ZİHİN AÇAN YAZILAR

Bir Saldırı Sonucunda Matematik Dehasına Dönüşen Jason Padgett’in Hikayesi

Matematik ile hiç ilginiz yok iken bir anda bir matematik dehasına dönüşebilir misiniz? Size bu bir şehir efsanesi gibi gelse de aslında mümkün olabileceğini kanıtlayan bir kişi ile tanışın: Jason Padgett

Fraktallar olarak tanımladığımız tekrar eden geometrik şekilleri elle çizmek gibi bir yeteneği olan Jason günümüzde bir matematik dehası olarak kabul ediliyor. Ancak onun matematik ile ilgili takıntısı tesadüf sonrası ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

Her şey 2002 yılında arkadaşları ile eğlenceden dönerken kimliği bilinmeyen kişiler tarafından saldırıya uğraması ile başlıyor. Kafasına sert bir cisim ile vurulan ve komalık düzeyde dayak yiyen Jason, ciddi bir beyin sarsıntısı geçirip tedavi olduktan sonra, hayatında inanılmaz değişiklikler gerçekleşiyor.

Hastaneden çıkıp eve döndüğünde dış dünyaya karşı büyük bir korku beslemeye başlayan Jason Padgett, uzun süre kendini evde tecrit ediyor. O saldırı ardından girdiği depresyon ile boğuşurken beyninde de ilginç değişimler yaşanmaya başlıyor.

Görme yeteneğinde değişimler yaşayan Jason, her şeyi kesikli bir film izler gibi ve pikseller halinde görmeye başlıyor. Gördüğü garip eğriler, kesikli çizgileri daha iyi anlayabilmek için internette araştırmalar yapmaya başlayan Jason fraktallara ve mandelbrot kümesine rastlıyor. Kendisini çok etkileyen bu çizimler devamında onun da fraktallar çizmesine neden oluyor.

Fraktal çizimleri aslında onun gördüğü şeyleri dış dünyaya aktarabilmesinin bir yolu halini alıyor zamanla. Bir gün profesyonel bir matematikçinin eline bu çizimlerin geçmesiyle de bir satış elemanı olan Jason Padgett’in yeni kariyeri şekilleniyor.

Devamında Jason, sayılar teorisi üzerine dersler almaya başlıyor. Halen bir çok çizim gerçekleştiren Jason, matematik ve fizik üzerine çalışmalarına Amerika’da devam ediyor.

Jason Padgett’in Dünyası Neden Geometrik şekiller ve Grafiklerden Oluşuyordu?

Kendisi de bu sorunun cevabını merak eden Jason, yaptığı araştırmalar neticesinde Miami Üniversitesi’nde bilişsel bir sinirbilimci olan Berit Brogaard ile karşılaşıyor. Görüşmelerinin devamında Jason kendisinde sinestezi oluştuğunu anlıyor. Nüfusun yaklaşık %4’ünde gözlemlenen sinestezi doğuştan olabildiği gibi bir kafa travması sonrasında da gelişebiliyor.

Jason Padgett durumu daha da iyi anlayabilmek için beyin taramaları yaptırıyor. Sonuçlar onun beynin bilinçli erişime sahip olmadığımız kısımlarına erişebildiğini ve görsel korteksin beynin matematiksel işlemler ile ilgili bölümü ile birlikte çalıştığını ortaya koyuyor.

Jason Padgett, kazanılmış savant sendromuna sahip olan dünyadaki 40 kişiden birisi. Bu durum matematik, sanat veya müzikte müthiş yeteneklerin beyin hasarı veya hastalığı sonrasında aniden ortaya çıkması ile gerçekleşiyor.

Okuma Önerisi: Kazayla Gelebilen Zeka: Savant Sendromu

Günümüzde Jason Padgett’ın dünyası asla sıkıcı değil. Onun hayalleri bile geometriden oluşuyor.

Kaynak: The violent attack that turned a man into a maths genius; https://www.bbc.com/future/article/20190411-the-violent-attack-that-turned-a-man-into-a-maths-genius

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu