Matematik Becerilerinizi Yetişkinlikte Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Öğrendiğimiz anda unutmuş olduğumuz çok şey var. Aslında okulda öğrendiklerinizin %60 gibi bir kısmı doğrudan zihinsel geri dönüşüm kutusuna gidiyor ve bunların içerisinde öğrendiğimi matematik becerileri de bulunuyor. Ancak bu durum sizde hemen karamsarlık yaratmasın. Çünkü bu becerileri geri kazanmak ve geliştirmek mümkündür. Yetişkinler olarak aslında her gün matematik problemleri ile uğraşıyoruz. Alışveriş yapmak, bütçe hesaplamak, yemek pişirmek ve akla gelen hemen her yerde matematik var. Bu nedenle matematik ile ilgili var olan sorunları çözmek, matematikte daha iyi ve daha hızlı olmak için asla geç kalmadık!

Ayrıca unutmayın. Matematik becerilerinizi geliştirerek beyninize de iyilik yaparsınız. Çünkü matematik, bilişinizin tüm yönlerini geliştirmenize olanak tanır. Kendinize olan güveninizi artacak ve hayata bakış açınızdan bundan etkilenecektir. İkna olduysanız bazı öneriler.

Matematik Becerileri Geliştirme Yolları

matematik zeka gelişimi

Matematik Öğrenmeyi Yeni Bir Dil Öğrenmek Gibi Düşünün

Matematiğin kendine has kuralları, kelime dağarcığı ve bir düşünme biçimi vardır. Bu nedenle matematik bir dil olarak kabul edilebilir. Bu nedenle tüm dilleri öğrenirken geçerli olan kural matematikte de vardır. Bu da elbette pratik yapmaktır. Matematikte iyiyseniz bunun doğuştan gelen bir beceri olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak araştırmalar bu konuda sizinle aynı fikirde değil. İyi bir matematik temeli “sayı anlayışı” veya “sayıların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu” kavramaya dayalıdır. Bu da küçük yaştan itibaren sayılara aşinalık sayesinde gelişir.

Matematik temelde kalıpları aramak ve bulmakla ilgilenir. Matematik, sürat ile değil, dikkat ile düşünmekle ilgilidir. İyi sorular sormak ve gözlemler yapmak aynı derecede önemlidir. Sizi başarıya hiçbir şey pratikten daha fazla yaklaştıramaz, bu yüzden matematik becerinizi geliştirmek için elde ettiğiniz tüm fırsatları kullanın. Örneğin öğle yemeğiniz için ödemeniz gereken parayı, günde kaç kilometre yürüdüğünüzü kendiniz hesaplamaya çalışın. Devamında hesap makinesi gibi bir araç yardımı ile sonucu kontrol ederek hata yaptığınız yerleri anlayabilirsiniz.

Çevrimiçi Kursları Araştırın, Videolar izleyin, Uygulamaları Deneyin

uzaktan eğitim

Bazı insanlar daha yapılandırılmış bir şekilde öğrenmeyi tercih eder ve bu nedenle çevrimiçi kurslar mükemmel bir seçenektir. Matematikte daha iyi olmanıza yardımcı olabilecek birçok ücretli / ücretsiz çevrimiçi kurs bulabilirsiniz. Üzerinizde bir sınav baskısı olmadığı için de ihtiyacınız olan becerileri daha rahat bir biçimde edinebilirsiniz. Bu arada unutmayın. Çevrimiçi öğreniyor olsanız bile bir şeyler yazmanız gerekiyorsa, yazın! Ayrıca, eğer bir konu sizi fazla zorluyor ise hemen o konudan uzaklaşıp, farklı bir konudan devam ederek aynı çıkmaza girip girmediğini tespit etmeye çalışın. Sonunda çıkmazın kaynağını bu biçimde belirleyebilirsiniz. Birçok matematiksel kavram birbirine bağlanır, bu nedenle birini öğrenmek diğerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Günümüzde öğrenmek her zamankinden daha kolay artık. Youtube’da yapacağınız bir arama sonucunda, yetişkinlerin matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için açılmış bir çok kanalla karşılaşacaksınız. Aynı zamanda çeşitli uygulamalar ve oyunlar, matematik kavramlarını öğrenmenizi sağlayacak araçlardır. Örneğin Khan Academy, yetişkinler için en iyi bilinen matematik uygulamalarından biridir ve her seviye için ücretsiz alıştırmalar, öğreticiler ve oyunlar sunar.

Hesap Makinesi Kullanmak Matematik Becerilerinizi Geriletmez

Bu arada kendi kendinize matematik öğrenmeye çalıştığınız zaman size yardımcı olması için bir hesap makinesi ya da bilgisayar kullanmaktan dolayı da rahatsız olmayın. Sonuçta günümüzde matematikçiler bile hesaplamalarının çoğunu bilgisayarlar aracılığı ile yapıyorlar, siz neden yapmayasınız ki!

Kabul edelim muhtemelen okulda öğrendiğiniz tüm matematik bilgisini asla geri kazanamayacaksınız. Fakat küçük adımlar atarak etrafımızı saran sayılar ile olan ilişkimizi düzeltmemiz ve matematik becerilerimizi geliştirmemiz mümkün olabilir. Her şeyde olduğu gibi yapmanız gereken ilk şey önce bunu istemenizdir. Uzun aralıklar ile matematik çalışırsanız yeterince verim alamazsınız. Her gün en az bir kaç dakika oyunlar, videolar, yazılar aracılığı ile matematik ile aranızdaki ilişkiyi düzeltmeye çalışın. Alacağınız sonuç muhtemel sizi de şaşırtacaktır.

Ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Kaynaklar ve ileri okumalar:

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz