçeği en yaygın kullanılanıdır ve bunu referans olarak kullanacağız. Bu skalaya göre 145’in üzerinde puan alan kişiler dahi olarak kabul edilir.

Ancak unutmayalım. IQ testleri, matematiksel yetenek ve mantıksal akıl yürütme gibi belirli bilişsel beceriler için iyi belirteçler olsalar bile, birinin genel zekasını tahmin etmede yeterli değildir. Ayrıca, bu liste yüksek IQ’ya sahip her kişinin adını içermemektedir. Şimdi başlayalım.

Yüksek IQ Seviyesine Sahip Olan Kişilerden Bazıları

William Siddis (1898 -1944)

Söylenenlere göre IQ’su 250-300 arasında, hatta belki daha da fazla olan, Amerikalı bir dâhiydi. Kanıtlanmamış olmasına rağmen kendisi dünyanın en zeki insanı olarak anılır. Üstün bir matematik yeteneğine sahip olan Siddis 11 yaşında Harvard’a girdi. Kaynaklara göre en az 25 dil konuşabiliyordu. Bir MIT profesörü, onun 20. yüzyılın en iyi matematikçisi olacağını söylemişti. Ancak bu beklentilerin hiçbirini karşılayamayacaktı. 46 yaşında beş parasız bir memur olarak öldü.

Judit Polgar (1976-…)

Macar satranç ustası. 15 yaşında dünya satranç şampiyonu Bobby Fischer’ın rekorunu kırmıştır. IQ’su 170 olarak kaydedilmiştir. Satrançta kadınların öncüsüdür ve gelmiş geçmiş en büyük satranç oyuncularından biridir. Kendisini daha fazla tanımak isterseniz: İlginç Bir Başarı Hikayesi: Polgar Kardeşler

Philip Emeagwali (1954-…)

Philip Emeagwali, Nijerya doğumlu bir mühendis, matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve jeologdur. IQ’su 190 olarak kaydedilmiştir ve gelmiş geçmiş en iyi Afrikalı bilim insanı kabul edilmektedir. Nijerya-Biafran Savaşı nedeniyle 13 yaşında okulu bırakmış ve kendi çabaları ile gelişimini sürdürdü. Süreç içinde ırk ayrımcılığı nedeniyle zorluklar yaşamasına rağmen pes etmedi. Çeşitli üniversitelerden Matematik, Çevre ve Deniz Mühendisliği alanlarında üç yüksek lisans derecesi aldı. Ayrıca, 1989’da Gordon Bell Ödülü’nü kazandı. Kendisi “Afrika’nın Bill Gates’i” olarak bilinir.

Terence Tao (1975-…)

terry tao

1975 yılında Çinli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Terence, çok erken yaşlarda matematikte olağanüstü bir yetenek gösterdi. Doktorasını henüz 20 yaşında aldı. Ayrıca kendisi 2006 yılında Fields Madalyası’nı kazandı. IQ puanı 220-230 aralığındadır. Şu anda UCLA’da matematik profesörüdür.

Ainan Celeste Cawley (1999-…)

IQ’su 263 olarak biliniyor. Ainan, 8 yaşına geldiğinde, Singapur Politeknik’te (Singapur’da bir yüksek öğrenim kurumu) Kimya dersleri aldı. Kendisi pi sayısını 518 ondalık basamağa kadar okuyabiliyor.

Gary Kasparov (1963-…)

Birçokları tarafından gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olduğu düşünülür. Elbette, 228 ayda 225 kez dünya sıralamasında 1 numara olmak küçük bir başarı değil. IQ’su 193. Neredeyse 20 yıl boyunca dünyanın bir numaralı satranç oyuncusu olarak görülmüş ve 22 yaşında dünya şampiyonluğunu kazanmıştır.

Voltaire (1694-1778)

Fransız devriminin öncü sembollerinden biriydi. IQ’su 190-200 arasındaydı ve herkesin bildiği gibi hazırcevap bir yazar, tarihçi ve filozoftu. Voltaire aslında onun takma adıydı. Gerçek adı François-Marie Arouet’tir.

Christopher Michael Langan ( 1952-…)

San Francisco’da doğan Langan, kendi kendini geliştiren bir dahi. Henüz dört yaşındayken kimseden yardım almadan okumayı öğrendi. Lise yıllarında matematik, fizik, felsefe, Latince ve Yunanca çalıştı. Amerika’nın üniversite sınavı sayılan SAT’den iddialara göre 100 tam puan aldı ve üstelik sınav süresinin bir kısmını da uyuyarak geçirdi. Daha sonra Montana Eyalet Üniversitesi’ne girdi fakat buradaki eğitimini yarıda bıraktı. Akademik kariyer yerine kapıcılık yapmayı seçen Langan, bu süre boyunca kendi yaratısı olan Bilişsel-Kuramsal Evren Modeli üzerinde çalışmalarını sürdürdü. IQ puanı 195-210 aralığında. Langan uzun yıllar “Amerika’nın en zeki insanı” sıfatıyla anıldı.

Hypatia (370-415)

Hypatia

Yunan astronom, filozof ve matematikçi. Önce Mısır’da, sonra Doğu Roma İmparatorluğu’nda yaşamıştır. Bilinen ilk kadın matematikçidir ve IQ’sunun 170-190 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Büyücülükle suçlanmış ve bir grup Hristiyan tarafından vahşice öldürülmüştür.

Johann Goethe (1749-1832)

Alman bilgin. Bilimde dikkate değer başarıları vardır ve Batı edebiyatının en büyük yeteneklerinden biri olarak görülür. Tahmini IQ’su 213’tür.

Galileo Galilei (1564-1642)

Galileo Galilei

Tarihin en önemli bilim insanlarından biridir. Bilimin astronomiden fiziğe, matematikten felsefeye kadar çok çeşitli alanlarına önemli katkılarda bulunmuştur. Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü söylediği için Roma engizisyonu tarafından kafir diye damgalanmıştır. IQ’su 180-200 aralığındadır.

Nikola Tesla (1856-1943)

Tesla, zeki insanlar

Alternatif akım, Tesla bobini, akıllı telefon, drone ve diğer teknolojilerde kullandığımız telsiz enerji aktarımı en iyi bilinen icatlarıdır. Tahmini IQ’su 195’tir.

Edith Helen Stern ( 1952-…)

Edith Helen Stern Amerikalı bir mucit ve matematikçi ve IBM’deki eski Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısıdır. 100’den fazla ABD patenti vardır ve ASME Kate Gleason Ödülü’nü almıştır. Kendisi 1 yaşında harfleri tanımlayabilir ve 2 yaşında tüm alfabeyi ezbere biliyordu. 12 yaşında üniversiteye gitti ve dört yıl sonra orada trigonometri öğretmeye başladı. IQ’sunun 200’den fazla olduğu tahmin ediliyor.

Albert Einstein (1879-1955)

Teorik fizikçi ve birçok insan için bu gibi bir listenin en açık adayı. Yaşamış en ünlü bilim insanı olduğu söylenebilir. Genel izafiyet teorisini geliştirmiş ve 1921’de Fizik Nobel Ödülü’nü kazanmış ve kendi alanında devrim niteliğinde bir etki yaratmıştır. IQ’sunun 160-190 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Christopher Hirata ( 1982-…)

Christopher Hirata, 1996’da Olimpiyat fizik altın madalyası kazanan en genç Amerikalı olduğunda 13 yaşındaydı. 14 yaşında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne kaydoldu. 16 yaşında bir NASA projesinde yer aldı ve 22 yaşında prestijli Princeton Üniversitesi’nden mezun oldu. Şu anda Ohio State Üniversitesi’nde astronomi ve fizik alanında misafir profesör olarak görev yapmaktadır. IQ’su 225 olarak ölçüldü.

Kim Ung-Yong ( 1963- …)

Kore doğumlu Kim Ung-Yong altı aylıkken konuşmaya başladı. Üç yaşına geldiğinde İngilizce, Korece, Japonca ve Almanca okuyabiliyordu. Dört yaşında kısa öyküler yazmaya başladı. Kim, beş yaşındayken Japonya’da Fuji Televizyonuna çıktı ve diferansiyel denklemleri çözerek izleyiciyi şok etti. 2007 yılı itibarıyla Chungbuk Ulusal Üniversitesi’nde yardımcı öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2014’te Shinhan Üniversitesi’nde doçent oldu. Ayrıca Kuzey Kyeong-gi Geliştirme Araştırma Merkezi’nin başkan yardımcısı oldu. IQ seviyesi 210.

Ivan Ivec ( 1976-…)

Hırvat matematikçi ve IQ testi uzmanı Ivec, World Genius Directory’ye göre 174 IQ puanına sahip. Bugün Zagreb’de bir lisede öğretmenlik yapıyor. Ayrıca, şahsi internet sitesi üzerinden hazırladığı IQ testlerini yayınlıyor. Ivec’e göre psikologlar tarafından belirli bir zamanla kısıtlanan IQ testleri herkes için uygun olmayabiliyor.

Leonardo da Vinci (1452-1519)

leonardo da vinci

Rönesans döneminde yaşamış bir İtalyandır. Bilimden resme, heykellerden icatlara birçok alanda üstün yeteneği vardır. Çizmiş olduğu Mona Lisa tablosu dünyanın en ünlü tablosu sayılabilir. Belki de gelmiş geçmiş en yetenekli insan olan bu adamın IQ’sunun 200 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Mislav Predavec ( 1967-…)

Hırvat matematik profesörü Predavec, kayıtlara göre 190 IQ puanına sahip bir insan. 2009 yılından beri, Hırvatistan’da bulunan “Schola Medica Zagrabiensis” isimli okulda ders veriyor, “Preminis” isimli ticaret firmasını yönetiyor ve “GenerIQ” isimli yüksek IQ puanına sahip insanlardan oluşan bir topluluğun da kurucusu. Söylediğine göre en büyük hobisi çok zor zeka testleri çözmek olan matematikçi, aynı zamanda 2012 yılında “World Genius Directory” tarafından dünyanın en zeki 3. insanı ilan edildi.

Manahel Thabet ( 1981-…)

2008 yılında, 25 yaşındayken Yemenli bilim insanı ve ekonomist Manahel Thabet, Mali Mühendislik doktorasını yüksek şeref derecesiyle bitiren en genç insan olma unvanını kazandı. Bu eğitimi Illinois Üniversitesi’nde tamamlayan Thabet, daha sonra kuantum mekaniği üzerine ikinci doktora eğitimini tamamladı. 2012 yılında, uzaydaki uzaklıkları ışığın yardımı olmadan hesaplamak üzerine yazdığı 350 sayfalık çalışma ile bilim çevrelerinde deprem etkisi yarattı. Thabet, 168’in üzerindeki IQ puanıyla 2013 yılında “World Genius Directory” listesine adını yazdırmayı başardı. 2008 yılında Smart Tips Consultants isimli şirketi kurdu ve “Women’s Federation for World Peace” tarafından yılın kadını seçildi.


Kaynak: The smartest people who ever lived; http://bigthink.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu