Kendimizi Geliştirelim

Yazı Yazma Becerinizi Nasıl Geliştirirsiniz? Basit Ama Kapsamlı Bir Kılavuz

Okuyacak olan kişiye keyif veren bir yazı yazma önemli bir beceridir ve aslında hiç de kolay bir iş değildir. Ayrıca bu durumun doğal bir yetenekle de ilişkisi yoktur. Bunun güzel anlamı ise şudur. Eğer yazı yazmak bir beceri ise, diğer beceriler gibi, bunu geliştirmemiz de mümkündür.

Aşağıdaki makalede, yazınızı geliştirmek için neler yapabileceğinizi ve öğrenme sürecinizi nasıl optimize edebileceğinizi göreceksiniz. Ardından, genel olarak nasıl daha iyi yazacağınız hakkında bir kaç ipucu ile karşılaşacaksınız.

Yazı yazmada ne kadar iyi olduğunuzu belirleyen üç faktör vardır. Bunlardan ilki kimi insanın sahip olduğu doğal yetenektir. Bu yeteneğe sahip değilseniz yapacağınız en iyi şey bu durumu fazla da kafaya takmamak olacaktır. İkincisi çabadır. İyi yazmayı öğrenmek için ne kadar çok çaba harcarsanız, o kadar iyi olursunuz. Ancak, sadece çok çalışmanın yeterli olmadığını unutmayın.

Bir yazar olarak gelişmek için aktif olarak çaba göstermezseniz ve sürece akıllıca işlemezsiniz çabanızın çoğu muhtemelen boşa gidecektir. Sonuncusu ise optimizasyondur. Temel olarak, öğrenme sürecini optimize etmek, harcadığınız çabadan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

Aslında insanların yazılarını geliştirmeye çalışırken yaptıkları yaygın bir hata, baştan kesinlikle mükemmel olmayan hiçbir şeyi yazmamaları gerektiğini düşünmektir. Bu gelişiminize zarar verir. Bu nedenle hata yapma riskinden korkarak kendinizi sadece iyi olduğunuz alanlar ile sınırlamayın. Yazınız iyi olmayabilir. Bu sorun değildir. Sonuçta her durumda geriye dönüp düzeltme şansınız vardır.

Başladığınızda, muhtemelen yazma konusunda kötü olacaksınız. Bu, herhangi bir yeni beceri öğrenmenin tamamen doğal bir sürecidir. Bu sürecin cesaretinizi kırmasına veya motivasyonunuzu düşürmesine izin vermemelisiniz. Ayrıca, kendinizi geliştirdikçe, yeni zorluklar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu da öğrenme sürecinin doğal bir parçasıdır. Ve aslında işlerin yolunda gittiğinin bir göstergesidir.

Yazı Yazma Becerinizi Geliştirmek için Neler Yapabilirsiniz?

Diğer herhangi bir beceride olduğu gibi, yazınızı geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şey, becerinin kendisini uygulamaktır. Basitçe söylemek gerekirse, ne kadar çok yazarsanız, o kadar iyi olursunuz. Bununla birlikte bu yazma eylemini planlı ve bilinçli bir biçimde yapmanız gerekir.

Bu esnada size en çok destek olacak şey yazınızı diğer insanlar ile paylaşmak olacaktır. Onların verecekleri geri bildirim hem mevcut yazınızı anlamlı kılar, hem de gelecekteki yazılarınız için size bir kılavuz olur.

Ek olarak, yazma, düzenleme ve geri bildirim almanın yanı sıra, yazmada iyi olmak için yapabileceğiniz en önemli şey elbette okumaktır. Öncelikle elbette iyi yazılmış eserleri bulun ve okuyun. Bu sizin eksiklerinizi görme sürecine katkıda bulunacaktır. Ancak bunun yanında kötü yazıları okumaktan da öğrenebilirsiniz.

Muhtemelen aktif olarak kötü yazı aramayacaksınız, ancak zaman zaman muhtemelen karşılaşacaksınız. Bunu yaptığınızda, kendinize onu neyin kötü yaptığını ve kendi yazınızda aynı hataları yapmaktan kaçınmak için ne yapabileceğinizi sorun.

Ayrıca elbette yazma sanatı hakkında kitap ve makaleler okumayı da ihmal etmeyin. Faydalı olduğunu düşündüğünüz ipuçlarını seçin ve yazılarınızda uygulayın. Ayrıca, biraz zaman harcadıktan sonra eski yazılarınızı da okuyun. Muhtemelen birçok hatayı ve daha iyi yapabileceğiniz şeyleri fark edeceksiniz. Bu, kendinizi geliştirdiğinizin ve artık eskisinden daha fazlasını bildiğinizin iyi bir göstergesidir.

Yazı Yazma Konusunda Bazı İpuçları

Düzenle, düzenle, düzenle

Bir metin yazarken yazınızı sıklıkla genel olarak gözden geçirmeniz gerekecektir. Her seferinde de muhtemelen geliştirebileceğiniz, yazma aşamasında gözünüzden kaçan yeni şeyler fark edeceksiniz. Tüm dikkatinizi aynı anda yazınızın tamamına vermeniz zordur. Bunun yerime her seferinde yazınızın farklı noktalarını gözden geçirebilirsiniz.

Örneğin, önce metnin genel yapısını kontrol etmeye odaklanın. Son düzenlemede de dil bilgisi kurallarına bakın. Ayrıca bu gözden geçirmeler arasında belli zamanlar olmasına dikkat edin. Bu sayede yazınızda gözden kaçmış hataları tespit etmek daha kolay olacaktır.

Geri bildirimlere dikkat edin

Yazınızı geliştirmek istiyorsanız başkalarından geri bildirim almak çok önemlidir. En iyi geri bildirim ya deneyimli yazarlardan ya da hedef kitlenizi temsil eden kişilerden gelecektir. Bununla birlikte, her tür insan size farklı türde bir geri bildirim verecektir. Unutmayın ki her geri bildirim önemlidir. Geri bildirim aldığınızda, insanları gelecekte size geri bildirimde bulunmaya teşvik edecek şekilde kabul ettiğinizden emin olun.

Geri bildirimler hakkında belirli sorular sormakta sorun yok. Ancak aşırı savunmacı olmayın. Ayrıca, geri bildirim hakkında tartışmaktan kaçınmalısınız. Belirli bir geri bildirimden emin değilseniz, başka bir görüş almayı düşünün.

Not: Genellikle yaygın dilbilgisi hatalarını vurgulayarak ve bunlardan kaçınmanın yollarını öneren çeşitli uygulamalar ve yazılım eklentileri vardır. Farklı yazma uygulamaları farklı durumlarda alakalı olacaktır. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun olanı bulmak için çevrimiçi arama yapın.

Çalışmanızı yayınlayın

Çalışmanızı bir biçimde yayınlamak, genellikle ilerlemeniz için faydalıdır. Çünkü yazınızı geliştirmek için sizi motive eder ve başkalarından dürüst geri bildirim almanıza yardımcı olur. Bunun mutlaka prestijli bir yayınevinde basılı bir kitap olmasına gerek yok. Bunun yerine, bir blokta bazı hikayeler yayınlayarak veya bir okul gazetesi için kısa bir makale yazarak bile yazınızı yayınlayabilirsiniz.

İyi yazma için son öneriler

Elbette yazını için bilgi toplarken kaynaklarınızı kaydetmeyi unutmayın. Kaynaklara atıfta bulunmak, çalışmanın kalitesini arttırır. .Ayrıca topladığınız bilgileri kontrol etmek için son bir fırsat sunar. Bununla, makaleniz tamamlanmış olur.

Buraya kadar yazınızı geliştirmeyi nasıl öğrenebileceğinizi ve öğrenme sürecinizi optimize etmek için neler yapabileceğinizi gördük. Aşağıda, genel olarak daha iyi yazmanıza yardımcı olacak birkaç ek öneri daha bulunmaktadır.

Okurlarınız için yazın. Yazarken, belirli bir kitle için yazdığınızı unutmayın. Yazınızı okuyacak olanlar o kitleyi oluşturan okuyuculara hitap edecek şekilde yazmalısınız. Ne söylemek istediğini bilin. Yazmaya başlamadan önce, ne söylemek istediğinizi düşünün. İster bir yere not edin, ister sadece kafanızda olsun. Bu, yazınızla nereye gittiğinizi ve oraya ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır.

Bir amaca hizmet etmeyen her şeyi kaldırın. Yazınızın bir kısmı gerekli değilse onu kaldırın veya metne nasıl entegre edeceğinizi öğrenin. İşleri fazla karmaşıklaştırmayın. İletmek istediğiniz mesaja ve hedef kitlenize uygun olan şeyleri en basit şekilde yazın.

Doğal olarak yazın. Yazınız mümkün olduğunca doğal olmalıdır. Yapmacık bir dil veya karmaşık yapılar içermemelidir. Çoğunlukla amacınız, okuyucunun yazının kendisinden ziyade mesajınıza odaklanmasıdır. İyi bir yazı, okuyucularınızı yorumlamaya çalışırken zorlanmadan mesajınızı iyi iletecektir.

Ayrıca bu yazımıza da göz atmanızı öneririz: Matematik Becerilerinizi Yetişkinlikte Nasıl Geliştirebilirsiniz?


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu