Biyografiler

Bugüne Kadar Yaşamış En Zeki İnsanlar

Aslına bakılırsa, bugüne kadar yaşamış en zeki insanlar listesi yapmak çok da akıllıca bir davranış olmayabilir. Sonuçta zeka bir çok farklı yolla ölçülebilir. Bazıları IQ testine güvenir, diğerleri duygusal zekaya önem verir. Ayrıca yetenek sahibi olmak hakkında da söylenecek şeyler var. Zeki olmakla bu zekayı başka kimsenin aklına gelmemiş şeyler yaratmak, insanlığı bir adım öteye taşımak ve diğer herkesten daha akıllı olmak aynı şeyler değildir. Birçok zeki insan, kendi potansiyelinin farkına varamamıştır. Ayrıca ön yargılar ve imkan azlığı da bazı parlak insanların tüm potansiyellerini kullanmasına ve tanınmasına engel olmuştur. Yine de biz elimizdeki tüm kriterleri kullanarak bir zeki insanlar listesi yapmaya çalışacağız. IQ testi 1900’lerin başında geliştirilmiş olsa da, ilerleyen zamanlarda yapılan bazı çalışmalar sayesinde geçmişte yaşamış dahilerin IQ puanı tahmin edilebilmiştir. 140’ın üzeri genellikle dâhi seviyesi olarak kabul edilir.

24. William Siddis (1898 -1944)

Söylenenlere göre IQ’su 250-300 arasında, hatta belki daha da fazla olan, Amerikalı bir dâhiydi. Üstün bir matematik yeteneğine sahip olan Siddis 11 yaşında Harvard’a girdi ve 40 dil bildiğini iddia ediyordu. Bir MIT profesörü, onun 20. yüzyılın en iyi matematikçisi olacağını söylemişti. Fakat başının kanunlarla derde girmesi ve ömrü boyu sıradan işlerde çalışması sonucunda bu beklentileri karşılayamadı.

23. Judit Polgar (1976-…)

Macar satranç ustası. Birçokları tarafında gelmiş geçmiş en iyi kadın satranç oyuncusu kabul edilir. 15 yaşında dünya satranç şampiyonu Bobby Fischer’ın rekorunu kırmıştır. IQ’su 170 olarak kaydedilmiştir. Kendisini daha fazla tanımak isterseniz: İlginç Bir Başarı Hikayesi: Polgar Kardeşler

22. Philip Emeagwali (1954-…)

Nijeryalı mucit ve bilim insanı. IQ’su 190 olarak kaydedilmiştir ve gelmiş geçmiş en iyi Afrikalı bilim insanı kabul edilmektedir. Bu her ne kadar tartışmaya açık bir iddia olsa da, Emeagwali’nin matematik çalışmalarının internetin yaratılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

21. Terence Tao (1975-…)

terry tao

Avustralya’da doğmuş, Çinli dahi. IQ puanı 220-230 aralığındadır, bu kaydedilmiş en yüksek aralıklardan biridir. Şu anda UCLA’da matematik profesörüdür.

20. Cleopatra (MÖ. 68-30)

Yaşayan son firavundu ve ülkeyi otuz yıl yönetti. Beş farklı dili akıcı bir şekilde konuşabiliyordu ve IQ’su 180 civarındaydı. Ayrıca Julius Caesar ile olan arkadaşlığıyla da bilinir.

19. Srinivasa Ramanujan (1887-1920)

Ramanujan

Hintli matematikçi. Matematiğin sayılar kuramı, sürekli kesirler ve sonsuz seriler gibi alanlarına, matematik eğitimi almamış olmasına rağmen çok büyük katkıları olmuştur. Tahmini IQ’su 185’tir.

18. Gary Kasparov (1963-…)

Birçokları tarafından gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olduğu düşünülür. IQ’su 190’dır. Neredeyse 20 yıl boyunca dünyanın bir numaralı satranç oyuncusu olarak görülmüş ve 22 yaşında dünya şampiyonluğunu kazanmıştır.

17. Aryabhata (476-550)

Aryabhata

İlk Hint matematikçi ve astronomlardan biridir. Pi sayısının yaklaşık değerini bulması ve sıfırı kullanmış olmasıyla bilinir.

16. Voltaire (1694-1778)

Fransız devriminin öncü sembollerinden biriydi. IQ’su 190-200 arasındaydı ve herkesin bildiği gibi hazırcevap bir yazar, tarihçi ve filozoftu. Voltaire aslında onun takma adıydı. Gerçek adı François-Marie Arouet’tir.

15. Hypatia (370-415)

Hypatia

Yunanlı astronom, filozof ve matematikçi. Önce Mısır’da, sonra Doğu Roma İmparatorluğu’nda yaşamıştır. Bilinen ilk kadın matematikçidir ve IQ’sunun 170-190 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Büyücülükle suçlanmış ve bir grup Hrıstiyan tarafından vahşice öldürülmüştür.

14. Johann Goethe (1749-1832)

Alman bilgin. Bilimde dikkate değer başarıları vardır ve Batı edebiyatının en büyük yeteneklerinden biri olarak görülür. Tahmini IQ’su 213’tür.

13. İbn-i Sina (980-1037)

İbn Sina

İslam’ın Altın Çağı’nın en önemli düşünürlerinden biri olarak kabul edilir. Felsefe, tıp, astronomi, simya, mantık, fizik, psikoloji ve farklı birçok konuda yazı yazmıştır. Daha çok Aristocu felsefe alanındaki çalışmaları ve tıp alanında yazdığı kitaplarıyla bilinir.

12. Galileo Galilei (1564-1642)

Galileo Galilei

Tarihin en önemli bilim insanlarından biridir. Bilimin astronomiden fiziğe, matematikten felsefeye kadar çok çeşitli alanlarına önemli katkılarda bulunmuştur. Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü söylediği için Roma engizisyonu tarafından kafir diye damgalanmıştır. IQ’su 180-200 aralığındadır.

11. Gottfried Leibniz (1646-1716)

Alman bilgin, filozof ve matematikçi. Kalkülüsü bulan kişi olarak bilinir. Felsefi çalışmalarında tanrının yaratabileceği en iyi evrende yaşadığımızı söyler. IQ’sunun 182-205 aralığında olduğu düşünülmektedir.

10. Nikola Tesla (1856-1943)

Tesla, zeki insanlar

Alternatif akım, Tesla bobini, akıllı telefon, drone ve diğer teknolojilerde kullandığımız telsiz enerji aktarımı en iyi bilinen icatlarıdır. Tahmini IQ’su 195’tir.

9. Satyendra Nath Bose (1894-1974)

Satyendra Nath Bose Einsteina Fotonları Saymayı Öğreten Adam

Albert Einstein ile kuantum mekaniği üzerine çalışmışlardır ve Bose-Einstein istatistiğini geliştirmişlerdir. Bozon (boson) (bir parçacık sınıfı) ismini Bose’dan almıştır.

8. Marie Curie (1867-1934)

marie curie

Polonyalı fizikçi ve kimyacı. Nobel ödülünü kazanan ilk kadındır ve iki kere kazanmıştır. Radyoaktivite teorisini geliştirmiş ve radyoaktivite sözcüğünü türetmiştir. Ayrıca polonyum ve radyum elementlerini keşfetmiştir. IQ’su tahminen 180-200 aralığındadır.

7. Konfüçyus (M.Ö.551- 479)

Çinli filozof ve öğretmendir, özlü sözleriyle bilinir. Ahlaki ve politik öğretileri Doğu Asya’da çok büyük etki yaratmıştır. Son zamanlarda bazı bilim insanları Konfüçyus hakkında bildiklerimizin bir çoğunun mitten ibaret olduğunu savunmaktadır.

6. Albert Einstein (1879-1955)

einstein

Teorik fizikçi ve birçok insan için bu gibi bir listenin en açık adayı. Yaşamış en ünlü bilim insanı olduğu söylenebilir. Genel izafiyet teorisini geliştirmiş ve 1921’de Fizik Nobel Ödülü’nü kazanmış ve kendi alanında devrim niteliğinde bir etki yaratmıştır. IQ’sunun 160-190 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

5. William Shakespeare (1564-1616)

İngiliz edebiyatının en iyi yazarı kabul edilir ve dünyanın en ünlü ve saygıdeğer oyun yazarıdır. IQ’su yaklaşık olarak 210’dur ve sürekli oynanan ‘’Romeo ve Juliet’’, ‘’Hamlet’’ ve ‘’Macbeth’’ oyunlarının yazarıdır.

3-4. Platon (M.Ö. 427 – 347) ve Aristotales (M.Ö. 384 – 322)

Yunan filozoflar. Ayrıca Ortaçağ’da bilime büyük katkıları olmuştur. Platon Batı’da bilimin, matematiğin ve felsefenin kurucu figürlerinden biridir ve ‘’Devlet’’ gibi çok ünlü çalışmaları bulunmaktadır. Aristotales, Platon’un öğrencisidir ve Platon’un Atina Akademisi’nde 20 yıl bulunmuştur.

Aristotales Batı felsefesinin ve biliminin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Fizik, biyoloji, metafizik, mantık, tiyatro, estetik ve başka birçok konuda yazı yazmıştır. Yunan düşünürlerinin IQ’larının 180-190 civarında olduğu düşünülüyor.

2. Sir Isaac Newton (1642-1726)

isaac newton

İngiliz fizikçi ve matematikçi. Yerçekimini keşfetmesiyle ünlüdür. Gelmiş geçmiş en şöhretli ve etkileyici bilim insanlarından biri kabul edilir. IQ’su 193 civarındadır. ‘’Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri’’ kitabı klasik mekaniğin kurucu metni niteliğindedir ve neredeyse 300 yaşındadır.

1. Leonardo da Vinci (1452-1519)

leonardo da vinci

Rönesans döneminde yaşamış bir İtalyandır. Bilimden resme, heykellerden icatlara birçok alanda üstün yeteneği vardır. Çizmiş olduğu Mona Lisa tablosu dünyanın en ünlü tablosu sayılabilir. Belki de gelmiş geçmiş en yetenekli insan olan bu adamın IQ’sunun 200 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Derleyen: İlkyaz Aslanöz

http://bigthink.com/paul-ratner/top-20-smartest-people-who-ever-lived

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.