BİLİM TARİHİ

Adını Matematik Tarihine Altın Harflerle Yazdıran Bir Kadın: Emmy Noether

Herkes Ada Lovelace veya Marie Curie’yi biliyor ancak bir çok kişi Emmy Noether adını pek tanımaz. Oysaki modern fiziğin temellerinden biri olarak kabul edilen bir teoremin yaratıcısıdır o aslında…

Noether, Albert Eins­tein tarafından, “Kadınların yüksek öğrenime geç başlamalarına rağ­men önemli ve yaratıcı bir matematik dehası,” olarak nitelendirilmiş­ti.

Soyut cebire katkılarıyla ve “ideal halkalardaki zincir durumları” konusundaki çalışmalarıyla ünlüydü. 1915’te fizik teorisinde, bazı yer­lerde Noether Teoremi diye bilinen, fizikteki simetrilerle kapalılık teoremi arasındaki ilişkiyi kanıtlayan bir sonuca ulaşmıştı.

Genel röla­tivite teorisindeki bu temel sonuç, Einstein tarafından övgüyle karşı­lanmıştı. Noether’in değişkenler teorisi ile ilgili çalışmaları, Eins­tein’ın rölativite teorisinin genel kavramlarının birçoğunun formülün­de yardımcı olmuştu.

Emmy Noether

Kısaca Emmy Noether

Yahudi bir aileden gelen Amalie Emmy Noether, Almanya’da 1882 yılında doğmuştur. Baba Max, çok ünlü bir cebirsel geometri profesörüydü. Bu nedenle kızı Emmy matematiğe babası ile başladı. Kısa bir sürede çok iyi ve sağlam bir matematik kültürü kazandı. 

Yirminci yüzyılın başlarında bir kadının üniversiteye devam etmesi ve orada okuması oldukça yadırganan bir olaydı. Tüm engellemelere ve önyargılarına karşın, Noether üniversiteyi bitirdi. 1907 yılında da doktorasını tamamladı.

Noether’i en çok beğenen ve çalışmalarını taktir eden matematikçilerden birisi de Hilbert’ti. Ona, tüm uğraşılarına karşı üniversitelerde profesör olarak bir iş bulamadı. Zamanın üniversiteleri kadınlara karşı oldukça tutucuydu. Sonunda 1922 yılında Emmy’nin Götingen’de ücretsiz ders vermesi koşuluyla şeref profesörlüğü vermeye razı oldular. 

Noether için sıkıntılar bununla da bitmedi. 1930 yılından sonra Almanya’da yaşanan Yahudi katliamları, Emmy Noether için önemli bir sorundu.

Noether ve arkadaşları 1933 yılında Götingen Üniversitesinden atıldılar. Bunun üzerine Noether, 1933 yılında Amerika’ya gitti. Yaşamının son iki yılını Bryn Mawr College’inde ve Princeton Üniversitesinde dersler vererek geçirdi. Daha çok çalışmalar yapabilecek bir yaştayken, 1935 yılında öldü.

Matematikte de çok sayıda çalışması olan Emmy Noether’in cebire kazandırdığı ve kendi adıyla anılan Noetherian halkaları bulunmaktadır ayrıca topolojinin gelişmesinde de önemli izleri vardır.

Peki neden onun günümüze yön veren ve çığır atlatan bunca çalışması uzun zaman bilinmedi derseniz…

Eğitim dönemindeki zorluklardan da anlayacağınız gibi doğduğu çağ, kadınlar için çok uygun bir dönem değildi. Bu nedenle çalışmalarının çoğunu bir erkek takma adı ile yayınlamak zorunda kalmıştı.

Rus topolojist Pavel Alexandrov, Emmy Noether’i gelmiş geçmiş en iyi kadın matematikçi olarak tanımlamıştır.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu