Psikoloji

Koyun Saymak Uykuya Dalmayı Gerçekten Kolaylaştırır mı?

Uykusuzluk ve uyku problemleri büyük küçük herkesin giderek daha fazla karşılaştığı önemli sorunlardan bir tanesi. Ancak kimi kişilerin bu soruna oldukça basit bir çözümü var.

O da koyun saymak. Koyun saymak dediğimi zaman elbette gerçek koyunları saymaktan bahsetmiyoruz. Temelinde bahsedilen şey aslında zihinsel bir egzersiz. Yapmanız gereken tek şey çok sayıda koyunun olduğu bir sürüyü düşünmek daha sonrasında da bu koyunların her birini bir çitin üzerinden atlarken hayal etmek. 1, 2, …100. Sonucunda uyursunuz.

koyun saymak uykuya dalmayı kolaylaştırır mı
Uykuya dalma konusunda zorluk çekenlere verilen en bilinen tavsiye gözlerini kapayıp çitten atlayan koyunlar hayal edip onları
saymaları biçiminde olacaktır.

Bu fikir size pek inandırıcı gelmediyse Google arama motoruna “koyun saymak” yazıp çıkan sonuçları gözden geçirin. Konu ile ilgili bir çok video ve hatta aplikasyon bulunduğunu görmek muhtemel bizim gibi sizi de şaşırtacaktır.

Aslına bakarsanız uyumak için koyun sayma pek de yeni bir fikir. Tarihçiler bu fikrin 12. yüzyıldan beri bizlerle olduğunu düşünüyorlar. Petrus Alfonsi tarafından yazılan Disciplina Clericalis bilinen en eski hikâye kitaplarından biridir. Bu kitapta koyun saymanın uykuya dalmayı kolaylaştırdığından bahseden bir hikâye de bulunmaktadır.

İlk kaynağın bu olup olmadığından asla emin olmasak da tüm kültürlere bu söylem bir biçimde yerleşmiştir. Arka planındaki teori ise koyunların bir çitin üzerinden atlayan basit görüntüsünün uykuya dalmayı kolaylaştırması biçimindedir.

Koyun Saymak İle İlgili Bir Araştırma da Mevcuttur

Uykuya dalmak için koyun saymanın işe yarayıp yaramayacağını anlamak için Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uykusuzluk sorunu yaşayan insanlar ile bir araştırma yaptılar. 2002 yılında geçekleşen bu çalışmada 41 uykusuz kişiyi rastgele üç gruba ayırdılar.

Uykusuzluk sorunu yaşayan insanlar genellikle istemsiz düşünceler, endişe ve kaygı nedeniyle uykuya dalmakta zorlanır. araştırmacılar da uykusuzluk sorunu yaşayan katılımcılardan, uyku öncesinde istenmeyen düşüncelerle ilgili bilişsel etkinliği azaltmak için farklı yöntemler uygulamalarını istedi.

Bir grup kontrol grubu idi. Bu nedenle normal uyku rutinlerine devam ettiler. Bir gruptan sakin bir doğa manzarası hayal etmeleri istenecekti. Son grupta kalanlar ise bir çitin üzerinden atlayan koyunları saymak zorundaydı.

Bu Uyku Çalışması Sonuçları Bize Ne Gösterdi?

Koyun saymanın uyumaya yardımcı olacağı fikri aslında bir başka uyku efsanesidir.

Araştırmacılar, ilk gruptaki sakin sahneler hayal edenlerin, deneysel olmayan diğer gecelere göre yaklaşık 20 dakika daha hızlı uyuduklarını buldular. Ancak koyun saymak zorunda kalan gruptaki uykusuzluk hastalarının ise uykuya dalması normalden daha uzun sürmüştü. Sonuçta bu beklenmeyen sonuç için de araştırmacıların birden fazla teorisi vardı.

İlk olarak, araştırmacılar, sakin ama ilgi çekici bir sahneyi görselleştirme eyleminin, hayali koyunları tekrar tekrar saymaktan daha fazla zihinsel enerji gerektirdiği ileri sürdüler. Bu harcanan fazladan zihinsel enerji uykuya hızlı dalmaya yardımcı olmuş olabilir.

Başka bir teori, ise basit olanın etkili olduğunu ileri sürdü. Sonucunda bir doğa manzarası hayal etmek sıkıcı koyunları saymaktan çok daha kolaydır. Araştırmacılar ayrıca, koyun sayma eyleminin bazıları için endişeye yol açabileceğini ve uykuya dalmayı çok daha zor hale getirebileceğini teorileştirdi.

Çalışmanın örneklem büyüklüğü gerçekten küçük olsa da, sonuçlar kesinlikle bu yaygın uyku yöntemini sorgulamaktadır. Ancak bu yöntem doğru olsun ya da olmasın koyun saymaktan çok daha etkin olduğunu bildiğimiz basit eylemler de vardır.

Bunlar özünde rutin bir uyku vaktini korumaya çalışmak, günün geç saatlerinde kafeinden kaçınmak ve karanlık, sessiz bir odada uyumak gibi basit alışkanlıklardır. Ayrıca bu yazıyı telefonlarında okuyan siz gece kuşları için, elektronik cihazlarımızın, telefonlarımızın ve tabletlerimizin uyku kalitemizi etkilediğine dair artan sayıda da kanıt vardır. Detayları merak ederseniz: Mavi Işık Nedir ve Bizi Nasıl Etkiler?

Sonuç olarak;

Gördüğünüz gibi genel kanı koyun saymanın istenmeyen düşüncelerden kurtulmaya yardımcı olmadığı biçimindedir. Uykusuzluk sorunu çeken bir kişi için daha ilgi çekici bilişsel etkinliklerin uyku öncesinde rahatsız edici düşünceleri bastırma konusunda daha faydalı olabileceği düşünülüyor.

Ancak siz yine de koyun saymaktan mutluysanız devam edin. Sonucunda sağlığınıza olumsuz bir katkı yapmayacaktır. Ayrıca göz atmak isterseniz: Uykusuzluk Deneyi: 11 Gün Uyumazsanız Beyninizde Ne Olur?


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu