Ünlü Matematikçiler

Maryam Mirzakhani: Matematik Tarihine Damga Vuran Bir Kadın

Matematikçi olmak zordur, kadın matematikçi olmak çok daha zordur. Tarih bunun örnekleri ile doludur. Bugün kadın matematikçi olmak geçmişte olduğu kadar güç olmasa da toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklı sıkıntılar hala vardır. Ancak engeller ile karşılaşsa da birçok başarılı çalışmaya imza atan kadınlar varlığını devam ettirmektedir. Doğumgünü dünya kadın matematikçiler günü olarak kutlanan Maryam Mirzakhani bu kadınlardan biridir.

Matematik için verilen bir Nobel Ödülü yoktur. Bununla birlikte, yalnızca 40 yaşın altındaki matematikçiler için verilen bir ödül vardır. Bu, başarı sergileyen iki, üç veya dört matematikçiye her dört yılda bir verilen Fields Madalyasıdır. Bu prestijli ödülü kazanan ilk kadın 2014 yılında İranlı matematikçi Maryam Mirzakhani oldu. Ödülü resmi olarak ‘Riemann yüzeylerinin ve bu yüzeylerin moduli uzaylarının dinamiği ve geometrisine yaptığı önemli katkılar ile ilgili çalışmasından dolayı kazandı. Ne yazık ki, Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde matematik profesörü iken, ödülünü aldıktan üç yıl sonra 2017 yılında meme kanserinden dolayı hayatını kaybetti.

Maryam Mirzakhani ( Meryem Mirzahani) – (1977–2017)

Kısaca Maryam Mirzakhani

Mirzakhani’nin hayatı 12 Mayıs 1977’de İran’ın Tahran kentinde başladı. Yetenekleri okul çağında fark edildi. 1994 yılında on yedi yaşındayken Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Böyle bir şeref kazanan ilk İranlı kız öğrenci oldu. Bunu, bir sonraki yıl Uluslararası Matematik Olimpiyatı izledi. Burada da iki madalya kazandı. Oradan 1999 yılında lisans derecesini almak için Sharif University of Technology‘ye gitti. Daha sonra Harvard Üniversitesi’ne girdi ve 2004’te doktora derecesini aldı. Üstün yetenekleri ona Princeton Üniversitesi’nde profesörlük görevinin yanı sıra Clay Matematik Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olmasını sağladı. Mirzakhani, 2008’de Stanford Üniversitesi’nde profesör olan matematikçi olan Jan Vondrak ile evlendi. Ardından 2009’da aynı fakülteye profesör olarak katıldı.

2017’de 40 yaşında ölümünün ardından, o zamanki cumhurbaşkanı Hasan Ruhani liderliğindeki İran’dan çok sayıda övgü aldı. Yine ölümünden sonra Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’ne seçildi. İran’da başörtülü olmayan kadınların gazetelerde yer almaması kuralı birçok gazetenin onun fotoğraflarını ilk sayfaya taşıması ile bozuldu. Mirzakhani’nin doğumgünü olan 12 Mayıs ise, matematik alanında çalışan kadınların tanınması, cesaretlendirilmesi, başarılarının arttırılıp, desteklenmesi amacıyla 2019 yılı itibariyle her yıl Dünya Kadın Matematikçiler Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Maryam Mirzakhani’nin Matematiğe Katkıları

Onun geride bıraktığı şey, Riemann yüzeylerinin moduli uzayları teorisine yaptığı katkılardır. Bu matematik dalına çok basit bir giriş bile bu yazının kapsamının ötesine geçer. Bu nedenle, bunun yerine, Mirzakhani’nin çalıştığı konu hakkında kabaca bilgi vermeye çalışalım.

Bir Riemann yüzeyi, uzayda bir yüzey olarak düşünülebilir ve üç sınıfa ayrılır: hiperbolik, parabolik ve eliptik Riemann yüzeyleri. Bu kavramlar negatif eğrilik, sıfır eğrilik (düz) ve pozitif eğriliğe karşılık gelir. Bir küre, sabit pozitif eğriliğe sahip bir yüzeyin örneğidir. Bir düzlemin sabit eğriliği sıfırdır ve bir hiperbolik yüzeyinin eğriliği ise negatiftir. Hiperbolik yüzeyler, Riemann yüzeyleri arasında en büyük ve en çeşitli grubu temsil eder. Jeodezik eğri, en temel tanımıyla bir yüzey üzerindeki iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi veren eğridir. Mirzakhani’nin çalışması Hiperbolik bir yüzey üzerindeki kapalı ve basit jeodeziklerin sayısı konusunda olmuştur. Mirzakhani, çalışmasında birkaç matematiksel disiplini bir araya getirdi. Bir disiplinin güçlü matematiksel araçlarını diğerine açık hale getiren köprüler kurdu. Çalışması ilgili disiplinlerin her birinde önemli ilerlemelere yol açtı ve gelecekteki gelişimleri üzerinde de önemli bir etkiye sahip olacak. Bu nedenle adı her zaman anımsanmaya devam edecek.

Kaynak: Alfred S. Posamentier and Christian Spreitzer; The Lives and Works of 50 Famous Mathematicians;syf 389-395,

Matematiksel

Başa dön tuşu