Kişisel Gelişim

Matematik Becerilerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Öğrendiğimiz anda unutmuş olduğumuz çok şey var. Aslında okulda öğrendiklerinizin %60 gibi bir kısmı doğrudan zihinsel geri dönüşüm kutusuna gidiyor ve bunların içerisinde öğrendiğimi matematik becerileri de bulunuyor. Ancak bu durum siz de hemen karamsarlık yaratmasın. Çünkü bu becerileri geri kazanmak mümkündür. Yetişkinler olarak aslında her gün matematik problemleri ile uğraşıyoruz. Alışveriş yapmak, bütçe hesaplamak, yemek pişirmek ve akla gelen hemen her yerde bir hesap yapmak… Bu nedenle matematik ile ilgili var olan sorunları çözmede, matematikte daha iyi ve daha hızlı olmak için asla geç kalmadık!

Matematik Becerilerinizi Geliştirmek İçin Bazı Öneriler

matematik zeka gelişimi

Pratik yap, pratik yap, pratik yap

Bilimsel çalışmalar bize, matematik becerilerini geliştirmek için en önemli şeyin yetenek değil uygulama olduğunu göstermiş durumda. Matematik temelde kalıpları aramak ve bulmakla ilgilenir. Matematik, sürat ile değil, dikkat ile düşünmekle ilgilidir. İyi sorular sormak ve gözlemler yapmak aynı derecede önemlidir. İyi bir matematik temeli “sayı anlayışı” veya “sayıların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu” kavramaya dayalıdır. Sizi başarıya hiçbir şey pratikten daha fazla yaklaştıramaz, bu yüzden matematik becerinizi geliştirmek için elde ettiğiniz tüm fırsatları kullanın.

Çevrimiçi kursları takip edin

Youtube, Khan Academy ve daha onlarcası. Günümüzde öğrenmek her zamankinden daha kolay artık. Bu sayede herkes farklı şekillerde öğrenip uygulamalar yapabilir, nasıl yapabiliriz derseniz:

  • İlgi alanlarınızı ve ihtiyaçlarınızı anlayın: Çalışmaya hayatınızda önem taşıyan konulardan başlayın. Örneğin, kredi kartı borcunuzu azaltmayı düşünüyorsanız, faizin nasıl çalıştığını öğrenmeye başlayabilirsiniz.
  • Bir çalışma arkadaşı edinin. Diğer her konuda olduğu gibi, bir arkadaşınızla birlikte çalışmak daha kolay ve eğlencelidir. Aslında, “öğreterek öğrenme”, kendinizi eğitmek için oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Unutmayın, ölçülmüyorsunuz. Sonuçta geçmek zorunda olduğunuz bir sınav yok ortada! Eğer bir konu sizi fazla zorluyor ise hemen o konudan uzaklaşıp, farklı bir konudan devam ederek aynı çıkmaza girip girmediğini tespit etmeye çalışabilirsiniz.
  • Bilmediğiniz kelimeleri ve kavramları araştırın. Onları daha ayrıntılı bir şekilde araştırmak için üzerinde çalıştığınız şeyi bir kenara bırakmaktan çekinmeyin. Birçok matematiksel kavram birbirine bağlanır, bu nedenle birini öğrenmek diğerini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Öğrenme biçiminizi değiştirin: İlk başta okuduklarınızı ya da dinlediklerinizi anlamazsanız, kaynağı değiştirin, alternatif bir açıklamaları dinleyin.
  • Bu arada unutmayın. Çevrimiçi öğreniyor olsanız bile bir şeyler yazmanız gerekiyorsa, yazın!

Bu arada kendi kendinize matematik öğrenmeye çalıştığınız zaman size yardımcı olması için bir hesap makinesi ya da bilgisayar kullanmaktan dolayı da rahatsız olmayın. Sonuçta günümüzde matematikçiler bile hesaplamalarının çoğunu bilgisayarlar aracılığı ile yapıyorlar, siz neden yapmayasınız ki! Kabul edelim muhtemelen okulda öğrendiğiniz tüm matematik bilgisini asla ger kazanamayacaksınız. Fakat küçük adımlar atarak etrafımızı saran sayılar ile olan ilişkimizi düzeltmemiz ve matematik becerilerimizi geliştirmemiz mümkün olabilir.

Kaynak: How to improve your math skills; https://www.popsci.com/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu